nedobíjí,alternátor OK

Odpovědět
Libor
Příspěvky: 7
Registrován: stř 12 zář 2018, 09:55
Bydliště: Plzeň

nedobíjí,alternátor OK

Příspěvek od Libor »

Dobrý den.Chci poprosit o pomoc s řešením problému.Přestal mi dobíjet Smart 0.8.cdi.Za jízdy se rozsvítila kontrolka dobíjení a tak asi za 15km auto přestalo jet.Doma po chvilkovém dobití baterie se kontrolka nerozsvítila ale stále nedobíjí.Nechal jsem auto nějakou dobu běžet a pak se kontrolka rozsvítila ,ale po vypnutí motoru již nešlo nastartovat. Vyndal jsem alternátor,ale ten je v pořádku.Pro jistotu se v něm vyměnilo relé i s uhlíky .Po namontování stále nic.Nevím kde dál hledat a proto prosím,jestli měl někdo z vás podobný problém,nebo jestli někdo může poradit.Předem Děkuji za pomoc.Libor
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: nedobíjí,alternátor OK

Příspěvek od JBC »

Z kterého roku je to auto? Má hlavní ŘJ SAM nebo ZEE? Alternátor má dva dráty, tlustý a tenký? Jak víte, že alternátor je O.K. - kontrolovali jste ho někde na stolici?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Libor
Příspěvky: 7
Registrován: stř 12 zář 2018, 09:55
Bydliště: Plzeň

Re: nedobíjí,alternátor OK

Příspěvek od Libor »

Je to Smart for two ,r.v.2005.má SAM a k alternatoru vedou dva dráty tenký a silný.Alternátor byl venku na stolici u kamaráda, Je to machr,alternátory umí.
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: nedobíjí,alternátor OK

Příspěvek od JBC »

Tak asi musíš zkusit, jestli se po zapnutí zapalování na tom tenkém drátu objeví budící napětí, čili 12V. Asi ne. Tak budeme společně pátrat, "kdo" tam to napětí posílá.
Když se koukám třeba sem: https://www.evilution.co.uk/index.php?m ... ts&mod=930 nejsem schopný najít odpověď. Jediný dvě věci, který nedokážu nikam přiřadit, jsou pojistka č. 10 a 33.

Hele, tadyhle: https://www.evilution.co.uk/index.php?m ... ts&mod=253 jsem našel, že z řídící jednotky motoru vede k alternátoru pin číslo 47. Tak holt musíš zkusit "propísknout" ten drát - z pinu 47 na alternátor. Pokud je drát v pořádku, podívej se na konektor na ECU (MEG) a pokud i to je v pořádku, tak Ti umřela ECU.

ECU můžeš zkusit poslat někam na opravu, třeba www.ecuservis.eu, nebo prostě koupit nějakou ojetou. Ojetá by měla jít vyměnit bez problému (kromě strašně zarezlých šroubků).
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Libor
Příspěvky: 7
Registrován: stř 12 zář 2018, 09:55
Bydliště: Plzeň

Re: nedobíjí,alternátor OK

Příspěvek od Libor »

Díky za informace,zkusím se na to podívat,proměřit.Akorát se chci ještě zeptat,kde je ecu,Je to krabička v pravo od motoru na rámu?Nevím,kdy se mi povede najít na to čas,každopádně pak napíšu co a jak. Díky Libor
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: nedobíjí,alternátor OK

Příspěvek od JBC »

Benzínový motory mají ECU (u smarta je to MEG) v motorovým prostoru úplně nalevo na skříni vzduchovýho filtru - tvoří pravý bok airboxu, vedou k tomu dva tlustý svazky s mnohopinovejma konektorama. Tady máš návod, co je co: https://www.fq101.co.uk/how-to-guides/f ... components
U nafty bude MEG určitě na stejným místě - tím, že uvnitř boxu proudí vzduch je i MEG dobře chlazená.
Na proměření kabelu stačí odpojit ty konektory.
Kdybys chtěl demontovat ECU, tak nejdřív vyndej celej airbox. Šroubky, co držej MEG, bejvaj děsně zarezlý. Jak v plastu boxu, tak hlavně v průchodu skrz MEG, páč MEG je hliníková a šroubky ocelový. Asi utrhneš mnoho hlaviček šroubů. Zbytky šroubů z plastu toho boxu jsem dostal tak, že jsem na zbytel šroubu přitiskl trafopájku, až hmota okolo začla měknout a pak jsem ten zbytek kleštičkama vytočil.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Odpovědět