Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
Odpovědět
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Páčka na zapínání světel

Příspěvek od mugwai59 »

A no co, kdyz to mam kousek z Brna a nechce to hnedka lowering motoru a spol. o nic nejde :D))) ..
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Páčka na zapínání světel

Příspěvek od Jindřich »

Doufám, že si správně pochopil, o jakou páčku jde ....??? 8E 8E 8E
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Páčka na zapínání světel

Příspěvek od mugwai59 »

Jindrichu !!? 8E
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Uživatelský avatar
malina
Příspěvky: 4
Registrován: ned 25 čer 2017, 13:38
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel

Příspěvek od malina »

JBC píše:Než bych dvakrát opravoval páčku, tak ji opravím jen jednou a přidám tam relé - vždyť jsou to jen čtyři dráty,
Ahoj, myslíš, že bych tě mohl poprosit o trochu detailnější info? Předpokládám, že si to udělal, tak, že si nainstaloval klasické spínací relé, přívod do potkávacích světel si přemostil na relé a ovladačem světel to jen spínáš žejo? Nemáš náhodou nějaké foto? :) Řeším to teď na dědečkovi Smart ForTwo z roku 99, který jaksi odmítá svítit potkávacími světly, zbytek funguje :D Předem díky moc za info!

SZ, ani mail ti bohužel odeslat nemohu, tak to zkouším tady :)
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel

Příspěvek od JBC »

Ne, nedělal jsem to, bo mám auto se SAM. Ale nabízel jsem tady, když mi někdo půjčí auto se ZEE, tak sem napíšu i barvy drátů, které se mají ustřihnout, napojit atd. Ale můžu to zkusit slovně teď a tady. Předpokládám, že jednoduché věci, jako sundat kryt a vycvaknout páčku z držáku páčky zvládneš i bez návodu.
Tak tedy, kup si jednoduché spínací automobilové relé, třeba něco jako TOTO. K tomu budeš potřebovat nějaké fastony, bužírku, kousek vodiče apod.
- na konektoru páčky nejprve identifikuj vodič, který z páčky odchází a napájí klopená světla - vyzkoušíš to buď žárovičkou 12V se dvěma drátky, nebo multimetrem. Tento vodič by někde mohl být označen číslicí 56b (třeba na konektoru u páčky)
- tento vodič přestřihni, ale ne hned u konektoru, budeš potřebovat oba "fousy" - musíš najít místo, kam upevníš relé, tak ten vodič přestříhni někde poblíž toho místa - snad ty přestřižené fousy budou dost dlouhé
- ten konec vodiče, co vede k páčce světel připoj na relé na svorku č. 86 (jedna strana cívky relé)
- ten konec vodiče, co vede směrem k pojistkám, připoj na relé na svorku č. 87 (spínací kontakt relé)
- identifikuj vodič, kterým do páčky přichází hlavní (+) - je to vodič, kde se (+) objeví až po zapnutí zapalování, aniž by byla zapnutá světla, blinkry nebo bys blikal dálkama. Vodič bude silnější, mohl by někde být označen číslicí 15. Ještě by tam měl být jeden, kde je (+) pořád, i při vypnutém zapalování, tak to nespleť. Tento vodič nestříhej, jen si k němu připoj paralelní odbočku, z nějakého silnějšího vodiče (stejný průřez, jako ten původní). Tuto odbočku připoj na relé na svorku č. 30 ("stálé" plus)
- na relé Ti zbyla svorka č. 85 - vezmi slabší vodič a tuto svorku připoj někam na spolehlivou kostru (-).

Samozřejmě, pokud je teď páčka rozbitá a klopená světla nesvítí vůbec nikdy, tak je potřeba nejdřív opravit tu páčku!!!!

Když se Ti to podaří, napiš sem barvy těch původních vodičů, aby to další zájemci nemuseli znovu hledat!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
malina
Příspěvky: 4
Registrován: ned 25 čer 2017, 13:38
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel

Příspěvek od malina »

Díky za vyčerpávající návod! Co se týče elektriky dělal jsem již spoustu věcí na jiných autech, ale Smart je otce a nemám s ním téměř žádné zkušenosti, kromě zprovoznění denního svícení :D

Samozřejmě mám v plánu nejdřív opravit vypínač světel a pak se vrhnout na relé, aby se to ideálně už neopakovalo :) jakmile to dám dohromady, dám sem postup, každopádně podle tvého návodu by to neměl být problém *pivo*
Smart Fortwo 0,6 MC 01 i 40 kW ´01
Uživatelský avatar
malina
Příspěvky: 4
Registrován: ned 25 čer 2017, 13:38
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od malina »

Tak vypinac svetel jsem celek rozebral, vycistil, ale bohuzel stejne nefungoval. Nakonec jsem tedy vzal relatko, vypinac a udelal jsem spinani potkavacich na tenhle vypinac. Staci pro to relatkem spinat zeleno-zluty kabel na stekru pro ovladac svetel. Stale plus 12V na tom stekru je cervene. Je to sice takovy krajni reseni, ale s autem se moc nejezdi a to reseni je spolehlivy :D
Smart Fortwo 0,6 MC 01 i 40 kW ´01
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Jindřich »

Když nemáš cibuli, tak tam dej mrkev - mám pro tebe jednodušší řešení - jezdi jenom ve dne a nemusíš to takhle blbě opravovat !!! *pivo*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
malina
Příspěvky: 4
Registrován: ned 25 čer 2017, 13:38
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od malina »

Jindřich píše:Když nemáš cibuli, tak tam dej mrkev - mám pro tebe jednodušší řešení - jezdi jenom ve dne a nemusíš to takhle blbě opravovat !!! *pivo*
Díky za tvojí geniální radu :wink:
Smart Fortwo 0,6 MC 01 i 40 kW ´01
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od tomasmedek »

Ahoj všem. Možná to nepatří přimo sem, ale ať nezakládám nové téma:

Asi 2 týdny zpět jsem začal pozorovat, že i při potkávacích světlech mírně prosvítala kontrolka dálkových. Také se zdálo, že pravá potkávačka svítí trochu méně. Nebyla prasknutá, svítila méně.
Dnes náhlá změna. Světla nesvítí vůbec (jen parkovacky neboli obrysovky). Ani potkávací, ani dálková. Ani světelná houkačka. Kontrolka "dálková" svítí naplno hned jak otočím ovladačem světel. Pojistky zkontrolované a OK.

Nápady, čím by to mohlo být? :) :) :)
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Druzeta »

Vypálenej konektor svorkovnice na pojistkový skřínce.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od tomasmedek »

Konektor pojistek nebo těch relátek, co tam jsou? :)
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Druzeta »

Tady máš stejnej problém akorát se týká palivového čerpadla.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... 0RFMVphMzA
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od tomasmedek »

Ups. Takže servis :x Ach jo! Díky moc!
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od JBC »

Druzeta píše: ned 19 lis 2017, 18:56 Tady máš stejnej problém akorát se týká palivového čerpadla.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... 0RFMVphMzA
Myslíš, že to je stejnej problém? To palivový čerpadlo je na SAM, kdežto Tomáš má auto z roku 2001, takže ZEE. Nebude to obyčejně vypálená páčka světel???
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Odpovědět