SMART- a co když čerstvě nasněží je bezpečný?

Nechcete se registrovat a chcete něco sdělit ...
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

SMART- a co když čerstvě nasněží je bezpečný?

Příspěvek od Ivojah »

Tak v takovém případě je to pro řidiče značky Smart opravnu docela dobrý důvod pro věnování se nejvyšší koncentraci v řízení svého auta. Totiž to se chová v takových podmínkách jako na „obrtlíku“ – jak je v lidovém rčením míněno otočení se na malém prostoru, a při jízdě na sněhu je tato snaha auta o změnu profilu zadní části za přední i při přímém směru jízdy dosti patrná. Malý rozvor mezi přední a zadní nápravou Smarta přímo předurčuje k tomu, aby se řidič při sněhové pokrývce o ledu ani nehovořím, měl opravdu při jízdě na pozoru! Přetočení - hodiny- jak jsem si sám vyzkoušel loni v zimě na téměř nedělně prázdném továrním parkovišti Zetoru v Brně - jsou otázkou mžiku. Prudší sešlápnutí brzdy na právě napadaném sněhu i přes ABS a bylo „vymalováno“ z pohledu předního okna jsem měl docela jiné panoráma než před sešlápnutím brzdy - to je fyzika. Motor umístěný vzadu automobilu tomu svým způsobem zřejmě napomáhá, i když zase tak těžký není….?

Takže na cesty do horských středisek v zimním období bych se rozhodně s tímto autem nevypravil. Samozřejmě, že městské autíčko jak je značka Smart ForTvo (i s jeho jednotlivými řadami prodejních označení) oficiálně pojmenovávána, nebylo již v samém prvopočátku konstruováno do takovýchto specifických podmínek. To si asi uvědomí každý zájemce o koupi tohoto vozu při prvotním pohledu na něj s použitím své tematicko- myšlenkové obrazotvornosti, když si položí otázku a co v drsnějších zimních podmínkách?

Řidiči metricky delších a širších osobních automobilů v případě „zimního“ smyku mají samozřejmě oproti krátkému a užšímu Smartu velkou výhodu ony totiž tak trochu na sněhu „plují“ – šinou se a když nejde o příliš vysokou rychlost tak s výbavou ABS, ESP a zimními pneumatikami jako zákonné samozřejmosti, získávají setinky času ke srovnání svého vozidla, ale i tak se to ne vždy podaří! Smartu, jak se domnívám, je tato možnost v získání času a smyk „ustát“( i když se může pochlubit stejnou technickou vybaveností) víceméně odepřena. Je prostě krátký a přetáčení se děje daleko rychleji a snadněji.

Ale na druhou stranu, a to je třeba zdůraznit, že i v zimně alespoň po částečně ošetřených silnicích Smart jezdí dobře a bezpečně a jakmile „pneumatiky zjistí“ že je třeba k jízdě zvýšená pozornost řidiče, dává to ABS přes brzdový pedál citelně znát. Někdy to docela i štve, člověk by ochranný brzdový systém nejraději vypnul, ale marná sláva řidič je nucen opravdu přizpůsobit svou jízdu k právě probíhajícím povětrnostním podmínkám a stavu silnice a tím si zvyšuje šanci dojezdu do cíle nebo domů bez nehody a zdráv – dost podstatná záležitost že? Když nás ovšem neohrozí jiný účastník silničního provozu. Ale to je již jiné téma.

Na cesty do hor s osobní lyžařskou výbavou tedy Smarty asi nejsou, ale zároveň pro uskutečnění tohoto záměru třeba vypravením se s partnerkou na hory si zalyžovat, žádné omezení pojící se k tomuto vozu neexistuje. Tak proč si netroufnout! Možnost v uchycení lyží u Smarta, jak jsem někde na snímku viděl, možné je popřípadě si lze lyže na místě půjčit. A jistě se, ale v menší míře najdou i řidiči – ti zdatnější z nás, co si dovedou poradit a nedělá jim problém ani s tak malým a řeknu i možná nevhodným autem horské zimní výlety absolvovat a horská střediska navštívit. Asi je to o dovednostech a schopnostech řidiče udržet si stoprocentní a dlouhodobou koncentraci při jízdě s neustálou připraveností, řešit mimo běžný silniční provoz i nenadálé reakce tohoto kratšího auta na povětrnostní a terénní podmínky. Je to asi velmi náročné na psychickou i fyzickou kondici a odolnost řidiče, ale někdo to dokáže a umí!!
Řeknu poctivě já osobně bych si na takový výlet i se řetězy na pneumatikách netroufl a již vůbec nervy neměl na to zajet si do Alp, Krkonoš nebo Tater v zimě. Ale to je však moje věc co?

