Smart 0,8 Cdi nestartuje

Řešení problémů s motorem
Pavel10
Příspěvky: 1
Registrován: pon 07 pro 2015, 20:17
Bydliště: Brno

Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Pavel10 »

Ahoj, prosím o radu. Smart nejde nastartovat, připojil jsem na počítač - žádná chyba. Smart normálně točí, ale nechytne ( jednou za nějakou dobu lehce škytne, ale dál nic)
Zkoušel jsem odpojit přívod nafty ke vstřikům (nafta jde do válce). Moje domněnka je špatné vysokotlaké čerpadlo - pokud odpojím tlakovou hadici a otočím klíčkem (II poloha) tak z čerpadla stříká nafta (tlakem čerpadla v nádrži). Pokud se pokouším nastartovat, tak nafta sříká stále stejně (žádný tlak). Je moje úvaha tedy správná? Pokoud ano, prosím o radu kde sehnat funkční čerpadlo a nebo kde udělat repas +- orientační ceny . A jestli je někde video jak čerpadlo vyměnit.
Smarta mám tři roky, nikdy žádný problém. :)
Díky moc
Smart fortwo 0,8 Cdi/2002
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od JBC »

Těžko Ti radit kam jít, když jsi nenapsal "s kama si". Doplň si to do profilu a uvidíme, koho máš nejblíž.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Jindřich »

Na jakej počítač jsi to připojil, že ti neukazuje žádnou chybu a přesto to ani neblafne ????? *VV* *VV*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
pavel3.0.9p
Příspěvky: 36
Registrován: úte 03 bře 2015, 19:05
Bydliště: tábor

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od pavel3.0.9p »

ahoj. měl jsem podobný problem, nase cdu z niceho nic prestalo chytat, motor jen skytl zakouril a ticho. Nakonec po vsem moznem badani, jsem vyndal regulator tlalku na rail a na mzik zapnul zapalovani, vylitala nafta, vratil jsem regulator zpět a od te doby smrtak jezdi-
smart for two 0.8CDI pure rok 12/2002
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od xlukas.cz »

to bych taky potreboval udelat. jak je chladno, tak chyta nevyzpytatelne. nekdy hned, nekdy mu to poradne trva. pritom je schopny pri -2 chytit na dve nazhaveni a potom je +4 a tocim i osumkrat.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Zvoník
Příspěvky: 245
Registrován: pon 22 lis 2010, 20:25
Bydliště: Praha 6, Kladenská ulice
Kontaktovat uživatele:

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Zvoník »

No, zvažoval jsem, do kterého tématu dát svůj příspěvek, že mi to někdy odmítá chytnout (spíše tedy vznětnout - 0,8 cdi) za níže zmíněných určitých okolností. Normálně bych o tom nepsal, ale doslova mě to nasejřilo, poněvadž jsem kvůli tomu přetáhl parkovačku ,,zadarmo", a musel čekáním zaplatit! :
Zastavím motor po delší jízdě (teplý) a když hned znova startuji, tak naskočí. Když po zastavení motoru startuji cca po 10 - 15 minutách, točí trochu déle, než když startuje studený, ale naskočí. Když ovšem chci nastartovat tak po 30 minutách až 60 minutách, tak motor točí, ale nenaskočí ani náhodou. Točím s mezerami třeba 10x, a nic... Po asi dvou hodinách, a déle, chladnutí, naskočí normálně a jede. Žádné problémy s jízdou nebo kolísáním otáček. Chytá dobře i za mrazů, ale s teplým motorem v určité fázi chladnutí nechce chytit ani náhodou. Jede buď teplý hned, nebo studený po vychladnutí...
Tím jsem přetáhl parkování zdarma a musel zaplatit. Proto to sem píšu, jestli máte s dieslem někdo zkušenost, co to může dělat za přiblblý čidlo, poněvadž je to závislé na teplotě motoru!!!??? Co je absurdní, tak mi několik dní před tím upadla vrtule od motorku chlazení interkoleru, což s tím asi nemá co dělat, ale vrtule řachtala při zastavení motoru, kdy motorek ještě dochlazoval vrtulí interkoler. Vrtule na hřídeli motorku nemá unačeč, ani drážku k unášení, čili drží jen nasunuta na hřídelce s nějakou závlačkou, kterou jsem asi ztratil, takže nevím ani jak vypadala originál. Udělal (ušmoulil) jsem si novou a vyrobil unašeč z kolíčku do plastu vrtule. Drží spolehlivě a motorek s ní točí mnohem a mnohem tišeji. Ale to s tím, že motor nenaskočí, by nemělo asi co dělat, né?
Nemám počítač, jenom mobil.
A nemám velký auto. Smartík zváný Borůvka z Řípu zahynul na poli... Je již nově zastoupen černým Smartkem diesel cabrio pokřtěným Hašlerka!
Zvoník
Příspěvky: 245
Registrován: pon 22 lis 2010, 20:25
Bydliště: Praha 6, Kladenská ulice
Kontaktovat uživatele:

