Chladící soustava

Řešení problémů s motorem
Odpovědět
suchoš
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 05 kvě 2016, 13:37

Odvzdušnění chladící soustavy

Příspěvek od suchoš »

Zdravím mám Smarta 600 a nedaří se mi odvzdušnit chladící soustavu. I když postavím Smarta přední částí do kopce, topení mám na maximu, tak vzduch z ventilátoru je stále studený a teplota stoupá. Má to nějaký odvzdušňovák?
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladící soustava

Příspěvek od DYK77 »

1. Stav regulátoru topení nemá na odvzdušnění vliv. Do výměníku jde teplá voda z motoru neustále.
2. Není třeba stavět auto proti kopci. Ideálně postavit na rovinu.
3. Je zapotřebí mít v expanzní nádobce dostatek chl. kapaliny ( hladina mezi ryskami MIN a MAX )
4. při odvzdušnění nechat ohřát motor dokud nenaběhne ventilátor , pak zvýšit otáčky na cca 3000rpm, otevřít odvzdušňovací ventil na chladiči ( pokud máš ), odvzdušnit a zase zavřít , následně vyndat sponku na čidle teploty umístěném na termostatu a opatrně čidlo povytáhnout pro vypuštění vzduchu - pozor horká voda, použít hadr, rukavice.

Osobně když měním chl. kapalinu, tak za suchého stavu:
a) otevřu odvzdušňovák na chladiči a zcela vyjmu čidlo teploty.
b) pomalu dolévám kapalinu do expanzní nádobky dokud nevyteče voda z odvzd. chladiče - ventil uzavřu
c) pokračuji v dolévání dokud nepřeteče kapalina otvorem čidla teploty - vložím a zajistím čidlo.
d) dolévám dále až 1cm nad hladinu MAX v expanzní nádobce.
e) nastartuji a nechám auto ohřát na volnoběh dokud nenaběhne ventilátor - po celou dobu sleduji hladinu kapaliny a v exp. nádobce, případně doliji.
f) po zahřátí zvýším otáčky na 3000rpm a ještě otevřu/zavřu odvzd. ventil na chladiči.
HOTOVO
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Chladící soustava

Příspěvek od Winterwolf »

Kolegové Smarťáci mám otázku na Vás co se už setkali s tím, že Smartu nebo i jinému autu , v mém případě skůtr fouklo těsnění pod hlavou :?: Jde mi teď hlavně o to jak jste poté čistili okruh chlazení :?:

Dal jsem po opravě TOTO ,ale v plastové nádržce je pořád mastnej hnus :roll:

Nějaké nápady :?:

Díky
Lukáš
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Chladící soustava

Příspěvek od JBC »

Týý jo, to už jsem řešil! A nepamatuju si, jestli jsem to vůbec vyřešil! Ale mám pocit, že jediný, čím se ten hnus dal rozpustit, byla Arva. Nebo louh? Taky jsem zkoušel Milit-čistič motorů, Jar, prášek do myčky, prášek do pračky a nevím co ještě.
Každopádně, i když nádržku vypucuješ, bude se to tam znovu objevovat, protože to bude voda stále přinášet odněkud z hloubi motoru. Takže budeš muset čistit ještě několikrát!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
honza.ulc@gmail.com
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20 úno 2016, 18:27
Bydliště: Manchester

Re: Chladící soustava

Příspěvek od honza.ulc@gmail.com »

Ja mam presne opacnej problem. ohreje se na dve tecky a tod vse. vlete tam se ohral na tri jenom v zacpe, ted v zime ani nahodou. voda vymenena, odvzdusneno, topi hezky, vetrak vepredu zapine asi jak potrebuje - nebezi porad. nejaky napady jak to poladit? nechce se mitam davat dekl pred chladic jak na 120
2005 Passion Cabrio 0,7
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Chladící soustava

Příspěvek od JBC »

Vyměň termostat.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Chladící soustava

Příspěvek od Winterwolf »

Na benzín ho mám stále k dispozici. Úplně nový :wink:
Uživatelský avatar
honza.ulc@gmail.com
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20 úno 2016, 18:27
Bydliště: Manchester

Re: Chladící soustava

Příspěvek od honza.ulc@gmail.com »

diky zatip a nabidku, ale mam to trochu z ruky...jsem z Manchesteru. koukal jsem v mercedesu je okolo £35, cca 1000Kc za novej. tak treba Mr.Jezisek nadeli
2005 Passion Cabrio 0,7
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Chladící soustava

Příspěvek od mugwai59 »

