Světla

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
Odpovědět
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Ahoj, diky za info ohledne lepeni, take uz koukam po nejakem lepidlu, co by na to slo pouzit... na tom plastovem drzaku je oznaceni PBT-GF10 , coz je podle me nejaky plast, pouzivany pro tepelne vylisky / odlitky.
Zatim jsem nenasel zadne lepidlo primo na tento typ plastu, ale asi pujde pouzit nejake dvouslozkove na tvrde plasty.
Predpokladam, ze budu muset jednotlive dily opravdu nejak zafixovat, aby po slepeni nedoslo k jejich posunu, a nasledne celou plochu vyplnit dalsi vrstvou lepidla, aby se spoj jeste vice zafixoval.

Jeste budu trochu patrat, jestli se dil neda nekde sehnat, protoze to lepeni bude fakt hrozna piplacka.

Dalsi dobra vec je, ze jsem sehnal gumovy (butylovy) pasek, ktery se pouziva pri profi lepeni skel u svetel, takze az se svetlo opet smontuje, nebude vubec poznat, ze to bylo nekdy rozdelane...
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Já bych nejdříve slepil jednotlivé části k sobě, tak jak původně byly. Jeden den bych slepil obě půlky té misky kulového kloubu a druhý den bych u tohoto polocelku vymýšlel, jestli bude lepší vyztužit tento polocelek samostatně, nebo jestli bude lepší vyztužovat to úplně kompletní. Ale asi bude lepší nejprve vyztužit alespoň ovinutím tuto část a pak ji teprve přilepit k té velké části. Následující den by to mohlo být slušně vytvrdlé, takže pokud to lepidlo bude funkční, bude se s tím dobře manipulovat, aby se vyztužil komplet.

Na základě osobní zkušenosti si dovoluji tvrdit, že všelijaká lepidla "sofort kleber", "již za 2 min.!" apod nejsou tak dobrá, jako 24 h klasika. Zatím všechna, co jsem měl (asi 5 druhů) sice byla za 2, 5, 10 minut ztuhlá, manipulovatelná, ale ne tvrdá. Byla taková "gumová", nebrousitelná, dělaly se žmolky. Jedno to 5 min. se dokonce dotvrzovalo týden.
Proto vždy, když jdu dělat něco, na čem mi záleží, tak si zvolené lepidlo umíchám jen tak na kousek papíru a pak sleduji, jak se chová - po jaké době se dá brousit, kdy se ještě skvrna na papíře dá ohnout a kdy už to nejde, co to udělá, když se to trochu nahřeje apod.

Ten butylový pásek jsi sehnal normálně v obchodě, nebo jsi musel někoho ukecat, a Ti uřízne kousek někde v práci?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Diky za postrehy ohledne lepeni, sice jsem uz par veci lepil, ale takto do hloubky jsem to nikdy neresil, vzdy to byla rychlovka...

Co jsem zatim prosel ruzne vyrobce a lepidla, tak jako nejvhodnejsi mi vychazi nasledujici:
http://www.uhu.cz/dvouslozkova-lepidla_ ... est-300-kg
Ma dobry pomer teplot, a take velkou pevnost.

Butylovy pasek jsem hledal pomerne dlouho, pro auto-servisy ho nabizi snad jen Berner, ale tam to prodavaji na spulky. Po konzultaci s jednim technikem v servisu mi doporucil butylovou snuru znacky Guttabeta, ktera se pouziva ve stavebnictvi, jelikoz to ma naprosto stejne slozeni i funkcnost, a prodava se v baleni "jen" po 8 metrech, cena je okolo 100kc za baleni.
Snura ma ctvercovy prurez 6x6 mm, coz je presne velikost spary u svetlometu. Patlat to silikonem z kartuse by byla trochu prasarna, a vysledek by nebyl tak dobry jako pri pouziti jiz hotove snury.
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

vzdyt to je to lepidlo, o kterem sem ti psal :wink: :D
s tim se lepil ten xenon.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Tak teď jen bacha, jakou teplotu použiješ pro vytvrzování - aby se Ti nezdeformovalo to okolo.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Já znam jedno lepidlo, je vteřinový, já ho kupuju vždycky v Litoměřicích na výstavách, je to odmašovadlo,lepidlo a pak takový prášek, kterým se vyplní třeba kout, nebo se napype proužek na spoj a kápne se na to to lepidlo.Specielně je to na takové a podobné úchyty a držáčky z plastu, které jsou na autě, ten prášek zpevní to místo s malou plochou lepení, něco jako housenka po sváření.
Lepidlo lze i objednat: UNIVERSUM, s.r.o
Humenná 38, 625 00 BRNO
Tel.: 547 223 6OO
(údaje z letáku-někde budou mít i stránky)
Ten zatvrdlý prášek lze po chvilce i běžně opracovávat atd.Já jsem tím slepil i dva úchyty přední masky, které jsem samozřejmě ulomil.
Fakt je ale jeden, lepidlo stojí cca 5OO,- Kč, pokud ho člověk nepotřebuje na nic jiného ( on ho potřebuje ??) , tak bych možná někde na AUKRu koupil za tisícovku celý světlo. Pokud se rozhodneš pro lepení, tak hlavně ty dvě půlky nelep k sobě silikonem, protože to pak už nikdy nerozděláš. ]:-(
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Ahoj, mel jsi pravdu, nakonec doslo skutecne na to lepidlo, co jsi mi doporucil. Musim uznat, ze se nic lepsiho asi na lepeni meho plastu neda sehnat.

