Výfuk

Řešení problémů s motorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Výfuk

Příspěvek od Winterwolf »

Máš pravdu blbý odkaz každopádně to těsnění vyměň.
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výfuk

Příspěvek od JBC »

Petrulin1 píše: stř 17 říj 2018, 18:03 Super,pecka.Takže hlava na špalku,že to bude pasovat?

A teď tedy ještě mě zajímá ,jaká úskalí mě při té výměně mohou potkat?Očekávám:
1.Zarezlé šrouby.Mohu to auto klidně odstavit a nastříkat je a čekat pár dní.Je mi jasné,že zalomený šroub v hlavě je problém.
2.Těsnění pod přírubou doufám použiju? Případně mám radši někde koupit nové?
3.Lambda sonda může být taky zarezlá?Mohu to nastříkat bez obav třeba WD40,aby povolila?
4.Příruba k turbu-doufám,že nebudu muset nějak hýbat s turbem,nebo tak něco?
5. Čiliže pokud povolím všechny šrouby a matice,měl bych výfuk bez problémů vyměnit.Je tak?

Omlouvám se za možná pro někoho hloupé dotazy,ale jsem mechanik samouk s řekněme nadprůměrnou manuální zručností,leč auta jsem si nikdy neservisoval,jelikož jsem neměl garáž.Teď ji mám a chtěl bych co nejvíc zvládat sám.Stačí mě popostrčit a já už vím.
1. Na výstupu z turba jsou dva svorníky, na nich poměděné matice. Opravdu by nebylo příjemné je utrhnout. Určitě je lepší je prostříkat, případně zvětšit jejich průměr - viz. dále.
2. Žádné těsnění není potřeba. Kužel na výfuku se převlečnou přírubou přitlačí do kuželu na turbu. (nebo koule a koule?)
3. Lambda také může být zarezlá. Taky se mi stalo, že prostříkání ani za den nepomohlo, nahřívání autogenem do červena nepomohlo, ale pomohlo roztažení závitu na výfuku - normálně vezmu důlčík s ostřejší špičkou (60° ?) a kolmo na závit (rovnoběžně s osou lambdy) udělám řadu hlubokých důlků (ale ne až do závitu lambdy!), jeden vedle druhého, na celou šířku materiálu. Pak udělám druhou řadu na druhé straně matice atd. Tím se matice roztáhne na průměru a lambda se uvolní.
Myslím, že existují schopnější uvolňovače, než WD40.
4. S turbem hýbat opravdu nemusíš.
5. Správně.

6. Ale! Podle Evi nepasuje výfuk z Fortůčka na Roadstera, protože převlečená příruba má JINOU ROZTEČ ŠROUBŮ. V návodu tam i píšou, že stačí ty diry zvětšit stopkovou nástrojovou frézkou (ale určitě bys to dokázal i pilníkem).

Jestli jsi při registraci uvedl platnou mailovou adresu, tak Ti na tu adresu pošlu mail, kde v příloze budeš mít ZIP se staženou stránkou z Evi -> si rozbalíš a otevřeš ve webovém prohlížeči -> se tam všechno dočteš!
Jestli jsi při registraci uvedl neplatný mail, pro výstrahu všem Tě exemplárně smažu!

Jo, možná Ti ten můj mail kvůli příloze ZIP spadne do spamu, tak se kdyžtak podívej i tam!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výfuk

Příspěvek od JBC »

Hmm, poslal jsem Ti výměnu na Fortůčku, ne na Roadsteru, tak jestli to nedáš, tak Ti pošlu to správnější. A třeba bych Ti mohl poslat i stránku, jak se z Roadstera sundává "zadek"...
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výfuk

Příspěvek od Petrulin1 »

