Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
vs77
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09 dub 2014, 20:46
Bydliště: Praha

Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od vs77 »

Dobrý den,
pokusím se zde podrobně popsat problém se svým Roadsterem a požádat zkušenější o radu a třeba budu mít trochu štěstí a nebudu ho muset hodit ze skály.

Je to Roadster 45 úplný základ původem z Anglie, ale levostranný.

Problém:
Za jízdy přestane reagovat na pedál plynu a rozsvítí se palubka a bliká palivoměr a jedna čárka dole místo zařazené rychlosti (viz obr.), takže doplachtím pokud možno na bezpečné místo u krajnice kde při dobrždění krásně zacuká jak nevyřadil rychlost a chcípne. Následně vyndám klíč a musím počkat až zhasne celá přístojovka včetně hodin a pak můžu zase normálně nastartovat a jet bez problému dál.
Někdy se stane, že za jízdy jen na chvilku začne blikat přístojovka a nejde plyn a během dvou vteřin se to chytne (ještě v průběhu plachtění), auto si znova zařadí co potřebuje a jedu bez "přestávky" dál (trochu orosen na čele, zvlášť když jsem v levém pruhu na dálnici)

Toto se děje zcela nahodile - za jízdy i při stání na křižovatce nebo na parkovišti.
Někdy jednou dvakrát za měsíc jindy pětkrát za den, i když postupem času spíš častěji.
Většinou při zahřátém motoru, ale už se to stalo i dvě minuty po rozjezdu.

Co jsem na autě po koupi dělal: Pouze jsem vyměnil přístojovku, protože byla v mílích. Ale dělá to s oběma.

Návštěvy v servisu MB Stodůlky:
1.návštěva - vrátili tam původní přístojovku, protože jim prý nešlo načíst chyby s tou neoriginální.
2.návštěva - diagnostika chyby CAN (viz obrázek) a kompletní prověrka kabeláže mezi řídícími jednotkami, proměření a prohmatání a výměna nějakého konektoru, který nevypadal hezky.
- po této návštěvě jsem cca tři týdny jezdil bez problému (takže jsem si myslel, že je vyhráno, bohužel ne)
3. návštěva - výměna řídící jednotky motoru (půjčil jsem si ji na vyzkoušení) - nepomohlo
4. návštěva - auto tam v tuto chvíli stále je a už se víceméně neví co s tím - navrhli, abych si někde půjčil jednotku SAM, ale tu bohužel nemám možnost a taky už mě to moc nebaví.

Takže pokud by někdo zkušenější měl nějaký nápad co s tím budu rád. Jinak bude výprodej náhradních dílů :-)
Popř. pokud by někdo v Praze a okolí měl na půjčení jednotku SAM a pomohlo to rád ji zakoupím.

Díky

VS
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Smart Roadster 45 - 2003
vs77
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09 dub 2014, 20:46
Bydliště: Praha

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od vs77 »

Možná bych ještě doplnil, že ty chyby u řídící jednotky ESP s tím pravděpodobně nesouvisejí. Trochu jsem si zazávodil na Autoslalomu a tam se to EPS párkrát nelíbilo.

VS
Obrázek
Smart Roadster 45 - 2003
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od Druzeta »

vs77 píše: 1.návštěva - vrátili tam původní přístojovku, protože jim prý nešlo načíst chyby s tou neoriginální.
Nejde to protože v budíkách je VIN a pokud nesedí se zbytkem auta nejdou načítat chyby.
vs77 píše: 2.návštěva - kompletní prověrka kabeláže mezi řídícími jednotkami, proměření a prohmatání a výměna nějakého konektoru, který nevypadal hezky.
- po této návštěvě jsem cca tři týdny jezdil bez problému (takže jsem si myslel, že je vyhráno, bohužel ne)
Tohle se mi zdá jako nejpravděpodobnější a taky blbě odhalitelná závada, zkusil bych ještě prohlédnout všechny konektory, prostříkat kontoxem, případně napružit, může to ale dělat nějaký kabel který může bejt nalomený nebo zoxidovaný, případně uvolněný pin na konci kabelu.
vs77 píše: 4. návštěva - auto tam v tuto chvíli stále je a už se víceméně neví co s tím - navrhli, abych si někde půjčil jednotku SAM
V SAM je nahranej klíč, po přehození se musí diagnostikou nakodovat klíč. Další problém je že v SAM je VIN kterej jsem zatím nenašel nikoho kdo by ho změnil a něco mi myslím nešlo když jsem to přehodil z jinýho auta.