Uz mam zalepenou tu prvni mensi cast, ze ktere jsem mel nejvetsi strach. Jeste jsem postup lepeni a nasledneho vytvrzeni lepidla konzultoval s dodavatelem, a bylo mi doporuceno pouzit pro vetsi pevnost spoje horkovzdusku, protoze cim vetsi teplota se pouzije pri tuhnuti, tim je vysledny spoj pevnejsi - a to pry az 2x oproti dlouhemu schnuti pri pokojove teplote - viz tabulka na strance co jsem tu daval...

No a ono to fakt funguje.
Zaplnil jsem lepene misto epoxidem, nechal 30minut zavadnout, a nasledne vytvrdil za pomoci horkovzdusky, a za par minut je epoxid tak pevny, ze se da brousit... Jen to chce spravne odhadnout teplotu, aby se nezacal tavit lepeny plast.
Udelal jsem timto postupem nekolik vrstev, abych lepene misto kompletne zpevnil.
Ted necham slepeny dil do zitra hezky odlezet, aby lepidlo poradne zatvrdlo, ale uz ted je vysledek nad ocekavani uzasny.

Jeste vcera bych neveril, ze to nekdy bude drzet pohromade... tak uvidime zitra, az to spojim s tim drzakem.

Jeste pridam par fotek dnesniho vysledku :

pred lepenim:
https://www.dropbox.com/s/5bcl22ploxn86xl/detail2.jpg
po slepeni:
https://www.dropbox.com/s/betc84sys7ykjbp/detail3.jpg
https://www.dropbox.com/s/dpli3lutm0zae6m/detail4.jpg
https://www.dropbox.com/s/ijbkc1gpeygfqzz/detail5.jpg
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Tak jdeme do finale - probehlo lepeni druhe casti, a vysledek vypada docela pouzitelne.
Pouzil jsem stejny postup jako vcera, pouze byla dost piplacka oba dily u sebe udrzet behem tvrzeni horkovzduskou...
Spoj vypada dobre, a co jsem zkousel, tak je i pevny, dost epoxidu jsem pouzil jako vystuhu v okoli mist, kde byl plast praskly.

Prikladam par fotek vysledku pro posouzeni:

https://www.dropbox.com/s/hmtri3sk32rm6ko/hotovo1.jpg
https://www.dropbox.com/s/31zstp4d3tqk67k/hotovo2.jpg
https://www.dropbox.com/s/8ydvmmn3ep093k0/hotovo3.jpg

Zitra prijde butylova paska, tak svetlo zkusim zkompletovat, a uvidime, jestli jsem se pri lepeni nekde neseknul, a bude drzak pasovat.
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Vypadá to, že jsi to zahřál moc, když Ti to napěnilo. Myslím, že tím to rapidně pozbylo na pevnosti.
A znovu si "přihřeji" ten svůj drát - milimetrový vázací drát má pevnost v tahu určitě alespoň 25 kg. Nejkvalitněji vytvrzené lepidlo má na milimetr čtvereční maximálně 3 kg. Proto bych to býval před potřením povrchu lepidlem ten celek alespoň jednou omotal drátem a tím lepidlem bych to pak celé zafixoval.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Ahoj, tak jsem dnes svetlo slozil opet dohromady, a vse drzi jak ma... skoro bych rekl zazrak...

Jelikoz nemam zatim s podobnym typem lepeni mnoho zkusenosti, tak jsem dal na rady zkusenejsich (diky JBC), a na zaver i pres to, ze byl spoj pevny jsem nasledne okolo cele lepene casti jeste udelal jednu vrstvu lepidla, a vse omotal (zalaminoval) nekolika zavity skelneho vlakna, a vse nechal jeste pres noc vytvrdnout pri pokojove teplote. Posledni vrstva neni sice tak tvrda, jako ty co jsem delal za tepla, ale to vubec nevadi, skelne vlakno to jisti.

Ted je uz drzak namontovany zpet ve svetlometu, vse tam presne sedlo, trochu jsem mel strach, abych pri lepeni prvni male casti neudelal moc maly otvor pro kulovy cep, a nemusel to znovu predelavat ale vyslo to uplne presne.

Ted si jdu pohrat s butylovou paskou, pak sem hodim dalsi fotky.
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Tak svetlo je zkompletovane, lepeni butylovou paskou probehlo celkem dobre, a svetlo je zase jako nove...

