Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Nechcete se registrovat a chcete něco sdělit ...
Uživatelský avatar
HOST2
Příspěvky: 83
Registrován: ned 05 lis 2006, 22:43
Bydliště: vyplň si prosím svůj profil

Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od HOST2 »

Ahoj.
Uvažuji o koupi Smarta Fortwo, jako přibližovadla do práce a po Praze - denní pravidelný nájezd cca 10km (někdy víc). Z tohoto kilometrového náběhu tedy vyřazuji naftové varianty.
S omezeným rozpočtem, tj. do 50 000 Kč - jsem našel ve směs r.v. 1999 - 2001 nejčastěji. A pak výjimečně 2004 či "lehce" havarovanou 2006.
Tady z vašeho fóra jsem vyčetl, že je otázkou i GO motoru -> pravdou je, že když Smartíka pořídím, neplánuji hned do něj vrážet peníze za GO. Nebo varianta dvě - koupit levnější kousek a tu GO si tam nechat udělat -> Co vy na to?

Co s klimatizací - ano či ne? V jednom z příspěvků jsem četl, že pokud panoramatická střecha tak určitě klimu. Asi bych ji tam rád měl, ale v rámci plánovaného užívání - asi není nutná. Pokud máte praktické rady "ze života se Smartem" rád si nechám poradit.
Kolik cca platíte za povinné ručení?


A tady jsou zatím vybraní adepti na koupi:
https://auto.bazos.cz/inzerat/62233051/ ... NORAMA.php
Praha -> jistou dobu už jezdí v ČR (Cebia Tracer report by byl možný) -> co ty rámy na náraznících, mají význam?

https://auto.bazos.cz/inzerat/62385081/ ... odovky.php
Příznivá cena.
http://www.sauto.cz/osobni/detail/smar ... oFrom=list
"Lehce" havarované -.< pokud by to mělo smysl a vplatilo se to, možná by se o tom dalo uvažovat.

http://www.sauto.cz/osobni/detail/smart ... oFrom=list
2004, 0,7i motor s dobrou výbavou -> za jak dlouho půjde na GO, to nevím... Favorit mé ženy.

http://www.smartcentrum.cz/detail_vozu.php?id_vozu=131
Ze smartcentrum.cz -> tady si říkám, že když tomu rozumí -> na fóru k nim máte pozitivní ohlasy -> a následně bych k nim mohl jezdit na servis.

Co vy na to? Co byste mi ještě doporučili zvážit?

Děkuju moc, za vaši podporu,
David

PS: Kdyby to pomohlo, můžu někomu z vás zavolat a můžeme o tom dát řeč :-)
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od DYK77 »

Podle mého názoru je benzín na krátké trasy dobrá volba.
Ostatní výběr dle vkusu a rozumu. Je potřeba si dát pozor jen na pár věcí:

Všeobecně motory 600ccm trpí nemocí, která přichází po prvních cca 100.000Km. Spočívá v poruše turba, které způsobuje únik oleje do sání, zapečení pístních kroužků, ztrátu komprese, podpálení ventilů. V rámci první GO se mění určité minimum ( pístní kroužky, ventily, rozvodový řetěz včetně napínáku ) . Důležitá je oprava, či výměna turba, které bývá příčinou poruchy motoru ( nové cca 12tis.Kč, repas cca 6tis.). Pokud motor "nežere" dramaticky olej, tak se dá říci, že je turbo OK. Menší výše uvedená GO, přijde u řemeslníka na cca 13tis. Při provedení poctivější GO ( viz malá GO + výbrus, srovnání hlavy, nové písty + kroužky, nové šály, a jiné drobnosti ) se cena GO pohybuje od 20 do 30 tis. Při dobře provedené GO je další nájezd Km takřka stejný jako s novým motorem.

Další častou závadou je porucha řazení. Projeďte to a dbejte pozornost rozjezdům a řazení. Smart řadí pomaleji, ale neměl by při rozjezdu nepříjemně škubat a další řazení by mělo být plynulé. V opačném případě způsobuje škubání vadný "actuator" ( aktuátor ) , který ovládá spojku. Cena nového je cca 7tis. Dále může být vadná spojka. Spojková sada cca 12tis. + práce.