Pokud bys pořídil celej komplet z jinýho auta aby se to mezi sebou nehádalo tak to bude mít jinej VIN a od novýho roku to neprojde na emisích.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
vs77
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09 dub 2014, 20:46
Bydliště: Praha

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od vs77 »

Ty VIN kódy samozřejmě uměj v servisu MB spárovat, vždyť už mi tam přehazovali řídící jednotku motoru. Dokonce to byla jednotka ze 60kW verze takže to pak jelo jako drak.
Osobně to ale taky šacuju na nějakej kablík, kterej si hraje na schovávanou.
VS
Obrázek
Smart Roadster 45 - 2003
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od Jindřich »

A co takhle prověřit kostry ??????
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od Druzeta »

Klonem originální diagnostiky to nejde, a originální diagnostikou mi to v MB HK neudělali, že to jde nahrát pouze jednou do nové jednotky, to samé hlásil klon.
Jinak jinou SAM a jiné budíky jsem v autě měl.
U SAM byl problém že nešlo nic nakodovat mimo klíčů a nešla mazat žádná závada, pořád to na diagnostice hlásilo že je jinej VIN.
U budíků byl problém že to ukazovalo ujeté km jenom když se vypnul motor, za jízdy byly místo čísel akorát pomlčky.

Ukazovaly budíky ujeté km i za jízdy?
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
jouda
Příspěvky: 93
Registrován: pát 04 dub 2014, 22:18
Bydliště: Královehradecko

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od jouda »

Ahoj ,něco podobného umí i náš Roadster ,jen to udělá cca po 500 km a hlavně v nejméně vhodnou dobu . Myslím že to bude chtít rozdělat samku a pod lupou proletovat všechny piny, aby tam nebyl studenej spoj . Řešil to tady i JCB , to pomohlo. Chystám se na to přes zimu tak doufám že bude klid
O---O smart 450 rv.98 600 40 KW 52000km , po půl roce ještě smart roadster cupe 62000 km 60kw rv.2003.
; no a po roce třetí kousek smart 450 rv.2000 800 CDI, a na podzim snad posledni Smart Roadster cupe Brabus colector edice 2006 ( TO UŽ BUDE OPRAVDU STAČIT :D :D :D )
dodo555
Smart ACE
Příspěvky: 723
Registrován: stř 12 lis 2008, 14:36
Bydliště: Bratislava

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od dodo555 »

tipujem na chybu v SAM, riesil som podobny problem na F2 viac ako rok, auto si robilo co chcelo, az nakoniec pomohlo preletovanie studených/vyklepaných spojov v SAM
smart passion 52kW 2007
smart passion 52kW 2008
smart ebike
vs77
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09 dub 2014, 20:46
Bydliště: Praha

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od vs77 »

Druzeta píše:a originální diagnostikou mi to v MB HK neudělali, že to jde nahrát pouze jednou do nové jednotky, to samé hlásil klon.
Tak tuhle pohádku jsem v MB Praha-Stodůlky slyšel když jsem tam byl poprvé, ale když jsem tam byl potřetí a oni už nevěděli co s tím tak najednou všechno šlo. Výměna a spárování řídící jednotky a dokonce i z jiné verze a teď když přinesu SAM tak ji tam taky daj. Vlastně takový oficiální chiptuning :D
Druzeta píše:Ukazovaly budíky ujeté km i za jízdy?
S budíkama to je přesně jak píšeš. Když jsem je vyměnil sám tak normálně fungují, ale za jízdy neukazují celkový stav km, ale čárky. To je potřeba nechat opět v MB spárovat. Oni se tomu trochu brání, protože nechtějí prý podporovat prodej náhradních dílů z "kradených" aut, ale jde to.
jouda píše:něco podobného umí i náš Roadster
Koukal jsem, že tu na fóru nabízíš náhradní díly z bouraného Roadsteru, tam bys jednu SAM neměl?
dodo555 píše:tipujem na chybu v SAM
No pokud jsou s tím tyto zkušenosti pak bych mu dal asi ještě šanci. Díky za info.

VS
Obrázek
Smart Roadster 45 - 2003
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od Druzeta »

V MB HK dělá kamarád elektrikáře cca 15let a to že to nejde mi řekl on, ale cca 3 roky zpět, s Hobojem jsme to zkoušeli klonem diagnostiky a taky nic.
Co jsem hledal tak jsem našel na polským foru jednoho poláka kterej mi tvrdil že to dokáže v budíkách změnit.
Zkoušel jsem budíky i různě přehrávat, celé smazat a bez výsledku.