Roadster se tam asi „vyšplhá“ je delší, konstrukčně jinak stavěný s jinými jízdními vlastnostmi to si ale netroufnu odhadnout, zase mi připadá profilově nižší oproti jiným roadsterům pro zápolení se sněžením nebo vyšší sněhovou pokrývkou a vyjetými hlubšími kolejemi - je to pouze moje subjektivní úvaha.

Ale pozor o značce Smart smýšlím velmi pozitivně – prezentuje a umí dost velmi podstatných užitečných věcí potřebných v silničním provozu. V technické vybavenosti a v zavádění novinek srovnává krok s jinými značkami zvučných jmen automobilového průmyslu to prostě nelze neocenit.
*1*
„Jak ještě výrobce přistoupí v některé své řadě inovací k zavedení elektronicky řízeného náhonu na všechna čtyři kola a s diferenciálem tak se možná též do hor se Smartem vypravím ! „ *fuck* Zatím si však ještě počkám. :D :D

Ale a je to jak chce přeji všem majitelům značky Smart, abychom z něj měli radost a hlavně aby jezdil a jezdil a to i v zimním obdobím a bez nehod ano ?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Ivojah dne pát 30 lis 2012, 20:30, celkem upraveno 2 x.
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Uživatelský avatar
panzer.dragon
Příspěvky: 299
Registrován: sob 25 čer 2011, 00:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panzer.dragon »

loni sem jel do maďarska po d1, z prahy sem odsatrtoval s tim že bylo docla hezky, žádnej sníh, na d1 se spustila taková chumelenice že sem jel do bílýho, dělal sem koleje a dojel sem i na starších zimákách a s přítelkyní vedle mě, celou cestu sem jel okolo 90-100, ale nic příjemnýho to se smartem v zimě neni, doufám že bude mírná zima letos
0.8 cdi, 2001
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

od 1.12.2006 jezdim zima nezima, i v kalamitach, ktere vidate ve zpravach (jednoduse patek praha smer kyjov a v nedelu kyjov smer praha) a dojeli sme do cile vzdy.
kdo chce, ten jede. kdo nechce, ten hleda vymluvy proc nejet. jezdenim se sbiraji zkusenosti. a to predevsim v extremnich podminkach.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Zvoník
Příspěvky: 245
Registrován: pon 22 lis 2010, 20:25
Bydliště: Praha 6, Kladenská ulice
Kontaktovat uživatele:

Odpovom na trosku starsi prospevek.

Příspěvek od Zvoník »

kdo chce, ten jede. kdo nechce, ten hleda vymluvy proc nejet. jezdenim se sbiraji zkusenosti. a to predevsim v extremnich podminkach.[/quote]


Abych taky pridal neco z dvouletych mych zkusenosti se Smartem - moji Boruvkou:
Jezdim denne a celorocne! Jezdim vsude, kam se Boruvka vleze a kam se vysplha se vsi moznou zimni vybavou. Jeste jsem ty dve zimy ani jednou neuviz, ale kvalitni hezke dvojite hodinky uz jsem dostal na lede v Libcicich loni. Je zejimave, ze 2x360 stupnu dokola, to jelo stale rovne (bylo to na rovine) a nikoli nejak bokem. Led byl jen na pulce moji poloviny silnice. Cili, toci se to rychle a akvalitne! Ale skutecne se musi sledovat vsechno, co ovlivnuje skluz! Nicmene musim dodat, ze pruchodnost snehem ma Smart velmi kvalitni, protoze pokud neuvizne na brise, neklouze mu to ani do kopce, coz mohu jako Ripsky zvonik potvrdit. Za jistych okolnosti to totiz vylezlo i tam. Jenze i pro takovehle Smarti extenpore musi mit clovek ve Smartu odhad schopnosti tohoto vozitka, ktere v mnoha pripadech predci jine kvalitni, i terennejsi vozidla, jejichz ridici pak jenom doslova cumi!
Nemám počítač, jenom mobil.
A nemám velký auto. Smartík zváný Borůvka z Řípu zahynul na poli... Je již nově zastoupen černým Smartkem diesel cabrio pokřtěným Hašlerka!
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

jo jo, cumel kvalitne z passata a favorita, kdyz sme ho v kopci po zastaveni objeli :lol:
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Barbora
Smart ACE
Příspěvky: 1026
Registrován: úte 13 kvě 2008, 12:44
Bydliště: U Gibona Praha 4, vedle Jirky P