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Zvoník »

Už jsem toho tady hodně přelouskal, čím by to mohlo bejt. Takže asi palivový filtr, i když autíčko jezdí jinak dobře. Při koupi mělo 160 000 km. A kdoví jestli před prodejem filtr někdo měnil... Asi ne. A já už najezdil dalších 90 000. Takže je jasný, že to chce asi vyměnit. Ten zvuk toho palivového čerpadla je tak tichý, že není při běžném provozu i některých klidných ulic Práglu skoro slyšet a trvá tak 2-3 vteřiny.
Nemám počítač, jenom mobil.
A nemám velký auto. Smartík zváný Borůvka z Řípu zahynul na poli... Je již nově zastoupen černým Smartkem diesel cabrio pokřtěným Hašlerka!
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od mugwai59 »

A co čidlo teploty, ukazuje to dobre nasavaneho (chladiciho) vzduchu, to by taky mohlo takto trojcit:).
Omrkni nekde kde vsude a jaka cidla to ma:).

Faktem je, ze muj intercoler se nezatoci jak je rok dlouhy, tociva se kdyz je uhnily drat na cidlu teploty dole na intercooleru:).
Zkusil bych to opravit, ( pokud je to v tomto) a pak na par hodin odpojit baterku, aby se smazal nejaky ten nouzovy rezim motoru:).
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Roman Milo
Příspěvky: 307
Registrován: pát 04 led 2013, 14:33
Bydliště: Ostrava

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Roman Milo »

Špatné čidlo teploty nasávaného vzduchu jen vyhodí chybu a jede dál, stejně tak čidlo tlaku vzduchu.
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od mugwai59 »

Aha, budes mit asi pravdu, me kdyz se uklepalo cidlo, vetrak intercooleru jel skoro trvale:).
Jelo to sice na snizeny vykon (jeste s upchatym EGR-em) v nejakym tom nouzaku, ale jelo a chytalo, recht:).
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Zvoník
Příspěvky: 245
Registrován: pon 22 lis 2010, 20:25
Bydliště: Praha 6, Kladenská ulice
Kontaktovat uživatele:

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Zvoník »

Tak jsem to vysledoval, že k tomu mému ,,nestartování" dochází, když teplota motoru se pohybuje mezi prvním a druhým ,,vajíčkem" na displeji na přístrojovce. Palivový filtr byl zbytečně vyměněn. Teplý motor - startuje normálně. Svítí-li dvě vajíčka, tak ještě také, ale v rozmezí mezi spodním a druhým vajíčkem, nechce nastartovat ani Bohovi. Čili, je tam nějaké čidlo někde, které to v té mezitepotě, cca 50 stupňů C, blokuje.
Kdybych věděl, které čidlo to dělá, neboť auto normálně funguje bez problémů a motor nemá snížený výkon, tak bych na kablík od toho čidla dal rozpínací lačítko, čímž bych imitoval pro řídící jednotku studený nebo proskratováním opačně teplý motor, a v ten moment by to startovalo v tom mém nainscenovaném režimu normálně. Nechci totiž zbytečně způsobem pokus omyl měnit čidlo na identifikaci otáček pro vstřiky, když stojí 1600 Kč, když auto nikde nechcípá a otáčkoměr drží bez kolísání. Vetilátor intercooleru se spouští jenom při vyšším zatížení motoru a následném volnoběhu, když je menší přísun chladného vzduchu zvenku, což je správně. Čili toto čidlo také chodí normálně. Čidlo teploty motoru ukazuje plynule také bez jakéhokoli bublání kapaliny v systému chlazení.
Nemám počítač, jenom mobil.
A nemám velký auto. Smartík zváný Borůvka z Řípu zahynul na poli... Je již nově zastoupen černým Smartkem diesel cabrio pokřtěným Hašlerka!
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od xlukas.cz »

Zkus to cidlo teploty chladici kapaliny odpojit. V tom okamziku by ridici jednotka mela zakazat nastartovani pri jakekoliv teplote, protoze by udaj o teplote nemela. Naopak, pokud proklemujes kontakty v kabliku tim spravnym odporem simulujicim studeny motor nebo zahraty, tak bys mel nastartovat i kdyz je skutecna teplota prave v casti, kdy ti to nestartuje.

Odesláno z mého SM-J500FN pomocí Tapatalk
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Zvoník
Příspěvky: 245
Registrován: pon 22 lis 2010, 20:25
Bydliště: Praha 6, Kladenská ulice
Kontaktovat uživatele:

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Zvoník »

Lukáši, děkuji moc za tuto připomínku o čidle teploty motoru, a případnou možnou laboraci s použitím odporů místo tohoto čidla, ale nevím, jestli to bude mít nějaký vliv na tuto závadu tím, že by čidlo bylo nějak vadné a odpory by měly nastartování zjednodušit, či uspíšit v době, kdy ,,nějaká" teplota něčeho (nevím jestli zrovna motoru!) by se dostala do stavu, že by ji odpory krátce nahradily.
Zkoušel jsem jinou věc: A to vysledování teploty motoru kontaktním externím teploměrem, abych věděl teplotu, při které auto nestartuje. Stalo se tak při teplotě cca 47•C. Doba, která je chladnutím motoru potřeba proběhnout mimo okolí tohoto rozsahu teploty, je cca 20 - 25 min. teď v létě. V zimě to bylo o hodně kratší, nebo nebylo vůbec. Je zajímavé, že při této kritické teplotě po studeném nastartování auto samo nechcípne, když se auto zahřívá ze studeného stavu. Rovněž je zajímavé, že když jde pak teplota nahoru ze studeného motoru, a chcípnu motor já sám v této zahřívající teplotě 47•C, tak auto normálně znovu nastartuje. Ovšem při chladnutí z vyšší teploty po jízdě při této teplotě, a následném novém startování, prostě nechce chytnout a točí naprázdno bez jediného škytnutí. Musím počkat. Jak se dostane teplota pod 47•C, chytne krátce okamžitě při prvím otočení startérem.
Z toho usuzuji, že by mohlo být vadné nějaké čidlo snímající teplotu paliva, které se zahřívá např. sáláním tepla od motoru. Ale kde je teplotní čidlo paliva, to jsem zatím nezjistil. To může mít vliv na složení směsi do vstřiků, kde řídící jednotka nedostává to, co by chtěla, proto nepustí vstřiky. Ale může to být jen můj názor, nikoli skutečný konstrukční způsob řízení směsi do vstřiků.
Nemám počítač, jenom mobil.
A nemám velký auto. Smartík zváný Borůvka z Řípu zahynul na poli... Je již nově zastoupen černým Smartkem diesel cabrio pokřtěným Hašlerka!
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od Druzeta »

Čidlo teploty paliva je zvrchu na nádrži.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
JardaKo
Příspěvky: 22
Registrován: ned 08 dub 2012, 07:43
Bydliště: Brno

Re: Smart 0,8 Cdi nestartuje

Příspěvek od JardaKo »

Měli jsme (doufám :o ) podobný problém. Smart nechtěl (občas a nepravidelně) nastartovat. Jen točil motorem a nic.. Protože nemám žádnou diagnostiku a tu co jsem měl k dispozici nebyla schopna nic načíst, rozhodl jsem se vyměnit čidlo snímání otáček kliky, protože to je jedna z variant a na peníze nejméně náročná. Včera jsem ho měnil (mimochodem pěkná pakárna - ale jako skoro všechno) a zjistil, že zatímco nové má hodnotu cca 760 Ohm (uvádějí se hodnoty v rozpětí cca 700 -1000 Ohm), tak to vyndané má kolem 22KOhm. Takže jsem snad odstranil problém - což se časem uvidí. Mimochodem čidlo na kliku stojí od cca 600 do cca 1200. Já vzal ekonomickou variantu Optimal pod číslem 07-S056 za cca 670+-, kdyby to nebylo náhodou ono :D .
Pokud jej někdo budete měnit, tak je potřeba: trochu svěsit motor (já povolil levý držák motoru a vzpěry co jsou přišroubovány na rám), vydělat hadice mezi EGR a sání a mezi EGR a mezichladič, vydělat větrák mezichladiče a samotný mezichladič (sundat z něj čidlo vzduchu a odpojit z něj hadici vedoucí k turbu). Pak je čidlo kliky umístěné na pravé straně mezi mezichladičem a blokem motoru dobře :D přístupné. Drží jej jeden šroub M6 na Torx (asi 25 nebo 27). Ven se mu chce za použitím mírného násilí :) .
ex SMARTík CDI, 2001
Odpovědět