Proto mě to zajímá jestli to někdo dokáže, protože bych tam zajel.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
jouda
Příspěvky: 93
Registrován: pát 04 dub 2014, 22:18
Bydliště: Královehradecko

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od jouda »

Samku doma v krabici mám, ale nechci se ji vzdávat, je to z verze 60 kw . Řídíci jednotku u motoru už si bral kamarád a nějakej borec z K.Varů mu ji přehrával na jeho auto a šlo to , dokonce bez auta.
O---O smart 450 rv.98 600 40 KW 52000km , po půl roce ještě smart roadster cupe 62000 km 60kw rv.2003.
; no a po roce třetí kousek smart 450 rv.2000 800 CDI, a na podzim snad posledni Smart Roadster cupe Brabus colector edice 2006 ( TO UŽ BUDE OPRAVDU STAČIT :D :D :D )
vs77
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09 dub 2014, 20:46
Bydliště: Praha

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od vs77 »

Druzeta píše:Proto mě to zajímá jestli to někdo dokáže, protože bych tam zajel.
Rozumím, zkusím se ještě jednou konkrétně zeptat až si pojedu do servisu pro auto. Já jsem to zatím přehrávat nenechával, protože mne to zatím netrápí, ale pokud bych to auto rozchodil tak to asi nechám udělat.
jouda píše:Samku doma v krabici mám, ale nechci se ji vzdávat,
Chápu, je to horké zboží :D
Nejdřív to zkusím nechat proletovat, já si na to netroufám.

Každopádně díky za info, už jsem i našel tu diskuzi kde se to tu již řešilo (hledal jsem všechno možný jen zadat SAM mne napadlo až posléze) tímto se omlouvám správcům na nadbytečné vlákno.
VS
Obrázek
Smart Roadster 45 - 2003
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od JBC »

Klucí, to, že v tý SAMce je místo spojů nejmíň 60 % studeňáků, to je jasný. Ale jak říkám, můžou to bejt i vyhřátý konektory! Chce to vzít si čtyřhran stejnejch rozměrů (asi 1 x 1 mm, ale nevím přesně) a zkoušet zasunovat do jednotlivejch dírek konektoru - zjistíte, že v některých je jakžtakž přítlak, jinde se to ani nedotkne - ty samice je potřeba z konektoru vytáhnout a dirku jim trochu pomršit, aby na tom pinu alespoň trochu drhla.
Prostříkávání Kontaktolem apod. může být i kontraproduktivní - když ho je tam moc a vypaří se ředidlo, vznikne izolující vrstva oleje.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
vs77
Příspěvky: 7
Registrován: stř 09 dub 2014, 20:46
Bydliště: Praha

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od vs77 »

Zdravím,
rád bych jen pro ty co můžou mít podobný problémy jako já shrnul jak to vše dopadlo:
1) Problém se chcípání auta za jízdy - vyřešila oprava SAM panem Červenkou. Ještě jednou děkuji.
2) Výměna budíků v Mercedesu - namontovali mi tam budíky, které jsem přinesl z jiného auta a tvrdili jak se to načte, i když jsem jim to nevěřil s autem jsem odjel. Samozřejmě se nic nenačetlo. Už mi tři týdny neberou telefon ani se neozvou na zanechané vzkazy. Budu to řešit stížností na jejich servis. Ale jak jsem se tu dočetl pan Červenka zvládne možná i tohle nahrát, asi ho opět navštívím.
3) Vyměněná řídící jednotka motoru - jak jsem psal, že jsem nechal vyměnit řídící jednotku motoru za verzi 60kW, tak bohužel ta si nerozuměla s převodovkou či spojkou. Zkrátka na 4 a 5 při překročení 3500 otáček začala vystavovat spojka (asi chtěla přeřadit) a pak to začalo padat do nouze. Zezačátku jsme si mysleli, že jen prokluzuje spojka a už mi ji chtěli taky v Mercedesu měnit. Nakonec jsem tam vrátil původní řídící jednotku a vše je OK.

VS
Obrázek
Smart Roadster 45 - 2003
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahodilá chyba komunikace CAN - Roadster

Příspěvek od DYK77 »

vs77 píše:1) Problém se chcípání auta za jízdy - vyřešila oprava SAM panem Červenkou. Ještě jednou děkuji.
Ahoj. Oprava spočívala v čem? Pouze v proletování studených spojů, nebo něco dalšího? Díky.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Odpovědět