Chladící soustava

Řešení problémů s motorem
Odpovědět
suchoš
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 05 kvě 2016, 13:37

Odvzdušnění chladící soustavy

Příspěvek od suchoš »

Zdravím mám Smarta 600 a nedaří se mi odvzdušnit chladící soustavu. I když postavím Smarta přední částí do kopce, topení mám na maximu, tak vzduch z ventilátoru je stále studený a teplota stoupá. Má to nějaký odvzdušňovák?
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící soustava

Příspěvek od DYK77 »

1. Stav regulátoru topení nemá na odvzdušnění vliv. Do výměníku jde teplá voda z motoru neustále.
2. Není třeba stavět auto proti kopci. Ideálně postavit na rovinu.
3. Je zapotřebí mít v expanzní nádobce dostatek chl. kapaliny ( hladina mezi ryskami MIN a MAX )
4. při odvzdušnění nechat ohřát motor dokud nenaběhne ventilátor , pak zvýšit otáčky na cca 3000rpm, otevřít odvzdušňovací ventil na chladiči ( pokud máš ), odvzdušnit a zase zavřít , následně vyndat sponku na čidle teploty umístěném na termostatu a opatrně čidlo povytáhnout pro vypuštění vzduchu - pozor horká voda, použít hadr, rukavice.

Osobně když měním chl. kapalinu, tak za suchého stavu:
a) otevřu odvzdušňovák na chladiči a zcela vyjmu čidlo teploty.
b) pomalu dolévám kapalinu do expanzní nádobky dokud nevyteče voda z odvzd. chladiče - ventil uzavřu
c) pokračuji v dolévání dokud nepřeteče kapalina otvorem čidla teploty - vložím a zajistím čidlo.
d) dolévám dále až 1cm nad hladinu MAX v expanzní nádobce.
e) nastartuji a nechám auto ohřát na volnoběh dokud nenaběhne ventilátor - po celou dobu sleduji hladinu kapaliny a v exp. nádobce, případně doliji.
f) po zahřátí zvýším otáčky na 3000rpm a ještě otevřu/zavřu odvzd. ventil na chladiči.
HOTOVO
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2184
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Chladící soustava

Příspěvek od Winterwolf »

Kolegové Smarťáci mám otázku na Vás co se už setkali s tím, že Smartu nebo i jinému autu , v mém případě skůtr fouklo těsnění pod hlavou :?: Jde mi teď hlavně o to jak jste poté čistili okruh chlazení :?:

Dal jsem po opravě TOTO ,ale v plastové nádržce je pořád mastnej hnus :roll:

Nějaké nápady :?:

Díky
Lukáš
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3709
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Chladící soustava

Příspěvek od JBC »

Týý jo, to už jsem řešil! A nepamatuju si, jestli jsem to vůbec vyřešil! Ale mám pocit, že jediný, čím se ten hnus dal rozpustit, byla Arva. Nebo louh? Taky jsem zkoušel Milit-čistič motorů, Jar, prášek do myčky, prášek do pračky a nevím co ještě.
Každopádně, i když nádržku vypucuješ, bude se to tam znovu objevovat, protože to bude voda stále přinášet odněkud z hloubi motoru. Takže budeš muset čistit ještě několikrát!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Uživatelský avatar
honza.ulc@gmail.com
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20 úno 2016, 18:27
Bydliště: Manchester

Re: Chladící soustava

Příspěvek od honza.ulc@gmail.com »

Ja mam presne opacnej problem. ohreje se na dve tecky a tod vse. vlete tam se ohral na tri jenom v zacpe, ted v zime ani nahodou. voda vymenena, odvzdusneno, topi hezky, vetrak vepredu zapine asi jak potrebuje - nebezi porad. nejaky napady jak to poladit? nechce se mitam davat dekl pred chladic jak na 120
2005 Passion Cabrio 0,7
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3709
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Chladící soustava

Příspěvek od JBC »

Vyměň termostat.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2184
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Chladící soustava

Příspěvek od Winterwolf »

Na benzín ho mám stále k dispozici. Úplně nový :wink:
Uživatelský avatar
honza.ulc@gmail.com
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20 úno 2016, 18:27
Bydliště: Manchester

Re: Chladící soustava

Příspěvek od honza.ulc@gmail.com »

diky zatip a nabidku, ale mam to trochu z ruky...jsem z Manchesteru. koukal jsem v mercedesu je okolo £35, cca 1000Kc za novej. tak treba Mr.Jezisek nadeli
2005 Passion Cabrio 0,7
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Chladící soustava

