Stránka 2 z 3

Napsal: sob 07 úno 2015, 12:14
od mugwai59
DYK77 píše:U mě jede přes spínačky hlavně ventilátor v garáži, akvárko a někdy el. topení v koupelně. Zbytek jako wifi router, PC s příslušenstvím, TV ... přes ty zásuvky ovládané dálkovým ovl. :idea:
PS - Přemysl nechal voly na poli, Havel si je vzal na hrad :P
Heheheeeeeeeee, koukam jsme se sporici cvokove hledali az jsme se nasli na Smartim foru, zjistuju, ze co Smartak to modelar, nebo pilot a nebo cvok pres energie a uspory :D))))))) .. plejtvani zmar !!! :D)
Jj, s Hradem souhlas *1* :D ..

Napsal: sob 07 úno 2015, 13:31
od JBC
Myslím si, že takoví blázni se všichni sešli tady na fóru. Ti normální lidé, ti Smarty prostě jezdí, nic neřeší ... a tady na fóru nejsou. Ale je jich mnoho, jsou všude kolem nás. Vždy Smartů je všude jak nas ... něženo. Vždy jen v bazarech jich stojí snad tisíc.

Napsal: sob 07 úno 2015, 23:07
od mugwai59
Hehe, mas pravdu z Jablonce :D ..

Napsal: pon 09 úno 2015, 08:56
od zdeny35
tak koukám co jsem tu rozjel za diskuzi :-) ale všem díky moc za rady, jako začátečník to fakt oceňuju že má někdo se mnou trpělivost a dokáže poradit. Nakonec jsem to udělal takhle. Vymontoal baterii 44Ah Banner Mammut..zjistil s hrůzou v očích že je z roku 2006 (prodávající smartíka v Praze mě ujišoval že tam dal novou baterii...) zajel jsem do prodejny autodílů a koupil baterii BOSCH a je klid ... takže se vlastně omlouvám za tu paniku tady...jen tqak mezi náma, ten kus polystyrenu co kreje baterii to je taky ježek v kleci :-D

Napsal: pon 09 úno 2015, 18:57
od mugwai59
Jj, ujistil Te, ze Te podfouk podfukar (se stava, me chtel vykuk prodat autak se zimnima kolama s bidou s 1 mm vzorkem - t.j. gumy napred na tucny flastr a pak na vyhození :D ).
Navic 44Ah tam myslim ani nepatri, ze 55Ah je spravne:).
A nebo minimalne lepe, z cdi jsem vytahl dokonce 61Ah, ale uz asi taky odumrelou:))).

Napsal: pon 09 úno 2015, 23:04
od Jindřich
Pro pamětníky - 44 Ah měla stará dobrá škoda 100 - a žijou Hundertisti *VV*

Napsal: pon 09 úno 2015, 23:11
od DYK77
Benzínový motor 45KW má v návodu k obsluze 42Ah. Jezdím na 41Ah.

Napsal: úte 10 úno 2015, 08:15
od xlukas.cz
no, ona vetsi baterka neni vzdy vyhra.
dal sem do benizna 2,2 61 ah baterku, ale jezdil sem na ni tak 14 dni a potrebovala dobit - nestacila se dobijet. dal sem 42 ze skutra a jezdil sem bezproblemu.

Napsal: úte 10 úno 2015, 09:28
od zdeny35
no ono je fakt, že originál baterka do toho mého SFT 450 je 42Ah, takže 44Ah je už vlastbně víc a taky asi půjde o to, jak je stavěnej alternátor a jestli by větší kapacitu utáhl zpět nabíjet, ale to by mi asi vysvětlili elektrikáři. Teď tam mám BOSCH 44Ah a v klidu, hlavně je nová a ne 9 let stará jak ten Mammut co tam byl. Začíná být i tepleji, takže snad už problém nebude.

