Výměna brzdových destiček

Brzdy, ložiska, zavěšení kol, odpružení, ...
Odpovědět
linkin1
Příspěvky: 163
Registrován: pát 20 črc 2012, 04:28
Bydliště: Nevyplněním profilu, porušujete pravidla Smart Autoclubu. Děkuji za nápravu!

Výměna brzdových destiček

Příspěvek od linkin1 »

Poraďte chlapi, jak se mění desky u Smarta? Nikdy jsem to u žádného auta nedělal, ale tady bych si na to chtěl troufnout :shock:
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od Jindřich »

Musíš povolit na třmenu, kde jsou destičky, horní šroub M 8 ,( celkem jsou dva, jeden dole ) -může se ti stát , že bude mít netypickou 5ti hranou hlavu, ale musíš to nějak povolit,pokud jsi koupil dobré destičky, tak u nich budeš mít tyto dva šrouby náhradní - pak celý třmen vyklopíš do strany a vyndáš staré destičky, pravděpodobně zas tak lehce nepůjdou, pak ty dosedací plochy trochu vyčistíš, dáš destičky nový, nezapomeň vzít truhlářskou svěrku a zastrčit brzdový váleček do třmenu, neboť nové destičky budou tlustší, no a zase to zašroubuješ.
Otázka je , v jakém stavu máš brzdový kotouče ?????.
Podívej se ještě pro ispiraci tady :
http://www.fq101.co.uk/how-to-guides/fo ... -pads.html
*VV* *VV*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
linkin1
Příspěvky: 163
Registrován: pát 20 črc 2012, 04:28
Bydliště: Nevyplněním profilu, porušujete pravidla Smart Autoclubu. Děkuji za nápravu!

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od linkin1 »

Dají se nějakým způsobem poznat špatné kotouče(kromě toho, že při brzdění se chvěje volant).
Auto brzdí pěkně, ale dlouho stálo v bazaru a tak si myslím, že by bylo dobré se na brzdy mrknout.
Jinak šlápnu na brzdový pedál a jsem na čelním okně...
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od JBC »

A) Linkine, to jsi nemohl ten svůj dotaz napsat do téma "Brzdy"? A možná, že tam ta výměna je celá popsaná.
B) Jindro, zapomněl jsi mu napsat, že pokud u destiček ty šrouby nemá a přesto je chce vyměnit, tak musí dát pozor na to, že to jsou šrouby s jemným závitem, čili M8x1!
C) Pokud by to nebylo celé zatraceně zrezlé, tak by se správně nemusel spodní šroub povolovat. Je to tam vymyšlené tak, že to má jít pootočit i při utaženém šroubu.
D) Při vyšroubovávání horního šroubu je potřeba protistranu přidržet klíčem 17, aby se to netočilo kolem dokola a nepřetrhlo to prachovku.
E) Po rozebrání je potřeba vyzkoušet, jestli se ty vodící čepy, co se z nich vymontovaly ty šrouby M8x1, pohybují "volně" v v držáku brzdy - v tom "železe", co z něj trčej. Někdy to zatuhne a je potřeba to vyčistit, znovu namazat (pozor - spešl mazivo!)
F) Kotouče, který "kopou" bych zahodil tak jako tak. Dobrou skušenost mám s ATE (přes rok na Fortůčku) - nereznou. (Nebo to je tím, že je mám naolejovaný?). Když si koupíš ATE, budeš u nich mít hezký návod, jaké zásady při výměně dodržovat - že máš něco namastit, ale ne vazelínou apod. Ale u ATE destiček nejsou přibalené ty šrouby.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od DYK77 »

Podle toho návodu viz odkaz výše, je to jasný jak facka, fakt jednoduchý úkon. ATE jsou good. Určitě dát ATE desky i kotouče, pokud kopou.

1. povolit 1x šroub na třmenu za pomocí dvou klíčů
2. vyklopit třmen
3. zatlačit pístek , jde to i rukou ( sledovat kapalinu v nádobce, aby nepřetekla )
4. vyměnit destičky a zpětným způsobem zase smontovat

Při výměně kotouče je potřeba "jen" povolit a vytočit ten jeden malý zapuštěný šroub, který jej drží. S tím jsem se poprvé dost pral.

3.1 povolit zapuštěný šroub
3.2 očistit drátěným kartáčem nebo kartáčem upnutým ve vrtačce , náboj kola ! Musí to být absolutně rovné!
3.3 zpětným způsobem smontovat
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
mugwai59
Smart ACE
Příspěvky: 1490
Registrován: pát 25 led 2013, 12:31
Bydliště: Ivančice u Brna

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od mugwai59 »

DYK77 píše:Při výměně kotouče je potřeba "jen" povolit a vytočit ten jeden malý zapuštěný šroub, který jej drží. S tím jsem se poprvé dost pral.
Jsem vzadu (u bubnu, stejny M6 roubek) odvrtaval, DE servismani zalomili a nechali tak, o co jde, podrzi to kolo:).
Smart ForTwo Cabrio Pulse 2003 / 0.7 l / 45kW / 21.1.2015 - 107100 km - 5,3l/100km / NAT_Obrázek
Smart ForTwo Cabrio Passion 2001 / 0.8 l / 30kW / 26.4.2016 - 106400 km - 4,4l/100km / DIESEL_Obrázek
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od JBC »

Rozdělával jsem teď jedny "náhradní" brzdy na předek. Na žádném z třmenů nebyl ten šroub s pětihrannou hlavou (co drží třmen na posuvných čepech s prachovkou, co jsou v držáku). Tak jsem se zaradoval, že už někdo ty pětihrany vyndal a dal místo nich šestihrany. Hmm ... radost byla předčasná. Někdo tam sice dal šrouby s šestihrannou hlavou, ale normálním stoupáním! Normálně zprasil oba spodní čepy! Sice to vypadá, že to "přeřízl" závitníkem, protože šrouby do toho jdou zašroubovat rukou, ale pocit "jistoty a bezpečí" je v ... čudu. Prostě těm závitům nevěřím.
Ale stejně to asi zahodím všechno. Když jsem ty držáky třmenů důkladně opucoval, tak v tom destičky lítají - tam je snad milimetr vůle (nahoru a dolů).
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Re: Výměna brzdových destiček

Příspěvek od Jindřich »

Malá připomínka - když chceš vyměnit brzdový kotouč, musíš sundat komplet celý brzdič, jinak to nevyndáš . *VV*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Odpovědět