Při projížďce dbejte pozornost, zda se motor přirozeně ohřeje ( viz bublinky na displeji přístrojové desky - měly by svítit 3 až 4 při dosažení provoz. teploty ) často bývá vadný termostat ( cena cca 800 ).

Pokud to bude možné, zkontrolujte, zda není mokro pod kobercem pod sedačkou a pod nohama spolujezdce a řidiče. Jsou tam elektrická relé, která vlhkostí trpí a dělají pak problémy. Příčinou vlhkosti bývají v 99% špatně těsnící zadní boční okénka, která jsou jen nalepená a musí se v takovém případě znovu nalepit - přetěsnit.

Zkontrolujte zda ráfky a pneu sedí dle velkého TP. Lidé kola často mění za originální, leč jiných rozměrů, než jsou zapsána v TP = problém na STK a při případném plnění pojišťovnou, při nehodě. TIP: V případě že by jste někdy na Smart kupoval nové obutí, nešetřete na něm. Kvalita pneu zde hraje větší roli, než u jiných běžných aut. U zimního obutí to platí dvojnásob.

Zkontrolujte panoramatickou střechu, nesmí být prasklá. Nové sklo je drahé a starší se špatně shání.

Jinak klasika. Musí fungovat základní funkce ( stěrače, klakson, světla, ... ) , na displeji nesmí svítit žádná výstraha - porucha. Motor by neměl být zaolejovaný, jediné mírné známky vzlínání ( ne kapání ) oleje jsou vždy na turbu, na straně sání. Někdy mohou být vadná gufera na převodovce v místech kde vstupují poloosy do převodovky. Oprava není nijak nákladná, ale chce to ověřit hladinu oleje v převodovce, aby nejela na sucho. Pokud olej nebyl měněný, vyměnil bych ho.

Někdo kdo má F2 mne případně opravte , doplňte.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Roman Milo
Příspěvky: 307
Registrován: pát 04 led 2013, 14:33
Bydliště: Ostrava

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od Roman Milo »

S denním nájezdem 10km si kup kolo nebo choď pěšky. :)
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od JBC »

Romane, byl jsi někdy v Praze?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
HOST2
Příspěvky: 83
Registrován: ned 05 lis 2006, 22:43
Bydliště: vyplň si prosím svůj profil

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od HOST2 »

@ DYK77 -> díky moc za ten komentář.
De facto, za tu dobu od mého dotazu jsem již nějaké Smarty F2 projel -> byly to ty novější verze s 1.0 motorem. Jeden byl takový vláčný, rozjezd/zátah nic moc. Druhý byl na tom o dost lépe, jen měl některé z ložisk na zadní nápravě K.O. :!: Říkal, že by mi ještě 2 000 Kč slevil, abych si to ložisko vyměnil :shock: ale to mě moc nenadchlo - ještě nevím, jestli je ta sleva dostatečná. :?: Jsou teď dovolené, takže s dotazy na odborníky (Smartcentrum Praha)čekám opět na pondělí. 8) Ve Smartcentru na mě p. J. udělal dobrý dojem - dohodil by mi i koupi staršího SMarta F2, r.v. 2006, naj. cca 147 000km po pečlivém majiteli (sevisováno v Smartcentru Praha od r. 2011, ukázal mi historii auta) -> jen mám obavu, že za chvíli bude něco s motorem apod :?: Co myslíte, oprávněně nebo ne?

Jinak se spíš poohlížím po r.v. od 2004 s nižším nájezdem. Koukám nejen po kusech v ČR. Dává to smysl? Nebo chtít po ojetině z r. 200x nájezd do 75 000km je bláhovost?

@Roman Milo -> JBC má pravdu, ta Praha je jiná než Ostrava (Původem jsem z Nového Jičína a i v Ostravě jsem rok bydlel). Na kole po Praze to je peklo. Jezdil bych aj městskou, ale ty dojezdové časy...

