jen takovy postreh
Napsal: úte 06 črc 2010, 02:29
Zdravim vsechny,
protoze jsem se celkem nedavno zacal zajimat o koupi Smarta Fortwo, tak bylo prirozene, ze prvni misto kde jsem zacal hledat nejake praktické informace bylo prave toto forum. A nemuzu si pomoct ale po precteni hromady vlaken zamerenych na nakup techto fajn vozitek jsem dosel k nazoru, ze vetsina majitelu si mysli, ze nakup v bazaru neni zrovna u smarta spravna volba a ze se auto nejspis po par km stejne nejspis rozsype. Vsude radite aby si pokud mozno zajemce koupil auto od nekoho z klubu. Vsichni tu pisete, ze tyto auta jsou sice relativne spolehliva tedy az na 0.6 po cca 100 000 Km kdy zacinaji byt problemy s motorem. Ale hlavne argumentujete tim, ze jsou tyto auta od lidi kteri se pravdepodobne o auto starali tak, ze pokud ho koupim od nich je velka pravdepodobnost, ze nebudu hned do nej muset na opravach hodit dalsich treba 20 000Kc, protoze s nim napr. nedojedu ani od bazaru domu. Jenze takovy pristup rad absolutne nechapu. Z vlastni zkusenosti moc dobre vim, ze bazar (pripadne i minuly majitel) i po samotnem prodeji ma povinost v prubehu nasludujiciho pul roku odstranit skryte zavady na vozidle (tim samozrejme nemyslim veci typu rozbyte svetlo atd.) ale prave vady na motoru atd. A i kdyz sice nevim jestli vsichni prodejci toto dodrzuji nebo nikoli me osobne se presne takovy pripad v minulosti stal. Tehdy pred cca 3 roky jsem si chtel koupit Daewoo Matiz. Pri prvnim vyberu nevydrzelo auto ani testovaci jizdu, takze to jsme ani nekupovali, rekli diky a nashle. Pak jsme vybrali jine auto, to se nam libilo vypadalo bez sebemensich problemu a tedy jsme ho bez vahani koupili. Cesta domu zcela bez problemu vse vypadalo OK, jenze po par jizdach ve chvili kdy jsem auto predal pritelkyni, ktera s nim mela jezdit auto uz nenastartovalo. Nezbylo nic jineho nez zavolat do bazaru odkud jsme auto meli. Behem jednoho dne si pro auto dojeli a odvezli do servisu kde zjistili zavadu a dali nam na vyber jestli chci pockat na bezplatnou opravu a nebo jestli chci penize za auto vratit. Tehdy jsem zvolil vraceni penez a od koupi Matize jsem upustil a koupil si Saxo, ktere nam skoro bez zavad slouzi uz pres 30 000Km.
Nevim tedy proc stejny pristup v bazaru by nemel platit i u samotneho smarta. Jsem presvedcen ze hlavnim duvodem proc auto vzali i po prodeji na zpet , ze po prodeji ma prodavajici povinost v pripade nefunkcnosti dokazovat, ze zavada vznikla az po prodeji a ze tudiz neslo o skrytou zavadu, ktera se sice pred prodejem neukazala ale jiz mohla skryte existovat a tudiz ma za ni zodpovednost.
Proto si myslim, ze pokud si koupim auto treba prave s bazaru a pri nasledujicich jizdach nezjistim zadne velke zavady je vse Ok a pokud ano mohu ho v bazaru reklamovat a chtit opravu.
Nadruhou stranu si nemyslim, ze pokud si takto koupim auto od puvodniho majitele, ze bude tak vstricny jako v bazaru a provede opravu a jeste k tomu bezplatne.
Mozna to pro nekoho toto bude znit jako pohadka ale nejakou zodpovednost bazar proste mit musi, jinak by vzdycky prodaval jen auta co by vydrzeli jen par Km a vic by je to nezajimalo.
protoze jsem se celkem nedavno zacal zajimat o koupi Smarta Fortwo, tak bylo prirozene, ze prvni misto kde jsem zacal hledat nejake praktické informace bylo prave toto forum. A nemuzu si pomoct ale po precteni hromady vlaken zamerenych na nakup techto fajn vozitek jsem dosel k nazoru, ze vetsina majitelu si mysli, ze nakup v bazaru neni zrovna u smarta spravna volba a ze se auto nejspis po par km stejne nejspis rozsype. Vsude radite aby si pokud mozno zajemce koupil auto od nekoho z klubu. Vsichni tu pisete, ze tyto auta jsou sice relativne spolehliva tedy az na 0.6 po cca 100 000 Km kdy zacinaji byt problemy s motorem. Ale hlavne argumentujete tim, ze jsou tyto auta od lidi kteri se pravdepodobne o auto starali tak, ze pokud ho koupim od nich je velka pravdepodobnost, ze nebudu hned do nej muset na opravach hodit dalsich treba 20 000Kc, protoze s nim napr. nedojedu ani od bazaru domu. Jenze takovy pristup rad absolutne nechapu. Z vlastni zkusenosti moc dobre vim, ze bazar (pripadne i minuly majitel) i po samotnem prodeji ma povinost v prubehu nasludujiciho pul roku odstranit skryte zavady na vozidle (tim samozrejme nemyslim veci typu rozbyte svetlo atd.) ale prave vady na motoru atd. A i kdyz sice nevim jestli vsichni prodejci toto dodrzuji nebo nikoli me osobne se presne takovy pripad v minulosti stal. Tehdy pred cca 3 roky jsem si chtel koupit Daewoo Matiz. Pri prvnim vyberu nevydrzelo auto ani testovaci jizdu, takze to jsme ani nekupovali, rekli diky a nashle. Pak jsme vybrali jine auto, to se nam libilo vypadalo bez sebemensich problemu a tedy jsme ho bez vahani koupili. Cesta domu zcela bez problemu vse vypadalo OK, jenze po par jizdach ve chvili kdy jsem auto predal pritelkyni, ktera s nim mela jezdit auto uz nenastartovalo. Nezbylo nic jineho nez zavolat do bazaru odkud jsme auto meli. Behem jednoho dne si pro auto dojeli a odvezli do servisu kde zjistili zavadu a dali nam na vyber jestli chci pockat na bezplatnou opravu a nebo jestli chci penize za auto vratit. Tehdy jsem zvolil vraceni penez a od koupi Matize jsem upustil a koupil si Saxo, ktere nam skoro bez zavad slouzi uz pres 30 000Km.
Nevim tedy proc stejny pristup v bazaru by nemel platit i u samotneho smarta. Jsem presvedcen ze hlavnim duvodem proc auto vzali i po prodeji na zpet , ze po prodeji ma prodavajici povinost v pripade nefunkcnosti dokazovat, ze zavada vznikla az po prodeji a ze tudiz neslo o skrytou zavadu, ktera se sice pred prodejem neukazala ale jiz mohla skryte existovat a tudiz ma za ni zodpovednost.
Proto si myslim, ze pokud si koupim auto treba prave s bazaru a pri nasledujicich jizdach nezjistim zadne velke zavady je vse Ok a pokud ano mohu ho v bazaru reklamovat a chtit opravu.
Nadruhou stranu si nemyslim, ze pokud si takto koupim auto od puvodniho majitele, ze bude tak vstricny jako v bazaru a provede opravu a jeste k tomu bezplatne.
Mozna to pro nekoho toto bude znit jako pohadka ale nejakou zodpovednost bazar proste mit musi, jinak by vzdycky prodaval jen auta co by vydrzeli jen par Km a vic by je to nezajimalo.