Tak jestli Ti nevadi, ze to budes mit rovnou od cinana, bez prekupnika tak tu mas link, doprava v cene :
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=th ... 0&_sacat=0
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
pavel3.0.9p
Příspěvky: 36
Registrován: úte 03 bře 2015, 19:05
Bydliště: tábor

Re: Chladící soustava

Příspěvek od pavel3.0.9p »

Zdravím všechny. Vyměnil jsem termostat, po roce zase Gates, motor už ohřeji na 3 puntíky, pak se otevře termostat a pustí teplou vodu do chladiče, ale topení fouká stále vlažný vzduch. Odvzdušnil jsem, přes čidlo teploty na rovině i na nájezdech. V kolika spíná přední ventilátor? mě se nespouští vůbec. Děkuji za radu
smart for two 0.8CDI pure rok 12/2002
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Chladící soustava

Příspěvek od mugwai59 »

Stopro tam mas porad vzduch, najed na svah predkem az co se div nezvratis dozadu a turuj to a dolivej kapalinu:).
Na stridacku dokud to nevysumi a nezatopi:).
Je jen mala pravdepodobnost ucpani topeni, neb tam zadny ventil neni:).

Sahara ted v zime ani nestekne, nema duvod. Ale muzes pro jistotu zkusit slusnout spinac sahary, jestli se cuka:).
Kdyz ne jdi po ni a po pojistkach, nebo tak neco:).
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Uživatelský avatar
cec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 29 kvě 2017, 08:11

Re: Chladící soustava

Příspěvek od cec »

zdravim Vas, neviete nahodou ci ma benzin 600T 33kw 99rv odvzdusnovak na chladici? Menil som termostat, stal asi 1/2 hodinu do kopca s otvorenou nadobkou, kym sa nezohrial a nepustil ventilator. Aj tak sa dlho zohrieva a na 80-90 stupnov sa zohrial asi az po 25-30km. Bude to zavzdusnene, alebo moze byt chyba este niekde inde?
Smart city coupe 450 0,6T 33kw viewtopic.php?f=23&t=5776
Chrysler Grand Voyager 3,3 V6 http://www.chrysler-club.net/vozidlo/ch ... r-iii-5199
MarcusV
Příspěvky: 108
Registrován: ned 25 led 2015, 21:26
Bydliště: Bratislava

Re: Chladící soustava

Příspěvek od MarcusV »

Keďže termostat si dával aj s novým čidlom teploty, pozeral by som hlavne smerom na to odvzdušnenie. Odvzdušňuješ cez to čidlo, ideálne s čumákom trochu do kopca/zdvihnutým predkom auta.

Doplň si do popisu bydlisko, možno nie si tak ďaleko a môžme na to mrknúť ;-)
Smart F2 Cabrio Sunray edition - "Van Cleef" - bordový projektil
Smart Roadster - "RoRo" - parkoviskový otĺkánek, ktorého nikto nevidí pri cúvaní...
Mercedes W115 240D 69' - lebo objem (kufra) ničím nenahradíš
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Chladící soustava

Příspěvek od JBC »

Zavzdušněný motor by se spíš rychle přehřál, ne? Když je v hlavě vzduch, tak se nechladí, rychle se zahřeje a to teplo rychle přejde po kovu k čidlu a ohřeje ho na skutečnou, přehřátou teplotu.
Já bych chybu viděl spíš v novém termostatu, nejspíš je to Wahler - netěsní nýtek na propouštění vzduchu a propouští i vodu. Mě to dělá Roadster - dlouho se zahřívá, ale potom udržuje teplotu na stabilní výši, asi 85 stupňů.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
MarcusV
Příspěvky: 108
Registrován: ned 25 led 2015, 21:26
Bydliště: Bratislava

Re: Chladící soustava

Příspěvek od MarcusV »

Teória je správna, ale už som videl aj opak, čiže pomalé zahrievanie kvôli zlému odvzdušneniu/zavzdušneniu (aj keď prakticky fakt netuším prečo presne).

Inak ale vo všetkých Smartoch som ako náhradný dával Wahler a dlhšie zahrievanie nejak neevidujem (možno tak na diesly trochu).

Uvidíme čo ale napíše "cec", možno sa zadarilo.
Smart F2 Cabrio Sunray edition - "Van Cleef" - bordový projektil
Smart Roadster - "RoRo" - parkoviskový otĺkánek, ktorého nikto nevidí pri cúvaní...
Mercedes W115 240D 69' - lebo objem (kufra) ničím nenahradíš
Odpovědět