Elektro Smart

Náhradní díly, servisy, kontakty ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Robin
Smart ACE
Příspěvky: 518
Registrován: úte 21 říj 2008, 10:30
Bydliště: Praha

Elektro Smart

Příspěvek od Robin »

Pánové,

napadlo mě, že při současnejch cenách baterií, by možná stálo za to, přebastlit Smarta na elektromobil. Zapátral sem na internetu a našel poměrně rozsáhlý množství informací, který mě z počáteční skepse značně nakoply. Když pominu řešení rekuperace, ABS, ESP a ostatních elektronickejch systémů, tak udělat z auta elektromobil se slušnym dojezdem a poměrně velkym výkonem neni technicky žádnej zásadní problém. Finančně zatim zkoumám jak je to v US, nicméně taky se mi to nezdá až tak dramatický. Legislativně se budu do konce příštího tejdne scházet s Mgr. Vegrem (zadejte si ho na googlu:)) a uvidim co z něj vypadne. Každopádně cena za km od cca 15h a defakto libovolnej výkon mě natolik zaujal, že se do toho pravděpodobně vážně pustim, pokud nenarazim na legislativní problém.

Proč o tom píšu je, jestli se o něco podobnýho už někdo nepokoušel přede mnou. Takže, máte s elektro autama, resp. přestavbama na el. auta někdo zkušenosti? Díky Robin
2012 Fortwo / benzin
Panter

Příspěvek od Panter »

V Londyne jezdi cca 100 Smartu, viz. novinky.cz

I na Islandu jeden jezdi:
http://www.youtube.com/watch?v=0kwVdnxPd6g[/url]
Uživatelský avatar
houzar
Smart ACE
Příspěvky: 6950
Registrován: ned 26 lis 2006, 10:18
Bydliště: Nerudova 22;TŘĚŠŤ 58901

Příspěvek od houzar »

Formule H vysočina

mobil: 724055339
MCC 01 PURE 0,7 benzin
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Do města určitě nejlepší věc, tam ten dojezd úplně stačí.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
houzar
Smart ACE
Příspěvky: 6950
Registrován: ned 26 lis 2006, 10:18
Bydliště: Nerudova 22;TŘĚŠŤ 58901

Příspěvek od houzar »

do města joo,ale do Rakouska v koloně by s náma nemohl-než on by natankoval proud-tak to by Houska uržitě vyndal maliny a nastalo by velké zdržení mezi tím by mu ten proud zase došel a tak by nastala neřešitelná situace
Formule H vysočina

mobil: 724055339
MCC 01 PURE 0,7 benzin
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

No právě. Jedině mít jednoho na Rakousy a druhýho na sukání po městě :idea:
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Robin
Smart ACE
Příspěvky: 518
Registrován: úte 21 říj 2008, 10:30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Robin »

vono když to stojí tak to na rozdíl od benzínu nepapá :). ani maliny..
2012 Fortwo / benzin
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Ani nevím, jestli jsou ty motory dělané jako trakční u tramvaje, že když jede setrvačností třeba z kopce, jestli je schopný baterie dobíjet.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Robin
Smart ACE
Příspěvky: 518
Registrován: úte 21 říj 2008, 10:30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Robin »

no to je právě to co sem psal. pokud se nezabejváš rekuperací (to je to dobíjení při brždění, sundání nohy z plynu, atd), tak to neni problém udělat. na youtube najdeš hromadu bastlířů, co to dělaj z normálních autobaterií a motoru z kdovíčeho. nicméně touhle cestou se vydat nechci. rekuperací se dá ušetřit (aspoň podle papírovejch podkladů) až 30% energie, což je sakra hodně a u F2 Smarta je ESP, zvl᚝ na mokrejch kolejích:), taky docela užitečná věc.
Každopádně když se podíváš do katalogu asynchronních motorů, tak si můžeš vybrat výkon od cca 15kW vejš (170kW neni žádnej problém). Výkon ovlivňuje váhu a pochopitelně spotřebu motoru. Připadal mi jako rozumnej kompromis 2x 35kW (v každym kole jeden, odpadne ti diferák a máš v podstatě uzávěrku a menší ztráty) tak máš 70kW auto s brutálnim krouákem od nuly a minimálníma nákladama na provoz.

No nic, zejtra se uvidim pravděpodobně s Vegrem, tak poreferuju, pokud to někoho zajímá.
2012 Fortwo / benzin
Uživatelský avatar
Robin
Smart ACE
Příspěvky: 518
Registrován: úte 21 říj 2008, 10:30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Robin »

BTW dojezd je danej množstvím, resp. kvalitou baterií a tim jak jezdíš (stejně jako u spalovacího motoru). Bohužel jsem nikde nenašel nějakej primitivní vzorec na základě kterýho bych si dokázal rámcově spočítat jak bude na zástavbu náročnejch třeba 30kWh, což mi vzhledem k plánovanýmu výkonu vychází na papíře na cca 350-400km dojezd.

Chci, aby se v interieru nic nezměnilo a fakt nemám ani rámcovou představu, kolik zabere 30kWh v baterkách třeba NiCd, bo co já vim jakejch.
2012 Fortwo / benzin
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

70KW mi přijde skoro až zbytečné. Právě, že točivý moment bude už tak dost velký ve všech otáčkách, tak by se dalo na výkonu ušetřit a tím zmenšíš i baterie, nebo zvýšíš dojezd. Hele , jak jsi to myslel s asynchronním motorem, ten potřebuje přeci střídavé napětí :shock: a regulovat jde plynule akorát frekvenčním měničem.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Robin
Smart ACE
Příspěvky: 518
Registrován: úte 21 říj 2008, 10:30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Robin »

35kW motory vyházely nejlíp v poměru cena / výkon :). No jak sem to myslel Ti neřeknu z hlediska konstrukce, resp. napájení motoru, nezkoumám to až takhle detailně. Spokojil jsem se s informací, že motory do aut se používaj aktuálně asynchronní, ponáč maj vyšší účinnost a sou spolehlivější :).
2012 Fortwo / benzin
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Tak to čumim :shock: tak asi jo
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Robin
Smart ACE
Příspěvky: 518
Registrován: úte 21 říj 2008, 10:30
Bydliště: Praha

Příspěvek od Robin »

Takže oprava, dnes jsem byl za Vegrem a prej už asynchronní zase nejsou nejúčinější, ale synchronní s magnetama bo co to řikal :). Musim se na to kouknout na netu. Každopádně mi z hodinový schůzky a svezení se v elektrický 106ce Peugotu došlo, že to vážně chci :). Motor měl výkon "blbejch" 12kW a jezdilo to poměrně slušně ve třech. Co se mi líbilo nejvíc bylo, když jsme vyjeli nějakej kopec v Prčicích a nahoře na kopci byla baterka 65% nabitá a dole pod kopcem 68% :). To je prostě fajn:).
Každopádně i ten Vegr, kterej do toho dělá docela dlouho, nějak neumí úplně dobře nakupovat, takže se kouknu sám do US a uvidim za kolik by šly sehnat komponenty. Asi to bude projekt na trochu dýl, ale po svezení celkem starym autem rozhodně chci elektrický auto do města a chci aby to byl smart kvůli velikosti :)
2012 Fortwo / benzin
Uživatelský avatar
Gibon
Smart ACE
Příspěvky: 3765
Registrován: úte 03 dub 2007, 10:23
Bydliště: Praha 4, vedle Jirky P
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gibon »

Takže za 5 let na srazu. Dřív to asi nebude.
Milí, mladí příchozí. Jsem to nejlepší co Vás na tomto fóru čeká.
Odpovědět