Tak kdyby se někdo dostal do podobné situace ,jako já,tak moje zkušenost je zde.Nakonec jsem obětoval 8 tisíc a koupil originál výfuk na můj vůz. Je to tento:

https://www.autodily-pema.cz/autodily/s ... Id=2398275

Výfuk sedí parádně,absolutně přesně.V těch dvou dírách pro uchycení zespoda jsou malé gumové silentbloky.Držák je masivní a vařený k výfuku a ještě vyztužen vzpěrou.Dílenské zpracování perfektní,zvuk je parádní,řekl bych,že ještě hlubší,než originál.V příslušenství je i spojovací materiál,včetně 3 ks poměděných matic.Výfuk je celkově o dost menší,takový kompaktnější.
Za mě spokojenost,peněženka má trochu jiný názor. :-)
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
racer
Příspěvky: 41
Registrován: pon 28 zář 2015, 16:05
Bydliště: Pardubice

Re: Výfuk

Příspěvek od racer »

S ohledem na to, že poslední dobou přituhuje na emisích by mě zajímalo, jestli někdo s těma druhovýrobama legálně prošel. Myslim hlavně ty za pár šupek. Mám tam 2 roky JMJ s katem za 2700. Pochybuju že se předali s drahejma prvkama. Kat prodělal FSN, takže se kapánek vyudil. Limit CO je 0,5 volnoběh, 0,3 otáčky. Čistě teoreticky při správně fungujicím motoru by se to do limitu mohlo vejít i bez katu. V mym případě mě lítá z vejfuku CO=3,5 na volnoběh (motor+turbo po repasi, novej zpětnej ventil ,,FSN´´, DTC=0, subjektivně motor šlape jako víno). Každopádně bude lambda KO. Tu vyměnim a k limitu se přiblížim, ale obávám se že katák jestli někdy funguval, tak očuzenej už vůbec ne.
SMART CITY-Coupe 1999 40 kW
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výfuk

Příspěvek od JBC »

Přestože pořízení nového výfuku a jeho výměna vypadá jako nejjednodušší věc, nakonec to úplně jednoduché nebylo a "projel" jsem asi 10 tisíc CZK ve zmetcích, které jsou nové, k ničemu, ale je mi líto je dát do sběru, protože stály majlant.
Všechny případy jsem zažil s benzínovými motory 0,7 l (a 45 kW, ale to by mělo být jedno, ty výfuky by měly pasovat i na motory 0,6 l).

Originál výfuk z továrny je namontován Eberspächer 23.296.63. Je z nekorodujícího materiálu, ale po 15-ti letech popraská ve švech a kupodivu, v místě některých svarů "prorezne". Tenhle originál už dávno neseženete. Existuje náhrada od stejné firmy, jen má nepatrně jiné číslo Eberspächer 23.297.63, jenže vypadá jinak a v průměru stojí 12.000,- CZK. A nevíte, jaký bude.

Tak jsem vzal vyhledávač a našel výfuk i s katem za "pouhých" 4.500,- CZK - na nějaké českém e-shopu. Přijel. Polmostrów, nebo Polmot nebo tak nějak. Jako svařenec vypadá hezky, z pěkně tlustýho plechu ... Namontoval jsem ho, pojezdil týden - a šel ven, protože je hlučný a já nechci mít hlučné auto. Smarti jsou uvnitř hluční i tak, natož s nějakým polským šmejdem.

EDIT - zapomněl jsem, že po něm následoval jiný výfuk ...


Jako druhý výfuk jsem koupil výrobek italské firmy Imasaf. Tvarově a designově vypadal hodně stejně, jako originál, co byl v autě. Byl tichý, jako originál, ale už když "přijel", říkal jsem si, že je něco špatně - vypadalo to jako POZINKOVANÝ ocelový plech, tloušťky asi tak 0,6 mm. Shnil za tři roky. Třeba ještě někde najdu fotky. Jo a - nejlevněji jsem ho tenkrát sehnal na Ebay z Německa za skromných 9.500,- CZK. Plus doprava.

Druhý Třetí výfuk jsem koupil opět "výhodně". Je to tento: https://tinyurl.com/y2s7t833 Celonerezový, z Německa!! V době, kdy jsem ho kupoval, stál i s dopravou skoro 6.500,- CZK.
První překvapení bylo zjištění, že sice přijel z Německa, ale vyrobený je v Polsku. Přesto jsem ho namontoval. Druhé překvapení - se vlastně nekonalo - je hlučný. Asi je ze stejné fabriky, jako ten první. Hluk je možná ještě větší. Na 200 metrů každý pozná, že jedete právě Vy. Po dvou týdnech už jsem to nevydýchal a - šel ven.

