únik chladící kapaliny

Řešení problémů s motorem
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Já mám červenou (růžovou, oranžovou - podle výrobce a podle ředění). Někde jsem se ale dočetl, že pro některé hliníky je nejvhodnější ta zelená.

Nemůže to XVO mít rozežrané třeba od čisté vody? Nebo od nějakého čističe chladících systémů?
Naposledy upravil(a) JBC dne čtv 24 dub 2014, 13:36, celkem upraveno 1 x.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Já mám taky MODROU (ale na vojně jsem byl ??!) , G 11, ta ale je do - 70 st., je nutno ji ředit s destilkou 1:1., jinak to vyžere kde co, je to moc silný, když koupíš auto, nikdy nevíš, kam co kdo nalil, jestli četl ,že to má zředit a nalil to tam???!!! *VV*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
xvo
Příspěvky: 172
Registrován: stř 06 čer 2012, 12:55
Bydliště: Liberec - PUČLOCH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xvo »

Těsnění v místě vypadalo jak rozpadající se molitan, dle nerozpadajícího-se zbytku to byla opravdu guma, i když kdo by ji dnes zaručeně očima rozeznal od plastu. Podle záznamů původního majitele to vypadá, že jde o původní. No řekl bych, že po 258 000 km má nárok odejít na odpočinek :D Jinak leju tam G48, nevím už kde jsem k tomu přišel, totiž vyčetl. Prosím nekamenovat!
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Termostat 0,6 40kW

Příspěvek od DYK77 »

Přesně, měl jsem na mysli vykuchat termostat - vložku ven, nebo jej alespoň částečně odstranit, aby byl průchod volný.
Řeknu Ti můj příběh, který s tím tvým moc nesouvisí, ale.... Už hodně dlouho mi pomalu ubývá chl. kapalina a nevěděl jsem čím to. Není to moc, cca doliji jednou za sezónu od MIN někam mezi MIN a MAX. Že by šla voda do oleje to mi nepřijde, a že by motor tlakoval do vody také ne. Loni v létě jsem měnil řemen na altíku a někdy na podzim jsem si povšiml, že mívám pod autem na straně vodního čerpadla malou loužičku na zemi ( pár mililitrů ) , tak jsem usoudil, že kapalina už nějakou dobu pomalu uniká přes vodní čerpadlo ( za provozu třeba jen v podobě páry ), ale až teď se místo úniku lépe projevilo. Nicméně už loni na podzim jsem expanzku dolil mírně nad rysku "MAX", respektive až do poloviny nápisu MAX, který je nad ryskou, a i když kapalina stále miniaturně uniká na zem, tak v nádobce se to vůbec neprojevuje :shock: Každopádně mám teď v plánu dát auto na nájezdy a podívat se odkud to přesně prolíná, možná to není v čerpadle, ale někde ve spoji na hadici, nevím, uvidím a až se venku oteplí, tak se do toho dám.
Výše hladiny však zůstává prozatím záhadou.

Tímto bych se chtěl ještě zeptat, zda jste někdo sledoval chování kapaliny v nádobce při nastartovaném motoru a při změně otáček. Kolísá vám, nebo drží na stejné úrovni? [bbvideo=560,315]http://www.rajce.net/f1017664459[/bbvideo]
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Termostat 0,6 40kW

Příspěvek od Jindřich »

Dyku, měl jsi studenej, nebo teplej motor, bude záležet, jestli už je termostat otevřenej, pak by hladina neměla téměř vůbec kolísat- menší odpor v okruhu pro vodní pumpu, při zavřeném termostatu se odpor zvětší, protéká jenom do topení - větší odpor a při přidání plynu se to projeví zvýšením hladiny v nádobce . *VV* *pivo*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Termostat 0,6 40kW

Příspěvek od DYK77 »

