Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Druzeta »

Já jsem to pochopil že má páčku dobrou, teď to čtu znova a o páčce nic nepíše, já jsem to měl takhle vypálené v Samce na světla, Zee bude stejný připojení.
Tadyjsou světla Sam:
https://www.evilution.co.uk/electrical/ ... lights.htm
A tady popis Zee:
https://www.evilution.co.uk/545
A vidím tam stejné svorkovnice.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od tomasmedek »

No páčku světel jsem měnil před cca 30 tisíci km (a předtím několikrát i na předchozích autech a vždycky se konec životnosti projevoval tím, že byla dost teplá, což teď ne). Myslíte, že páčka by mohla způsobovat, že svítí jedno světlo méně než druhé? Viz. můj popis symptomů?
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od JBC »

Druzeta píše: ned 19 lis 2017, 23:48 Já jsem to pochopil že má páčku dobrou, ...
Já to pochopil, že o páčce nepíše nic, ani dobrá, ani špatná, tak jsem si řekl, proč by to nemohlo být tam.

V životě by mě nenapadlo, že někdo vytáhne ze ŘJ jedním tenkým pinem 8 A ven na páčku, pak jiným tenkým pinem 8 A z páčky zpátky, rozdvojí to ve dvou pojistkách a po dalších dvou pinech to pošle do světel.
Máš pravdu, nejspíš to bude tam.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od tomasmedek »

Takže jsem byl v servisu, světla už svítí. Prý byly "upálené" obě patice u žárovek. Jak jsem říkal, že jedno světlo nejdřív svítilo méně, tak se začala o to víc pálit ta druhá patice. Nevím, jen říkám, co mi řekli. Cena opravy 1100 včetně obou nových H4 žárovek.
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od JBC »

Cena za opravu není špatná - si myslím. To musel čumák dolů, vyndat světla a vyměnit konektory. Ale tu pohádku o tom, že shoření jedné patice urychlilo shoření druhé, tu si mohli odpustit.
Znamená to ale, že s tím jedním "povadlým" světlem jsi musel jezdit delší dobu, že? A když píšeš, že páčku světel jsi měnil už několikrát, nechceš si tam dodělat to relé na potkávačky, když tahle páčka je ještě v dobré kondici?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Druzeta »

Není mi jasné co může shořet na patici žárovky, konektory tam jsou velký.A i kdyby se roztekla izolace tak to bude svítit dál.
451 Brabus Xclusive 75kW 2011
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od JBC »

U Roadsterů běžná závada! Sice to nejsou H4, nýbrž H7, ale fastony jsou asi ze špatnýho materiálu a prostě povolej - trochu se rozevřou. Následujou stejný příznaky. Koho napadne jednou za 5 let fastony zkontrolovat, "očistit" a najustovat, jezdí dlouho bez problému. Kdo o tom neví, skončí jako Tomáš. Např. když jsme byli na Pradědu, tak se musela tahle oprava udělat na autě Gargy - na parkovišti na Hvězdě.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
tomasmedek
Příspěvky: 104
Registrován: stř 27 led 2010, 10:22
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od tomasmedek »

JBC píše: úte 21 lis 2017, 11:20 Cena za opravu není špatná - si myslím.
Souhlasím, naprosto.
JBC píše: úte 21 lis 2017, 11:20 Znamená to ale, že s tím jedním "povadlým" světlem jsi musel jezdit delší dobu, že?
Bohužel, jsem lajdák. Jezdil jsem s tím cca měsíc.
JBC píše: úte 21 lis 2017, 11:20 Nechceš si tam dodělat to relé na potkávačky, když tahle páčka je ještě v dobré kondici?
A rozsvítila by se i zadní světla? Prostě po nastartování by svítilo celé auto?
Smart MC01 r. v. 2001
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od JBC »

Nemyslel jsem relé automatického rozsvěcení světel! Na mysli jsem měl relé, které by "posilovalo" kontakty v páčce světel, takže by se páčka nevyhřála, jako se Ti to stalo již dříve. Je to záležitost za cca 100,- Kč a max 2 hodin práce, viz příspěvky výše v tomto tématu.

Relé na automatické rozsvícení světel by se zřejmě dalo dodělat také, odvozeno by bylo třeba ze snímače tlaku oleje a zřejmě by musely být dvě, jedno na obrysovky a jedno na klopená světla. Pro 450 před faceliftem by se to muselo vymyslet trochu složitěji, protože máš jen jednu hlavní žárovku, takže při přepnutí na dálková by musela klopená zhasnout, zatímco po faceliftu při dálkových zůstávají svítit i klopená. Mám si tím lámat hlavu a vymýšlet nějaký návod, jako je třeba v mém příspěvku z 26. 6. 2017? Toto svícení se dá aktivovat u aut se SAM, ale netuším, jestli se dá aktivovat u aut se ZEE! Napiš uživateli "Jouda", ať se podívá, jestli se to dá u jeho auta se ZEE aktivovat. Pokud to jde, určitě Ti to někdo s diagnostikou aktivuje a nemusíme vymýšlet opičárny.

EDIT: Poslal jsem Joudovi SZ, uvidíme, co nám odpoví!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od JBC »

A odpověď zní:

U 450 bez SAM tahle možnost není už jsem to doma zkoumal.
JBC píše: úte 21 lis 2017, 15:40 Relé na automatické rozsvícení světel by se zřejmě dalo dodělat také, odvozeno by bylo ...
A skoro nic se nemusí vymýšlet, vždyť se to dávno vyrábí a prodává. Naše potřeby by skoro uspokojilo TOTO, akorát že ve Smartu není zvlášť zapínač světel a zvlášť přepínač potkávací/dálková, takže by to na tvrdo rozsvítilo potkávací a přepnutí na dálky by asi nebylo možné. V mnoha autech ale automat rozsvítí jen potkávací a na dálky to nejde, musí se ručně zapnout zapínač světel. U nás by se to asi popralo, takže bych tam dal ten SE 085, k tomu to relé "posílení" potkávacích dle příspěvků výše a jeho cívka by byla kostřena přes vlákna dálkových světel - rozsvícení dálkových v páčce by způsobilo okamžité odpojení potkávacích v "posilovém" relé.
Je dobré, že to TOTO má samostatné výstupy na napájení parkovaček vlevo a vpravo.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Winterwolf »

Tak došlo i na mě :x

Světla začala problikávat a poslední dobou s pravidelností se stávalo,že když jsem chtěl v noci někoho probliknout tak vše komplet zhaslo... Páčka po každé jízdě dost teplá...

Martínek má jak modrou tak šedou za 2518,- a MB za ní chce přesně o 200,- víc.... Jak mě opustí rýmička tak vlítnu do garáže a provedu výměnu. Spíš přemýšlím jestli má smysl se dělat s těmi relátky a nebo 1 za 17 let koupit novou páčku :twisted:
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od Winterwolf »

Tak vyměněno, jen ta v autě nebyla 17let,ale jen 7. Ale taky slušná vydrž.
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Páčka na zapínání světel - oprava + instalace relé

Příspěvek od DYK77 »

Mě už drží 14 let, ale nejezdím :mrgreen:
Každopádně řešil bych to stejně *1* :D
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Odpovědět