Zahodil jsem tedy všechny iluze, našel nejlevnějšího prodejce toho Eberspächeru a za 10.659,- CZK ho koupil. Namontoval - a po několika marných pokusech jsem konečně byl spokojen. Výfuk je z nekorodujícího materiálu, není pertlován, je kompletně svařen a JE TICHÝ. Konečně zase mám normální auto.

Jenže - pak jsem potřeboval vyměnit výfuk v dalším autě. Tam mě vyhledávače odkazovaly na výfuk, o kterém se zmiňuje Petrulín1 - Bosal 090-164. Nebyl jsem z toho moudrý, dokonce jsem Petrulína požádal o několik konzultací, pak mi poslal fotky ... Podle fotek ten Bosal vypadal jako Eberspächer. Nakonec jsem ho koupil. Když přijel - z venku je naprosto identický s tím Eberspächerem, jen je na plechu vyrytá jiná firma. Určitě pochází ze stejné linky - prolisy jsou na stejných místech a stejně velké, sváry končí ve stejném místě, koncovka je stejně šikmo seříznutá - akorát je průměrně o 2.500,- CZK levnější!!

Takže v tuto chvíli můžu říct - pokud potřebujete výfuk do staré benzínové 450-ky (0,6 i 0,7) nebo 452 (45 kW) a chcete, aby auto bylo v mezích možností tiché, je Bosal 090-164 správná volba!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výfuk

Příspěvek od Petrulin1 »

Petře dej odkaz, kde jsi ho bral. Ten můj 2 roky starý už není k dispozici.
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výfuk

Příspěvek od JBC »

Odkaz je třeba tady: https://www.profidily.cz/katalyzator-bo ... 80210.html

By mě trefilo. Před asi pěti dny byl nejlevněji k sehnání za 7.883,- CZK a když dnes hledám odkaz, tak ho najdu za 7.631,- CZK.
Hele, když už Tě mám "na drátě" - můžu zveřejnit ty Tvoje fotky výfuku, cos mi poslal?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výfuk

Příspěvek od Petrulin1 »

No jasně klidně. 😉
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
paboz
Příspěvky: 156
Registrován: čtv 15 dub 2021, 05:36
Bydliště: u Karvine

Re: Výfuk

Příspěvek od paboz »

JBC píše: ned 06 zář 2020, 22:21 Odkaz je třeba tady: https://www.profidily.cz/katalyzator-bo ... 80210.html

By mě trefilo. Před asi pěti dny byl nejlevněji k sehnání za 7.883,- CZK a když dnes hledám odkaz, tak ho najdu za 7.631,- CZK.
Hele, když už Tě mám "na drátě" - můžu zveřejnit ty Tvoje fotky výfuku, cos mi poslal?
tak z prdele jsem si reknul kolik pak stoji vyfuk ? To jsem netusil ze je komplet z katalyzatorem.Prosel jsem ruzne obchody i tady odkazy .Ano nasel jsem ,ale ne ten co mam namontovany.Nevim jak by pasoval privod ,ale ja mam vyvody dva a trci mi ze uadniho cela.
Ty vsechny co jsem nasel maji vyvod dymu ohnuty dolu.Tak snad by to memuselo vadit,ale co stou dirou co zbude v tom nerez plechu zadniho cela? Asi necim zaplatovat.
Fortwo 450, 2001
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Re: Výfuk

Příspěvek od xlukas.cz »

Nekdo si udelal ze smarta "Brabus style" a ty ho chces predelavat na obycejneho. Proc ste ho kupovali, proc ste si nekoupili obycejneho. Nemeli by ste problem s kolama ani s vyfukem. Co by za to jini dali a ty ho bastlis zpet. To se jen tak nevidi.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
paboz
Příspěvky: 156
Registrován: čtv 15 dub 2021, 05:36
Bydliště: u Karvine