Děkuji za komentáře a podporu,
David
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od DYK77 »

Rozhoduješ se dobře, žádné uspěchané závěry.
Těžko radit co je lepší z toho co jsi viděl. Každopádně sleva = cena ložiska, takže adekvátní je. Není v tom zahrnuta práce, ale lze si to vyměnit v domácích podmínkách defacto grátis.
147.000Km u 700ccm není důvod k panice.
Chtít nízký nájezd u r.v. 200x není utopie, ale asi to bude na delší hledání, nevím. Mám auto r.v.2004 a najeto necelých 70tis. Můj kolega z Mostu taktéž.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od JBC »

47.000 u 700 ccm není důvod k panice. 147.000 u 700 ccm je motor tak akorát do generálky a to ještě vydržel hodně! Nebo už to má generálku za sebou, ale to by bylo napsáno. Něco jiného je to u 800 ccm, ale ta není zmiňována.
HOST2 píše: Na kole po Praze to je peklo.
Celá Praha sama o sobě je peklo!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od DYK77 »

Moc lidí co má 700ccm tu o generálce nemluvilo. ani se svým dojezdem nechlubí. Vlastně si nepamatuji, kdo kdy tady něco takového řešil. Za to o 600ccm a 800ccm cdi , tu je informací dost.
Kdo nic neřeší, asi nemá problém. Namátkou ještě vycházím z popisu Marka viz ...
http://www.smart-club.cz/phpBB3/memberl ... rofile&u=7
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od JBC »

Marko má R Coupé, což sice znamená motor 698 ccm, ale 60 kW, který má jiné písty, kroužky apod. (alespoň podle tvrzení Cardy). Motory 60 kW zřejmě smartí nemocí netrpí. (Coupé znamená vždy 60 kW, když ne Coupé, tak jsou možné obě varianty, 45 kW i 60 kW, dle příplatku a přání jednotlivého soudruha).
Motor 60 kW se ve F2 450 nevyskytuje! Motor 698 ccm, 45 kW je stejně nespolehlivý, jako 37 kW a stejně nespolehlivý, jako všechny šestistovky (tj všechny standardní benzíny).

Lidé to dost často neřeší, protože dost často nemají 20 litrů na GO motoru. Případně se jim to zdá příliš mnoho k zůstatkové hodnotě auta. A tak dolévají a dolévají... Je pro ně schůdnější dát měsíčně 300,- za olej do motoru, než 20 kolíků za opravu toho motoru.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
HOST2
Příspěvky: 83
Registrován: ned 05 lis 2006, 22:43
Bydliště: vyplň si prosím svůj profil

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od HOST2 »

Díky za komentáře, jsou pro mě velice cenné. 8)

No, když jsem mluvil po telefonu s pánem z Berouna, co Smarty má jako hoby, říkal, že by už kupoval jen r.v. 2004 a novější. Což mě přišlo jako dobrý a vcelku i logický tip.

Pak s těmi motory -> právě u šestistovky a sedmistovky mám obavy z toho, že koupím a pak do toho budu muset hned vrážet další kačky -> což, jak jistě tušíte, není mým záměrem. Na druhou stranu u těchto motorů (co jsem vyčetl a vyslechl) jsou GO časem (cca 100-150 tis.km) povinností.
A právě u těch litrových motorů už tyto "dětské" nemoci prý nejsou vůbec -> tzn. zvládne to (prý) nájezd 250-300 tis. km, při standardním a předepsaném servisu. Souhlasí to s vašimi znalostmi/zkušenostmi? :?:

A teď už trochu konkrétně -> moje myšlenka byla vyměnit (prodat a koupit) naši Zafiru CNG a koupit za podobné peníze malé auto do Prahy (protože na rodinné cesty máme Berlingo), což by balo tak kolem 60 tis. Kč. Jenže kolem takových to cen se většinou prodávají šestistovky po GO a ojetější sedmistovky, takž to mě moc nenadchlo.
Půjdu-li s cenou kolem 70 tis., tak jsem dostal nabídku na tohoto F2 (je to ten, který jsem zmiňoval výše s těmi 147 tis.km, de facto má najeto ještě o 5 tkm více) a cena je 65tKč s tím, že má rozbitou klimatizaci (kondenzátor) a to je oprava za cca 5tKč:
Smart 0.7 152k (Smartcentrum Praha)