To si po pravdě nepamatuji jestli byl teplý nebo studený, je to rok a půl staré video. Zkusím to testnout znovu. V nádobce byla hladina už na minimu, čili docházelo k nápadnému čiření kapaliny. Když mám teď dolito na MAX, myslím, že hladina bude klidnější, uvidíme. Nemyslím si však, že by se chl. okruh tlakoval z válců. Když měl tatík v čoudu na PUNTU těsnění pod hlavou, tak to po přidání plynu byl větší mazec ve výkyvu hladiny nahoru a dolu. Současně se i kouřilo z výfuku - bílý kouř, což se u mne neděje. Kapalinu mám čistou, olej také, svíčky bez koroze.
Jak často doléváte a kolik ? Nějaká ta menší ztráta občas bývá normální, i když na Citroenu jsem nikdy nic takového od výměny do výměny ( 4 roky ) neřešil a hladina drží. Samozřejmě je tam motor v předu, méně hadic, méně spojů.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Termostat 0,6 40kW

Příspěvek od DYK77 »

Dnes zahřáto, při zkoušce pohybu hladiny to mělo na volnoběh 100°C.
Výchozí hladina +/- na rysce MAX.
Při volnoběhu se hladina ustálila opět na rysce MAX
Při uvolnění víčka expanzky, vylezla hladina až k víčku a po opětovném dotažení se opět ustálila na rysce MAX.


Zkouška výkyvu hladiny - fáze 1 ( zvuk nutný )

https://www.youtube.com/watch?v=9kwnknAzqwo

fáze 2

https://www.youtube.com/watch?v=jtHvwglqoqA

fáze 3 - trochu jsem dotáhl víčko expanzky...

https://www.youtube.com/watch?v=aw1e_A9ut8Y
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od DYK77 »

Včera jsem se jal opět laborovat.

- Přišel jsem k autu a ejhle za studena byla hladina kapaliny v 1/2 mezi ryskami MIN a MAX. Naposledy tam při teplém odstavení byla hladina na MAXimu. Pod autem však vůbec poprvé od podzimu po cca 1000Km, nebyl patrný žádný únik, za to byl patrný zjevný úbytek kapaliny, což je docela průšvih, protože jsem doufal, že vlezu pod auto a uvidím kde netěsnost vzniká :shock:
- Po zahřátí na provozní teplotu 90°C, vystoupala hladina k MAX.
- Chvíli jsem to ještě dráždil na volnoběh než naběhne při 100°C ventilátor. Když se tak stalo a ventilátor zchladil na 90°C, hladina se nacházela tam co zastudena, tedy v 1/2 mezi MIN a MAX :shock:

- Nechal jsem to vystydnout cca na 70°C , a pak znovu ohřál na 90 - 100°C. Hladina při ohřevu motoru, za občasného přidávání plynu, obvyklým způsobem kolísala a chvílemi padala až k rysce MIN :shock:
- Po sepnutí ventilátoru a opětovném vychlazení na 90°C , byla hladina opět v 1/2 :roll:


Po celou dobu jsem měl auto na nájezdech se sundaným krytem alternátoru a svílil a hledal stopu po předchozím úniku chl. kapaliny ( loužička se vyskytovala u pravého zadního kola, pod řemenicí. Kapalinu jsem několikrát spatřil na spodku olejové vany ). Nyní bylo vše naprosto suché, mírně a rovnoměrně zaprášené. Nikde ani stopa.
Během sledování jsem kontroloval výpary z výfuku a nezjistil nic vážného. Pokud se motor zahřívá, je při přiložení dlaně k výfuku patrné mírné rosení, které však zcela zmizí po zahřátí na provozní teplotu 90°C. Pára není vidět vůbec, jen při zcela studeném startu.
Auto topí dobře, chladí se dobře. Olej je čistý, ani nepřibývá. V kabině je sucho, nepáří se, takže radiátor topení je OK. Chladicí kapalina je zcela čistá. U chladiče též žádná závada, odvzdušňovák těsný. Před pár týdny při poslední cestě 200Km a dalších cca 800Km najetých předtím , byl úbytek 0. Teď mi v garáži před očima spadne hladina z max na polovinu, chvílemi až na MIN. a pak zůstane zase na 1/2 :roll:
Drobná netěsnost byla spatřena v době, kdy jsem měl dolitou kapalinu na MAX, respektive mírně přes. OK mohlo by něco uniknout z důvodu přelití, ale kudy? Jediné mně známé místo je víčko nádobky a přetlakový ventil, ale tam žádné známky přelití nejsou.