Re: Výfuk

Příspěvek od paboz »

jednoduse,koupili si ho zenske.Privezl ji ho kamos se kterym se bavila o koupi ojetiny za maly peniz ale musi met automat .Nebo lepe receno nesmi met spojkovy pedal.Uz jsme se divali po bazarech a smarta AAA ani ESA v nabidce v cenove hladine nemeli tak jich to ani nenapadlo.
Pujcil si ho a privezl ho v noci.Kdyz v tom jela tak jich uchvatil posed,A to si predstav jsem v nem jeste zvednul sedadlo..
Tedkom se asi stocis do vyvrtky.V predu 3 cm a zadek sedadla podlozil 5 cm aby se zmenil i sklon.
Me se pak ptala ohledne ceny.divali jsme se na nabidky inzeratu.Jsou k mani ne ze by nebyli.jizni morava,Praha,severni cechy.Ja nemam tolik casu jezdit po republice a druha vec zena by s Prahy nedojela.A na vyzkouseni by nam ho take nedali.
Ja ani vlastne nevedel ze ho nemaji prepsane ,kdyz jsem komletne porozebiral brzdy ,vymenil filtry oleje .Mezi tim uz s nim jezdili.
Pak me napadlo mrknout do TP ohledne kol.Ani nevim proc.
Proto jsem se zacal zajimat o kola ,zjistil ze nesedi motor.Nejaky Brabus je mi totalne ukradnuty.Pokud auto nezrusi driv nez odejde vyfuk.Tak tam flaknu obycejny polsky .Na jizdu okolo komina to bude stacit :D
Fortwo 450, 2001
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Re: Výfuk

Příspěvek od xlukas.cz »

No a to jeste nevis, ze ty auta trpi na "smarti nemoc". Doporucuju nastudovat.
My mame smarty radi, ale kdyz si ho nekdo kupuje musi vedet, do ceho jde a jake jsou rizika. Ze to neni auto, ktere se nekazi. A ze to chce servis, ktery smarty dela a rozumi jim. Priznaky a reseni oprav byva odlisne od "beznych" aut. Servisaci casto machruji, jak znaji, jak vi, vymeni pulku auta a neopravi.

At vam slouzi.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
paboz
Příspěvky: 156
Registrován: čtv 15 dub 2021, 05:36
Bydliště: u Karvine

Re: Výfuk

Příspěvek od paboz »

to mas pravdu,postupne tady na foru to zjistuji :lol: Nejvice me sere ten minimalisticky pristup ke vsemu.
Jedna z obav byl klic.Co tady je o tom popsano jak se strati spojeni a jaky problem je pridat dalsi ,nedejboze ztrata jedineho klice.
Puvodne k nemu meli jeden klic,ze majitel druhy klic nemel,pak jsem nasel u servisky rozsypany klic castecne rezavy ,obal znicen, plosny spoj bez baterky z vylomenym zamykacim cudlem .Baterka v tom sacku se take valela CR 1225.vybita.Po vycisteni odemykal a co dal,baterku u tamanu nesezenes.Objednal jsem dve na netu.
Pak mi poradil JBC at vlozim baterku a odemykaci cudel zustal ,tak vyzkouset odemknuti.Hned odemklo a start bez problemu.Vymena cudlu 150kc obal objednany z ciny .Tak dva klice jsou.
Fortwo 450, 2001
Uživatelský avatar
Pazour66
Příspěvky: 256
Registrován: sob 23 dub 2016, 07:54
Bydliště: Blansko

Re: Výfuk

Příspěvek od Pazour66 »

Teď jsem našel na Bazošu tento inzerát, cena dobrá? Sice ho momentálně nepotřebuju, pokud by pasoval na 450 coupé 0.7, 45kW, tak místo bych pro něho v garáži ještě našel :D
https://auto.bazos.cz/inzerat/138624458 ... govany.php
Naposledy upravil(a) Pazour66 dne stř 07 črc 2021, 22:07, celkem upraveno 1 x.
Smart coupe Passion, 0,7, 45 kW 2005 O--O
Odpovědět