Příspěvek od mugwai59 »

Tak jestli Ti nevadi, ze to budes mit rovnou od cinana, bez prekupnika tak tu mas link, doprava v cene :
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=th ... 0&_sacat=0
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
pavel3.0.9p
Příspěvky: 36
Registrován: úte 03 bře 2015, 19:05
Bydliště: tábor

Re: Chladící soustava

Příspěvek od pavel3.0.9p »

Zdravím všechny. Vyměnil jsem termostat, po roce zase Gates, motor už ohřeji na 3 puntíky, pak se otevře termostat a pustí teplou vodu do chladiče, ale topení fouká stále vlažný vzduch. Odvzdušnil jsem, přes čidlo teploty na rovině i na nájezdech. V kolika spíná přední ventilátor? mě se nespouští vůbec. Děkuji za radu
smart for two 0.8CDI pure rok 12/2002
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Chladící soustava

Příspěvek od mugwai59 »

Stopro tam mas porad vzduch, najed na svah predkem az co se div nezvratis dozadu a turuj to a dolivej kapalinu:).
Na stridacku dokud to nevysumi a nezatopi:).
Je jen mala pravdepodobnost ucpani topeni, neb tam zadny ventil neni:).

Sahara ted v zime ani nestekne, nema duvod. Ale muzes pro jistotu zkusit slusnout spinac sahary, jestli se cuka:).
Kdyz ne jdi po ni a po pojistkach, nebo tak neco:).
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Uživatelský avatar
cec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 29 kvě 2017, 08:11

Re: Chladící soustava

Příspěvek od cec »

zdravim Vas, neviete nahodou ci ma benzin 600T 33kw 99rv odvzdusnovak na chladici? Menil som termostat, stal asi 1/2 hodinu do kopca s otvorenou nadobkou, kym sa nezohrial a nepustil ventilator. Aj tak sa dlho zohrieva a na 80-90 stupnov sa zohrial asi az po 25-30km. Bude to zavzdusnene, alebo moze byt chyba este niekde inde?
Smart city coupe 450 0,6T 33kw viewtopic.php?f=23&t=5776
Chrysler Grand Voyager 3,3 V6 http://www.chrysler-club.net/vozidlo/ch ... r-iii-5199
MarcusV
Příspěvky: 108
Registrován: ned 25 led 2015, 21:26
Bydliště: Bratislava

Re: Chladící soustava

Příspěvek od MarcusV »

Keďže termostat si dával aj s novým čidlom teploty, pozeral by som hlavne smerom na to odvzdušnenie. Odvzdušňuješ cez to čidlo, ideálne s čumákom trochu do kopca/zdvihnutým predkom auta.

Doplň si do popisu bydlisko, možno nie si tak ďaleko a môžme na to mrknúť ;-)
Smart F2 Cabrio Sunray edition - "Van Cleef" - bordový projektil
Smart Roadster - "RoRo" - parkoviskový otĺkánek, ktorého nikto nevidí pri cúvaní...
Mercedes W115 240D 69' - lebo objem (kufra) ničím nenahradíš
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3709
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Chladící soustava

Příspěvek od JBC »

Zavzdušněný motor by se spíš rychle přehřál, ne? Když je v hlavě vzduch, tak se nechladí, rychle se zahřeje a to teplo rychle přejde po kovu k čidlu a ohřeje ho na skutečnou, přehřátou teplotu.
Já bych chybu viděl spíš v novém termostatu, nejspíš je to Wahler - netěsní nýtek na propouštění vzduchu a propouští i vodu. Mě to dělá Roadster - dlouho se zahřívá, ale potom udržuje teplotu na stabilní výši, asi 85 stupňů.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
MarcusV
Příspěvky: 108
Registrován: ned 25 led 2015, 21:26
Bydliště: Bratislava

Re: Chladící soustava

Příspěvek od MarcusV »

Teória je správna, ale už som videl aj opak, čiže pomalé zahrievanie kvôli zlému odvzdušneniu/zavzdušneniu (aj keď prakticky fakt netuším prečo presne).

Inak ale vo všetkých Smartoch som ako náhradný dával Wahler a dlhšie zahrievanie nejak neevidujem (možno tak na diesly trochu).

Uvidíme čo ale napíše "cec", možno sa zadarilo.
Smart F2 Cabrio Sunray edition - "Van Cleef" - bordový projektil
Smart Roadster - "RoRo" - parkoviskový otĺkánek, ktorého nikto nevidí pri cúvaní...
Mercedes W115 240D 69' - lebo objem (kufra) ničím nenahradíš
Odpovědět