Má někdo nějaké racionální vysvětlení, nebo nápad po čem jít?

- Moje dosavadní úvaha o netěsné vodní pumpě je zdá se špatná.
- Další nápad je, že víčko nádobky nedostatečně těsní, respektive přetlakový ventil a systém má tendence k zavdušňování se.
- Druhá verze je, možnost špatného těsnění pod hlavou. Výkyvy a úbytky kapaliny, by tomu mohly nasvědčovat. Těsnění by ale muselo vykazovat závadu zejména za určité teploty, při zahřívání a chladnutí motoru.
- Třetí verze zní, je to vlastnost, jezdit s tím dál jako by se nic nedělo a čekat zda se závada, pokud jde o nějakou závadu, projeví zřetelněji.

Na každý pád budu kontaktovat kolegu z Mostu, a zkusím se podívat u něj jak se to chová :idea:
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od JBC »

Vím, že jsem s tím otravný, ale zaznamenej si přesně a pečlivě hladinu motorového oleje. A za nějaký ten tisíc kilometrů znovu.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od Jindřich »

Dyku, já myslím, že to máš normální, pohybuješ se v oblasti, kde otevírá a zavírá termostat a jak se tím mění odpor v okruhu, reaguje hladina, já bych to nějak neřešil i když to může být teoreticky cokoliv, nech to ,až se to ukáže - třeba nemáš termostat taky zrovna špičkovej.
Únik kapaliny u pravého zadniho kola - občas je potřeba vyměnit těsnící kroužek pod tělesem vodní pumpy. *pivo*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od DYK77 »

Předně děkuji za reakce a teď zpět k věci.
Tím olejem jsem si 100% jistý, to jsem již vyloučil.
Pravdu má Jindřich v tom, že změna hladiny je normální. Sice mi to stále nejde na rozum, ale byl jsem dnes u kolegy s Roadsterem ( zdejší charlie.iks ) a zjištění bylo takové. Zcela studený motor, hladina v nádobce na MAX. Po nastartování, žádná změna. Po ujetí cca 8km se motor zahřál na 80°C a hladina klesla na MIN. Po ujetí dalších 8Km byla hladina zpět na MAX. Víření kapaliny v nádobce při zvýšených otáčkách je také normální, respektive až sem se chovají obě auta stejně, takže se zřejmě nejedná o závadu.

Večer jsem se šel podívat do garáže, zda se něco nezměnilo a kupodivu se po tom mém včerejším cvičení konečně projevila výše zmiňovaná netěsnost. Prosakuje to na přírubě mezi jakým-si plastovým "T" dílem nad vodním čerpadlem a tím čerpadlem. Více viz. foto. Přístup je tam v rámci možností dostatečný, takže to buď zkusím dotáhnout, ale spíše se poohlédnu po novém těsnění, jestli jej někde najdu jako náhradní díl.

http://www.smart-club.cz/galerie/index. ... l-kapaliny

1. Projevy netěsnosti na olejové vaně

Obrázek

2. Pohled na kapky zespodu od olejové vany - sejmutý kryt alternátoru.

Obrázek

3. plastový "T" díl - průsak je vidět z druhé strany, pod druhým upevňovacím šroubem

Obrázek
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od Jindřich »

Zkus to dotáhnout, je tam "O" kroužek viz :
http://eshop.autodilnamartinek.cz/produ ... rouzek/598
*pivo*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od DYK77 »

Díky za odkaz :) Za 47 CZK to je snad levnější než to zkusit dotáhnout hahá :lol:
Samozřejmě dotáhnu a pokud to bude už na dorazu, tak rovnou koupím těsnění.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od JBC »

Já myslím, že už teď to je na dorazu. Koupil bych to rovnou, ještě než bych lezl pod auto.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: únik chladící kapaliny

Příspěvek od DYK77 »

Odzkousim, jestli se to nepovolilo. Pokud je to utazene, tak jdu do noveho tesneni.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Odpovědět