Nekolik mych postrehu z lepeni
- s butylovou paskou se lepe pracuje, kdyz je studena, lip drzi tvar a da se do spary dobre umistit - staci na 15 minut do lednice.
- po umisteni do spary je dobre butyl zahrat horkovzduskou, aby zmeknul a sklo se do lepidla lepe zamacklo, a take se dobre prichytilo, za tepla butyl lip lepi.
- pro uplne vyplneni spary prurez pasky 6x6 mm postacuje, pokud by byl 6x8, bylo by to mozna jeste lepsi, u origo lepeneho svetla lepidlo ze spary lehce vyleza, ale to je jen kosmeticky detail.

umisteni pasky do spary:
https://www.dropbox.com/s/v6jgy3sdfo73v94/butyl1.jpg
https://www.dropbox.com/s/b0zlom4lz41etli/butyl2.jpg

smontovane svetlo
https://www.dropbox.com/s/0j0sn0chahgtvbf/vysledek.jpg

Pokud by nekdo potreboval butylovou pasku na lepeni skla u svetlometu, tak mi ji zbylo jeste 7 metru, a mohu ji poskytnout... na jedno svetlo se spotrebuje presne 1 metr pasky.

Jeste jednou dekuji vsem na podnetne rady a napady, diky kterym jsem to byl schopny opravit.
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

podekovat muzes na ucet klubu :wink: :D

dej si do podpisu, ze delas opravy svetel. kdyz jsi to zvladl jednou a ziskal jsi takove zkusenosti, tak uz to pro tebe bude hracka. mnozi, komu nefunguje naklapeni svetla ti budou vdecni *1*
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Pavel77
Příspěvky: 40
Registrován: úte 05 lis 2013, 23:04
Bydliště: Praha , Roztoky

Příspěvek od Pavel77 »

Ahoj,
toto podekovani mam take v planu... dobre veci je potreba podporovat.

Nerikal bych tomu zrovna zkusenosti, kdyz je clovek trochu sikovnej, tak to zvladne kdokoli... pokud by nekdo potreboval poradit jak na to, a cim to lepit, tak rad predam vse co vim, ale popravde znovu bych to delat nechtel...
Rozebrat a znovu slozit svetlo je uplna pohoda, ale to lepeni plastu uz nikdy vice :-) skoda, ze se ty vnitrni dily nedaji koupit, pak bych mozna o tom premyslel.

Jak jsem tu jiz nabizel, pokud by nekdo potreboval gumovou pasku na opetovne prilepeni skla svetlometu, tak at se ozve, mam ji 7 metru, a doufam, ze ji uz nebudu nikdy potrebovat...

Mozna s jedinou vyjimkou, a to je prestrikani vnitrku svetel na cerno - ala brabus styl , pokud bych nejdrive sehnal lepeny dil neposkozeny, mozna bych se k rozdelani svetla jeste premluvil, a rovnou to prestrikal... jinak asi neee.
Smart ForTwo 1.0 MHD r.v.2012 (451)
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Tu poslední vrstvu jsi mohl nechat tvrdnout při "radiátorové" teplotě - třeba v kuchyni ho přes noc otevřít naplno, položit ten díl na radiátor, přehodit přes to deku nebo složený ručník (mimo radiátorový ventil) - nějakých 40° až 50° C bys tam mohl dosáhnout.

Budu vyndávat "buráky", protože mi nefungují naklápěcí motorky a přemýšlím, jestli nemám původní gumové těsnění nahradit butylem - když jsem světla rozdělával minule, tak jsem před sestavením vytáhl těsnící gumu z drážky a umyl. Při sestavování si sklo a vymačkaná guma nesedly úplně optimálně, takže se mi světla nějaký čas mlžila. Po čase si to sedlo a dobrý, ale na začátku mě to pěkně štvalo.

U 451 je sklo skleněné, nebo plastové? A jak snadno, nebo obtížně se to rozdělává?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Uživatelský avatar
sultana
Smart ACE
Příspěvky: 1215
Registrován: stř 08 bře 2006, 11:08
Bydliště: Praha 2+10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sultana »

Dnes jsem byl nechat vyměnit oba motorky na sklápění světel u Martinka.Oba už byly po smrti.Takova mala mrcha udělá na STK plno trablu.Uz mě to nebavilo,tak jsem zainvestival,ale teď vše jak za starých časů.Doporucuju...
Smart Fortwo 450 ScotchGreen+TwisterYellow+Alu Spikeline/Sportline+stainless grill+double-pipe+knight rider
http://sultana.rajce.idnes.cz/Sultana_PROMO/
Smart Fortwo 450 Midnight Blue/Raspberry Fizz+Starline
VW Golf R-line, 2.8 V6, Wolfsburg Edition
VW Touran, 1.6TDi, B&W AtrDeco Graffiti
Odpovědět