Příspěvek od Barbora »

Smart je moje jediný auto dalo by se říct že v ničem jiným nejezdím má ho i moje máma a přítel, Gibon. Prvního jsem si koupila v roce 2004 a 2008 jsem ho prodala a koupila si novýho…
Měla jsem jen jednu bouračku v myslím v zimě a to když jsem si husa ve smyku šlápla na brzdu a už to bylo .. odnesly to plasty, boční okno, nebyla jsem připoutána takže i rozbitá hlava a elektron. Jsem ráda že motor je vzadu to by byla jiná škoda..
a paradox nejdražší díl byl ten malej mrížkovanej plast co je ve předu …
Jinak mám i vyzkoušeno s mámou, že do zavřeného Smarta se vejdou 170cm lyže … 8)
Jinak Pražáci si můžou vyzkoušet co prcek umí třeba na Strahově vloni jsme tam slušně vyjížděli nádrž a ne a ne se to utrhnout.. :) byla jsem tam s novou F2 ..

Jinak když už vyjede O--O na Říp tak už vyjede vše!! Klobouk dolu Zvoníku. Vloni v letě jsem to šlapaly hrůza a myslely na Vás jak tam drandíte :)
jsem radši šla po zadu aby mi to připadalo, jako když jdu s kopce :lol:
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ivojah »

Za příspěvkové odezvy na zimní provoz Smarta –dragonovi, zvoníkovi na Říp no tedy!, Barboře, Xlukasovi děkuji. Xlukasovy cesty mezi Kyjovem a Prahou za každého ročního období jsou pozoruhodné zvláště pak, že přejezd Českomoravské vrchoviny ohledně stálosti počasí obvykle zdaleka neodpovídá stavu počasí v Kyjově, Brně a Praze ale nic naplat jsou to stále silnice udržované v nejvyšší možné míře. Řidič se sice musí mít na pozoru, ale horské podmínky to nejsou, i když nějaká ta kalamita se vyskytne.

Jsem však stále přesvědčen, že je to auto jarního, letního, podzimního času a se zvýšenou opatrností, že se s ním dá jezdit i v zimně ale „v civilnějších podmínkách“ ! Někdo jak jsem se dočetl v některém zdejším tématu prezentuje i úvahu o odstavení auta na „špalky“ v případě vlastnictví jiného osobního vozu. To si myslím, že není nutné – smartík je šikovné auto a jak se zdá zvládne leccos!!

Nebylo by od věci, kdyby se podařilo do této rubriky „Smart, zima a sněžení“ přidat od „cestovatelů“ kteří dorazili se svým Smartem na jakákoliv horská zimní střediska či jiných míst nacházejících se v zasněženém stavu nějaký dokumentární snímek. Myslím v průběhu zimy. Nabylo by na věrohodnosti, že se to dá se Smartem když je řidič patřičně připraven zvládnout. :D Byl bych docela rád kdyby se nějaké "zpravodajské" snímky k tomuto tématu zde objevily. Majitele auta Smart a smartklubáky zdravím - zima a je příjemná. *1*
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

ja bohuzel horske strediska nemam, ale aspon nejake ilustracni zabery

4.12.2010 rano
Obrázek
Obrázek

zima 2011
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
MausX
Příspěvky: 437
Registrován: úte 25 srp 2009, 08:07
Bydliště: Bohumín

Příspěvek od MausX »

