CDI - smrad motoru/spalin/nafty v kabině

Řešení problémů s motorem
Odpovědět
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

CDI - smrad motoru/spalin/nafty v kabině

Příspěvek od tomasmedek »

Ahoj všem. Takže CDI, 2001, 30kW, najeto 248.000km. Koupil jsem ho před rokem a půl a hned od začátku kabina nevoněla. Auto dlouho stálo někde na dílně a přesně tak byl cítit i interiér. Připomnělo mi to smrad traktoru, když jsem jako malý jezdil s táty známým hodiny po městě a pozoroval, jak odklízí sníh.

Auto jsem nechal vytepovat, nakoupil mraky stromečků a bylo to trochu lepší. Ale teď poslední 2 měsíce se to stupňuje. Už při jízdě nad 30 minut je mi v autě prostě špatně. Není to stejný smrad, jako jde z výfuku. Je to něco jiného. Technický puch, točí se mi z toho po delší jízdě i hlava.

Paradox je, že horší to je při stažených okýnkách - jak vznikne kolem auta za jízdy podtlak, tak táhne puch z auta ven a je to ještě silnější. Když si zavřu okna a ventiluji přímo na sebe, dá se to přežít. Jenže klima dávno nefunguje a teď v létě je to jen s ventilací a zavřenými okny peklo.

Kryt motoru je zavřený dobře a pevně, jeho těsnění také není nijak zásadně porušené.

Když jsem auto koupil, hned druhý den jsem si všiml, že stojí nafta v žebrování motoru. Prodejce to opravil - unikala vedle jednoho vstřiku. Kontroloval jsem to a buď už to neuniká vůbec a jen to zůstalo umazané a nebo stále, ale opravdu málo. Je tam jen mastný flek, vyloženě nafta ne.

Moc se mi nechce věřit, že tato skvrnka o velikosti desetikoruny by mohla být zdrojem toho smradu. Nemáte tip na něco jiného, než se vydám do servisu?

Díky všem za nápady.
Smart MC01 r. v. 2001
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Vypadáto, že ti to sice opravili, ale ještě ti asi trochu nafty někde uniká, nezapomeň že nemusíš moc vidět, protože se to na motoru hned odpařuje a smrdí to jak psí kšíry.Těžko se to hledá, takový malý unik, moc tam na motoru toho dobře vidět není, já bych rozebral všechno kolen nafty a přetěsnil to a máš klid, respektive, a ti to udělaj v servisu . *pivo*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: CDI - smrad motoru/spalin/nafty v kabině

Příspěvek od JBC »

tomasmedek píše:Paradox je, že horší to je při stažených okýnkách - jak vznikne kolem auta za jízdy podtlak, tak táhne puch z auta ven a je to ještě silnější. Když si zavřu okna a ventiluji přímo na sebe, dá se to přežít. Jenže klima dávno nefunguje a teď v létě je to jen s ventilací a zavřenými okny peklo.
Za jízdy, nebo při poskakování na semaforech? Protože píšeš správně, že za jízdy s pootevřeným oknem je vzduch z kabiny vysáván, při zastavení na semaforech naopak. Jestli to dělá při tom vysávání a nejde to z topení, tak to musí být něco v kabině. Co takhle "shnilej" koberec? Ve Smartu smrdí "shnilej" koberec úplně jinak, než "shnilej" koberec ve Škodovce. A já mám dokonce "shnilý" sedadla - místo tepování jsem je vypral i s trojitým mácháním (jak jsem na to odjakživa zvyklý), ale nepočkal jsem na léto (myslím, že bylo okolo Vánoc), takže trvalo strašně dlouho, než uschla. A než úplně uschla, tak stihla zasmrádnout. Teď, když mám v autě úplně sucho, tak nic nesmrdí, ale jakmile mi auto navlhne, tak jsou sedadla cítit. Jen co se pořádně oteplí, tak je musím vyprat znovu. Jestli se tedy vůbec někdy oteplí...
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od tomasmedek »

Za jízdy i na semaforech :) Prostě pořád. Zda jsou to koberce říct neumím, ale současně jsem nikdy neměl pocit, že by do auta teklo. A jak říkám, nechal jsem jej vytepovat (celé). Zadní okna jsou přetěsněná.

Ještě doplňuji fotky, jak "málo" to teče. Původně tam stála nafta, třeba centimetr hluboká vrstva v těch žebrech. Teď je to pod střikem jen špinavé:
http://www.showreels.cz/nafta1.jpg

a dole, kam to pak stékalo a kde to stálo je to stejné:
http://www.showreels.cz/nafta2.jpg
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Děravý výfuk? Že by část spalin šla do motorového prostoru a odtud by je něco někam tlačilo? Nebo prasklé "parohy" tamtéž? Únik nafty cestou z nádrže, že by to zůstávalo na horní straně spodního plastu a odtud se to vypařovalo pod celou kabinu?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

ram auta je duty a neni uplne uzavreny. na spodni strane auta jsou rozsirene mista a potom v interieru, jak mame listu mezi ramem a strechou, tak tam jsou taky ty rozsirene mista, je tam prave ta lista nasunuta pres perka.
takze pokud ti jde nafta nebo vyfuk nejak do ramu, tak potom hrave jde pres ram do interieru.

ja mam mokro u tretiho valce v tom doliku dole. stoji tam nejaka kapalina. ze by to byla nafta to nevim. jednou sem tam strcil hadru a po nafte to nesmrdelo. vlastne to nesmrdelo vubec nijak. a co sem si vsiml, tak marketa to tam mela taky vlhke. tak jsem si rekl, ze asi normalka.

pres deravy vyfuk by nemelo jit do kabiny nic (praskla priruba). stredni dil narazniku ma prece v horni casti otvory a tema jde teplo i smrad pryc z auta.
co me napadlo - za autem se vzduch vlni. nemas nahodou skviru mezi sklem a dpodnim dilem kufru? nejde ti tama z venku pruvan do auta?
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od tomasmedek »

Děkuji za vaše tipy a rady. Konečně byla trocha času a vypravil jsem se do servisu (pan Martínek, pražští znají).

Tohoto Smarta mám cca 2 roky a od začátku dělá malé olejové loužičky. Ne vždy, ne pravidelně, ale dělá. Velké jako kovová padesátikoruna. Neteče to stále, jen při (tedy spíš po) běhu motoru. Únik je ale tak malý, že mezi výměnou oleje po 10000km nepoznám na měrce rozdíl.

Současně je to ale zdroj popsaných problémů: olej stéká na rozpálený výfuk a zplodiny z toho se dostávají do kabiny. Kudy, to je otázka, protože těsnění víka motoru je v pořádku, stejně jako zamykací mechanismus.

Špatné zprávy začaly, když jsem se zeptal "co s tím". A už to jelo: "No to bude drahý, pane Medek. To se těžko hledá... hm... to bude drahý. To jak do toho sáhneme, tak to začne téct všude... hm... To může bejt turbo, no. To bude chtít nový turbo. Hm... A tuhle přírubu... hm... a asi i sání. No. A kdo ví, jestli to pomůže..."

Že jsem neodjížděl nadšený, asi nemusím říkat. Nevím ale, co s tím. Pan Martínek je fajn, ale moc se mu nechce nic opravovat, spíš by jen vyměňoval (na konci jara jsem se mu svěřil, že nejde klima - koukl na auto a řekl 6000 nový výměník + 2000 práce; tak jsem taky zase odjel). Říkám si, zda to řešit nebo prodat a koupit jiného :)
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

mam zkusenost se smradem i s kapkama.
olej kape na poloosu a ta ho rozhazuje na cely motor.
muj problem byl v proklepanem intercooleru a takovy zkuseny mechanik ma okamzite vedet, kam se podivat - intercooler.
hadice sani je nesmysl menit. olej se do sani dostava pres odvetrani vika ventilu. ostatne to je videt i podle toho, ze hadice sani pred turbem je zamastena od vstupu prave toho odsavani spalin.
kdyby to bylo turbo, tak se ti ztraci olej ve velkem.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět