Výměna termostatu benzin 0.6

Řešení problémů s motorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Výměna termostatu benzin 0.6

Příspěvek od Winterwolf »

Jelikož jsem si tím dneska prošel tak Vám ušetřím nervy a dodrápané ruce a napíšu návod jak vyměnit termostat na benzínové 0,6 bez spouštění motoru. ( nenašel jsem to uchycení k povolení tak jsem to udělal jinak)

Vezmu to postupně v 30 krocích. Nejsou potřeba všechny kroky,ale je to pohodlnější 8)

1, Sundat čumák a přepážku mezi světly aby byl lepší přístup k nádržce (torx 25)
2, Sundat zadní "nárazník" a výztuhu (torx 25 a torx 40)
3, Odpojit hadici od škrtící klapky a intercooleru (záleží na sponách mě tam sedl 7 oříšek)
4, Vyndat škrtící klapku ( torx vnitřní 10)
5, Odpojit hadici od turba a intercooleru (záleží na sponách mě tam sedl 7 oříšek)
6, vyndat ventilátor intercooleru ( nahoře je plastový zobáček a dole jen zasunuto)
7, vyndat intercooler ( 4 plastové zobáčky na každé straně 2 a je to vcelku oříšek :mrgreen: )
8, odpojit odvětrávání kliky
9, odpojit hadičky s benzínem vpravo od sání ( ty mrchy jsou fakt ostré , moje předloktí by mohlo vyprávět)
10, povolit a vyndat výpustný šroub chladící kapaliny na motoru nad pravou hnací hřídelí ( imbus 6) Je dobré si pod to něco dát ať nelijete kapalinu na zem ( je sladká a jedovatá...)
11, povolit víčko nádržky chladící kapaliny ( teprve pak začne vytékat kapalina pokud nemáte někdě netěsnost v okruhu)
12, vrátit a utáhnout výpustný šroub chladící kapaliny ( imbus 6)
13, odpojit čidlo teploty na termostatu
14, povolit 3 spony na hadicích termostatu ( pokud jsou originál tak stačí plochým šroubovákem rozloupnout ) - bacha na to ty spony jsou mrchy a rády se svezou po hadici směrem dovnitř do auta a vytáhnout je ven je fakt brutální otrava....
15, povolit a vyndat termostat ( vnitřní torx 10) - je potřeba mít max 5cm dlouhý nástavec aby se to vše vešlo :wink: Já použil malou ráčnu a nástavec
16, vložit termostat a utáhnout (vnitřní torx 10) je dobré z něj vyjmout čidlo teploty ( překáží a ta sponka je ostrá... předloktí... bolí... )
17, nasadit spony na hadice termostatu začínat zleva ( pokud se nepoužijí původní tak 35mm pak 25mm a poslední 35mm)
18, vložit čidlo teploty kapaliny do termostatu ,ale NAZANDAVAT sponu
19, zapojit hadičky s benzínem
20, vrátit na místo intercooler ( je to trochu tetris)
21, vrátit ventilátor intercooleru
22, vrátit hadici turbo/intercooler
23, vrátit škrtící klapku
24, vrátit hadici šktící klapka/intercooler
25,vrátit odvětrávání kliky
26, vrátit zadní výztuhu a "nárazník"
27, naplnit chladící kapalinou ( čumák do kopce a nechat vybublat, jakmile začne vykapávat přes čidlo teploty je dobré zandat z5 sponu)
28, vrátit přepážku mezi světly a čumák
29, umýt ruce
30, ošetřit poškrábané předloktí

Termostat jsem dal TENTO a kapalinu originál koncentrát MB 1,5l za 357,- při ředění 1:1 je do -37°C ( při postupu výše stačí koupit jen jedna a 1,5l destilky)

Termostat který začal blbnout byl originál Wahler z března 2001 :twisted:

Pokud to dočtete až sem tak mi napište co jsem zapomněl :mrgreen:
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna termostatu benzin 0.6

Příspěvek od JBC »

Navrhuji rozšířit bod 16 - před vyndáním sponky z nového termostatu si na sponku uvázat kousek provázku - i při demontáži na stole, ale hlavně při zacvakávání do termostatu na autě může sponka vystřelit kamkoliv do ... ztracena a třeba zapadlá někde v podběhu se špatně hledá. Na druhém konci provázku se najde snadno. (autorská práva patří Hobojovi).
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Odpovědět