Napsal: úte 10 úno 2015, 09:34
od Druzeta
Mám v cdi 74Ah a žádnej problém s dobíjením nemám.

Napsal: úte 10 úno 2015, 09:58
od zdeny35
tak v dieselu jsou vždycky silnější baterie než v benzinu, takže tam bude asi i jinej alternátor ne? pokud ne tak pohoda, dá se tam stršit prakticky cokoliv co se vejde do kaslíku :-)

Napsal: úte 10 úno 2015, 10:02
od Roman Milo
A 44Ah nebo 42Ah je prakticky jedno, jen ta novější zvládne větší startovací proud.

Napsal: úte 10 úno 2015, 10:05
od zdeny35
jo to je mi jasný, že 2Ah je asi zanedbatelný, jen těch 55Ah už mi připadá dost, ale třeba ne

Napsal: úte 10 úno 2015, 10:49
od Druzeta
zdeny35 píše:tak v dieselu jsou vždycky silnější baterie než v benzinu, takže tam bude asi i jinej alternátor ne? pokud ne tak pohoda, dá se tam stršit prakticky cokoliv co se vejde do kaslíku :-)
Sice je originál v cdi větší než v benzínu ale ne 74, větší už tam nešla dát.

Napsal: úte 10 úno 2015, 19:37
od DYK77
Pokud motor startuje takřka na "cvrnknutí" , tak nevidím důvod dávat do auta silnější baterii než takovou, která je předepsána. U aku s předepsanou kapacitou se všeobecně počítá s cca 20 minutovou jízdou na jedno nastartování, aby se akumulátor dobil.
Optimální dobíjecí proud se vypočítává z kapacity akumulátoru, takže pokud se v elektroinstalaci automobilu počítalo s určitou kapacitou aku, je dobíjecí proud nastaven právě na něj.

-Aku s nižší kapacitou = nedá potřebný výkon k nastartování + přebíjí se = zkrácení životnosti.
-Aku s předepsanou kapacitou = dá potřebný výkon a je-li dobíjení bezporuchové = využití max. živonosti akumulátoru.
-Aku s vyšší kapacitou = dá vyšší výkon k nastartování, ale nabíjení je nedostatečné ( doba dobíjení se prodlužuje kvůli menšímu dobíjecímu proudu dimenzovanému na akumulátor s menší kapacitou, takže je potřeba prodloužit dobu jízdy, aby se dobil ) = sulfatace, snížení kapacity, snížení životnosti akumulátoru. Zde však záleží i na tom, jakou výkonovou rezervu má alternátor, což zrovna u Smarta nevim. Pokud by tam rezerva byla, pak je docela možné, že se bude i silnější akumulátor stíhat dobíjet.
Kolik je u Smartu běžná palubní spotřeba taky nevím, ale sečetl jsem pojistky v pojistkové skříni a dalo mi to číslo 632A. Samozřejmě, že pojistky jsou kvůli krátkodobému přetížení předimenzované, takže skutečný proud by byl při 100% vytížení nižší. Znamenalo by to však pozapínat úplně vše, což je taky blbost. Tedy čistě teoreticky : cívka zapalování, ventilátor topení, potkávací světla P+Z, rádio + měnič CD, palivové čerpadlo, relé + řídící jednotky = 170A na pojistkách, takže když odečtu 2/3 v rámci předimenzování pojistek jsem na 56A. Teď je k tomu třeba přičíst krátkodobé odběry, které však nejsou malé - brzdová světla, ovládání převodovky ( to samo o sobě je jištěno 40A pojistkou ) , stěrače, ostřikovače, dálková světa, mlhovky, vyhřívání zadního okna, ... no je toho hafec hlavně teď vzimě, takže to na nějaké rezervy moc nevidím :!:

EDIT:
Tak teď jsem ještě zjistil, že Smart altík je 12V / 75A = 900W
Zbývá sehnat dobrovolníka, který změří skutečný odběr za provozu 8)