Když ještě o něco korun přidám, tak tu je tenhle kousek (mám obavy z dovozových kusů - měli jsme v minulosti auto z dovozu a nic moc zkušenost...), dnes bych se chtěl na tohle podívat:
Smart F2, 2004, 59tkm - dovoz

A pak když přidám ještě trochu, tak už je ten litrový motor (je to ten kousek s tím "vadným" ložiskem, co jsem popisoval výše):
Smart F2 1.0 dovoz 76tkm

Zatím mě nejvíce láká ten litrový motor a i tím, že to je novější v letech. S čímž souhlasí i má žena :) Tady u těch litrových modelů jsem ještě slyšel, že prý již nemohou stát kolmo, protože jsou delší než 2,5m (kdežto sedmistovky mají délku přesně 2,5m):?:

Co vy maslíte? Jak byste vybírali, kdybyste byli na mém místě? (jak byste to řešili myšlenkově) :?:

Díky moc,
David


PS: Tenhle ten je ze všech nejnovější (veliké +) a také nejdražší (skoro dvojnásobek předpokládané ceny
:idea:
F2 r.v. 2011, Praha (i když doufám, že by se mi je podařilo s cenou stáhnout, páč jej tam mají dlouho... ale i tak je to rozdíl ceny o proti tomu s tím ložiskem cca 30 tKč :( a nejsem si jistý, zda-li tu cenu dostatečně vykompenzuje stáří (-3 roky) :?:
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od Winterwolf »

Ahoj,
Mám tu "nejproblematičtější"600 a najeto 164000 z toho 14000 po GO. Je to 15 let staré auto a pořád má obrovské kouzlo. Narozdil od novějších modelů může parkovat kolmo k chodníku. Motor má 45kw a vzhledem k tragické převodovce je to akorát.
Lukáš

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od DYK77 »

Já už nic neříkám. Ode mne všechno špatně :P
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od Winterwolf »

Ale ale se nečerti. Každý máme jiné zkušenosti :-P

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od JBC »

Pro mě 451 už nemá to kouzlo. Ani exteriér, ani interiér. Ale je to zřejmě spolehlivější auto, než 450. Taky 52 kW je víc, než 45 kW. Ale zase určitě bude mít větší hmotnost - to si prostě nevybereš.
Stání kolmo jsme tu řešili několikrát - na délce auta nezáleží, stát kolmo může úplně každé auto - viz. Zákon 361/2000 Sb.:

§ 25 - Zastavení a stání
(1) Řidič smí zastavit a stát jen
a) vpravo ve ....
b) v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem pozemní komunikace; nedojde-li k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, smí v obci řidič vozidla o celkové hmotnosti nepřevyšující 3500 kg zastavit a stát kolmo, popřípadě šikmo k okraji pozemní komunikace nebo zastavit v druhé řadě.
(2) ...
(3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.
(4) ...

Rozhodující tedy je, jestli zůstanou volné pruhy široké alespoň 3 metry pro oba směry jízdy a 3,5 m ke kolejím tramvaje přes den.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
HOST2
Příspěvky: 83
Registrován: ned 05 lis 2006, 22:43
Bydliště: vyplň si prosím svůj profil

Re: Host z Prahy - Letňan -> Smarta Fortwo do práce...

Příspěvek od HOST2 »

Tak zase nic nevim :shock:

Souhlasim s JBC, ty starší modely mají jisté kouzlo. Ty 451 uz je vic "prumyslovy" - palubni deska plocha, apod.

Vcera jsem se byl podivat na 450 s 60tkm - vypadá to zachovale. Pravidelny servis apod.
Jenze je to bez STK, emisi a přihlášení + klima nechladí... Tak pocitam dalsich 5tKc k tomu na úvod a to se mi zda za 2004 dost, co myslite?
Nebo si Smarta radeji nechat dovézt? Mate zkusenosti?

A pokud i dovoz je špatně, tak co by pak bylo nejlepším řešením?

Diky, David
Odpovědět