Tak teda ja celkem rad jezdim na Slovensko leto zima je mi to jedno. A auto nema problem ani tam. Dokonce se mi stalo ze nejaky typek s Peugeotem me v zime v horach brzdil. Bylo -23°C neudrzovana zledovatela silnice a tma. Ja se Smartikem a pritelkyni jsme jeli a pohodicka. Teda do doby kdy prisla zatacka a my udelali 360° a pokracovali dal. Pred mesicem jsem byl ve skole smyku a taky zaden problem. Smartik patril mezi ty stabilnejsi a skoncil v soutezi jako 4 z 10. Takze za sebe smartik a zima popripade hory. Z dobryma ZIMNIMA gumama NO PROBLEM. Ba naopak je to zabava. Smartik je uzasne auto ktere proste miluji.
SMART MC01 - PULSE 0,8 CDi, Stream Green + Twister Yellow
19.03.2012 -> 119158 Km
19.03.2013 -> 137042 Km
19.03.2014 -> 158642 Km
hoboj
Smart ACE
Příspěvky: 652
Registrován: úte 05 kvě 2009, 15:53
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od hoboj »

[quote="xlukas.cz"]ja bohuzel horske strediska nemam, ale aspon nejake ilustracni zabery

Nekecej, tolik snehu na jihu nemate, priznej se ze jsi to tam nechal navozit Tatrou :-)
ForTwo 450/2003 - 700ccm /Benzin + LPG / hlavne zimni provoz
ForTwo 453/2015 - 999ccm /Benzin (prozatim :) :) )
jankovci
Příspěvky: 12
Registrován: sob 17 lis 2012, 11:33
Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek od jankovci »

No to ste má celkom potešili. Toto bude naša prvá zima a celkom sa na ňu tešíme
Markéta
Smart ACE
Příspěvky: 2680
Registrován: čtv 23 dub 2009, 21:53
Bydliště: Kroměříž

Příspěvek od Markéta »

Moje první zima se smartem - napadlo strašně moc sněhu, furt sněžilo, náledí jako prase....zvládli jsme to. Auta v zimě - všeobecně - jsou o řidiči. Je jasný, že věci jako ABS, ESP, Trust Plus atd. můžou pomoci, ale na druhou stranu - před 30 - ti lety lidé jezdili převážně ve škoda 120 a taky to zvládali. I na hory.

Jinak u Smarta tak jako u všech aut - nezmatkovat a nesnažit se všechny předjet. S trochou opatrnosti se to dá. Mám smarta jako první a jediné auto a poradila jsem si i jako řidič - začátečník ( za toho se považuju doteď ).

Mnoho šastných kilometrů !!!
7. 8. 2009 Smart Fortwo 0,8 30 kw cdi 2000 Jednohubka
23. 12. 2015 Smart Forfour 1,3 2004 Gumídek

Jsou chvíle, kdy ti vůbec nepomůže, že umíš napsat slovo MYSLIVEC.
Uživatelský avatar
Barbora
Smart ACE
Příspěvky: 1026
Registrován: úte 13 kvě 2008, 12:44
Bydliště: U Gibona Praha 4, vedle Jirky P

Příspěvek od Barbora »

Jak píše Markét ... já jsem snažím moc brzdit, když vidím že je zatáčka, překážka nebo červená tak už dávám nohu s plynu a podřadím si… aby když tak se dalo z toho vyjet ..
jinak taky máme v Praze sních :P http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-v ... eklem.html
http://chelsi.rajce.idnes.cz/Obrazky#zima_2010.jpg
se my dokonce připořízení tyhle fotky zachytila i jinýho Smarta :lol:
To bylo hrozny 12/2010 to padalo už od 16hodin celou noc napadlo. Namrzl my sních na steračích takže nebo nic vidět a pak bohužel předemnou auto v kopci zastavilo a já byla v háji i ze zimákama :roll: tak jsem to musela s couvat a znova se rozjet ..
Markéta
Smart ACE
Příspěvky: 2680
Registrován: čtv 23 dub 2009, 21:53
Bydliště: Kroměříž

Příspěvek od Markéta »

Zimáky nejsou samospasitelný, ale na smartovi jsou sakra potřeba. Člověk prostě musí být opatrný, ale to i chodec na chodníku. Zima je svinstvo a měli by ji zakázat :lol:
7. 8. 2009 Smart Fortwo 0,8 30 kw cdi 2000 Jednohubka
23. 12. 2015 Smart Forfour 1,3 2004 Gumídek

Jsou chvíle, kdy ti vůbec nepomůže, že umíš napsat slovo MYSLIVEC.
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

zima je zpestreni te 3/4 rocni nudy.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět