Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od JBC »

Proč myslíš, že tak málo? Nechtěl jsi napsat, že bez ŘEMENU ujedeš jen pár km? Je pravda, že i když nebude svítit, tak tam je těch spotřebičů pořád dost (čerpadlo, střikovače, všechny ŘJ, aktuátory, osvětlení tacho), ale moje domněnka je, že s řemenem, nabitou baterkou a jen bez dobíjení mysí ujet nejmíň 20 km, spíš tak 40.

Tomáši,
to teda jsi pěknej lajdák, když jsi to nechal pískat půl roku! I když to po zahřátí přestalo pískat, tak stejně docházelo k mírnému prokluzu -> opotřebování řemene a řemenic.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od tomasmedek »

Děkuji za odpovědi.

To s tím, že nejde ta kladka vyměnit mi řekl pan Martínek - v Praze jeden ze dvou servisů, kterým se doposud dalo věřit...

Jinak mám dneska příšerný den lítání po Praze a už jsem s tím najel cca 30km (baterie je stará asi půl roku). Ale už je cítit, že je vyšťavená, neboť se rozsvítily další kontrolky (ABS, airbag), okénka se zavírají pomalu a řazení trvá nepřirozeně dlouho. Potřeboval bych dojet domů (cca 13km), držte palce.
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od JBC »

To, že jsi ujel tolik kilometrů znamená, že řemen tam je, protože se točí vodní pumpa. Tím pádem se točí i alternátor (jinak by zase upadl ten řemen). Tak se zkus podívat na to kostření motoru, jak Ti radí MarcusV (i když při špatné kostře motoru nechápu, jak by to mohlo startovat).
Hele, je to velmi nepravděpodobný, ale mě se u Roadstera stalo, že se odšroubovala a uletěla matička toho tlustýho kabelu na alternátoru - pak svítila kontrolka a nedobíjelo to. Kdyby se Ti chtělo se podívat na kabely na alternátoru ... Určitě tam je vždycky jeden tlustej přidělanej matičkou. No a potom podle roku výroby, provedení a nevím čeho ještě je tam 0 (nula), 1 nebo 2 tenký kablíky jenom nastrčený na konektor (faston) - něco z toho může bejt zoxidovaný nebo uvolněný. Ale je to strašná práce. Musíš spustit motor a i tak tam ruce skoro nedostaneš. Hlavně když máš klimatizaci, tak shora skoro žádnej přístup - překáží tam kompresor. Ale bez něj to možná není tak špatný (nevím).

Mmch, jednomu známýmu zareznul alternátor. Bo měl málo napnutej řemen, tak to sice ztěžka, ale přece jen nastartovalo a dokonce to ujelo několik kilometrů, než odešel řemen a začlo se to přehřívat. A ten známý přísahá, že se mu za celou tu dobu nerozsvítila kontrolka dobíjení.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od tomasmedek »

No dojel jsem domů a modlil se celou cestu :) Ale dobrý, Smart je před domem, baterii nabiju a v pondělí, až jim skončí dovolená, tak to odvezu k panu Martínkovi. Bohužel v Praze nikoho jiného neznám. Navíc mám klimu, takže jak říkáš - místa je tam jako v hodinkách.

Zkusil jsem zvednout víko nad baterií, ale všechno se zdá být v pořádku. Nikde žádné vůle v upevnění kabelů...
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od JBC »

450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od Winterwolf »

tomasmedek: Zavolej si SEM

:wink:
MarcusV
Příspěvky: 108
Registrován: ned 25 led 2015, 21:26
Bydliště: Bratislava

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od MarcusV »

Ahoj, áno, presne ten kostriaci kábel.
Keď sme to načali, tak dám komplet story - minulý rok môj Roadster strávil cca 3 mesiace na špalkoch. Alternátor som mal vonku toľko krát, že to viem aj po slepiačky a doťahovacie momenty pre potrebné veci ti poviem aj o polnoci rovno po zobudení.
Rovnaký prejav - kontrolka baterky, nedobíjalo. Prvý repas alternátora, druhý repas, tretí repas (hrali sa s mostíkmi a skúšali), preletovanie konektorov na kábloch alternátora a stále zle. Smart dobíjal, ale tak na 12,4V, čo bolo po všetkých procedúrach žalostne málo. Až raz som bol za autom a sedel na zemi a Marko583 sadol a naštartoval - zrazu predomnou scéna jak z Flashdance, pršia iskry od motora na zem. Po bližšej kontrole sme zistili, že zle kostrí spomínaný kábel. Čiže auto sa v pohode naštartovalo (aj teda s vizuálnymi efektami, ktoré bolo vidieť len v polohe ležmo). Pri demontáži sa ten výstupok na karosérii ulomil jak bol hnilý a šrób od horného úchytu výfuku nešiel dať dole, lebo bol tiež rozkvitnutý (odcvaknuté, ponechané na mieste). Nový kábel mi teda ide priamo od prevodovky (väčšie šróby, musel som rozšíriť očko na kábli) na stred karosérie za výstuhou (bola tam dierka, nevedno na čo), kde je uchytený šróbom a matkou. Odvtedy, klop klop, žiaden problém s dobíjaním.

Ešte k tej kladke - ja fakt neviem čo tým myslia, tento remeň proste kladku nemá a vymeniť sa tam dá všetko - vodná pumpa, alternátor, remenica motora a aj ten kus ocele po ktorej alternátor jazdí.
Smart F2 Cabrio Sunray edition - "Van Cleef" - bordový projektil
Smart Roadster - "RoRo" - parkoviskový otĺkánek, ktorého nikto nevidí pri cúvaní...
Mercedes W115 240D 69' - lebo objem (kufra) ničím nenahradíš
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od Druzeta »

JBC píše:Proč myslíš, že tak málo? Nechtěl jsi napsat, že bez ŘEMENU ujedeš jen pár km?
Mám to vyzkoušený, odešel mi alternátor a na nabitou baterku jsem ujel cca 3km po městě, mimo půjde jet rychlejc tak to bude dál.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od tomasmedek »

Winterwolf píše:tomasmedek: Zavolej si SEM

:wink:
Díky. Volám, volám, ale nikdo nebere. Asi také dovolená :P
Druzeta píše:Mám to vyzkoušený, odešel mi alternátor a na nabitou baterku jsem ujel cca 3km po městě, mimo půjde jet rychlejc tak to bude dál.
Jak píšu. Od chvíle, kdy se rozsvítila kontrolka jsem najel cca 45km (Strašnice - Prosek - Žižkov - Barrandov - Strašnice). Baterie stará půl roku. Samozřejmě je možné, že alternátor není mimo úplně, ale jen částečně. Dám vědět po diagnóze :lol:
Smart MC01 r. v. 2001
MarcusV
Příspěvky: 108
Registrován: ned 25 led 2015, 21:26
Bydliště: Bratislava

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od MarcusV »

Diagnostiku si v tomto smere môžeš spraviť rýchlu aj sám - zober voltmeter, natoč auto a nameraj baterku. Úplne zdravý altík vyše 14 voltov, úplná mrtvola pod 12 (čistá voltáž baterky po odbere vecí v aute). Nie že by ti to pomohlo, ale aspoň budeš mať predstavu na čom presne si a či dostávaš aspoň nejakú šťavu.
Smart F2 Cabrio Sunray edition - "Van Cleef" - bordový projektil
Smart Roadster - "RoRo" - parkoviskový otĺkánek, ktorého nikto nevidí pri cúvaní...
Mercedes W115 240D 69' - lebo objem (kufra) ničím nenahradíš
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od Druzeta »

Pokud si ujel 45km tak alternátor musí dobíjet.
Připoj voltmetr na baterku a pokud to vůbec nedobíjí tak bude napětí klesat.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od tomasmedek »

Tak jsem měl chvíli a vyrazil s voltmetrem do odstaveného auta. Baterie má před nastartováním 12,2V a po nastartování klesne na 11,95V. Takže nedobíjí, otázka je proč. Snad se to zítra dozvím v servisu.
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od Druzeta »

A když to necháš nastartovaný tak to klesá dál nebo tam je stejná hodnota?
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od Jindřich »

A co nastane, když přidáš plyn ??
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Svítí kontrolka baterie - problém s dobíjením

Příspěvek od tomasmedek »

Po nastartování se to drželo na stejné hodnotě, ale měřil jsem to tak 30 sekund a auto stálo, nesvítilo, větráčky vypnuté...

Každopádně od včera je v servisu, tak uvidíme.

EDIT: tak k večeru přišla SMS, že oprava bude za 9300 (alternátor + práce). Super... :|
Smart MC01 r. v. 2001
Odpovědět