Falešná Smartí nemoc

Řešení problémů s motorem
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pazour60
Příspěvky: 99
Registrován: pát 27 zář 2013, 13:20
Bydliště: Blansko

Příspěvek od Pazour60 »

Takže chlapci a děvčata, jsem od Cardy doma, 350km natočenejch, spotřeba 4,28l na sto *okurka*. Nijak to nešetřím, pořád to žebralo o šestku. Handicap jsou ty kopce, no 0,6 33kw není F1. Ale i tak, na mě z bavoráku nechápavě koukali. A nedívím se, proč po Cardovi holky touží, je to mladej junák :D. A teď k věci - trubička je na tlakové mazání válce, olej se tam cpe vysokotlakým čerpadlem - rozvody a válce. Měl jeden motor rozdělanej, tak jsem to viděl na vlastní oko :shock: a snad to dobře definuji.
A teď k prďolovi. Nebudete věřit, ale po klistýru, co jsem mu dal, se tlaky zvedly z 9 na 11, ze 7 na 9 a 5 na taky na 9 *okurka*.Na diagnostice se hlásila jen slabá baterie v klíči. Uvidíme , kolik bude papat oleje teď, ještě je únik pod víkem ventilů (to je ta mokrá poloosa) a trošku okolo kliky.
GO zatím být nemusí, jen hlídat olej.
Pro mě nad očekávání dobrý :D :D :D , jdu buchnout šampáňo (-:*:-).
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Dík ,že sis vzpomněl s těma trubičkama, já jsem to ještě znovu propátrál azjistil jsem, že tento motor nemá vrtanou ojnici, jako jiné motory, kudy proudí tlakový olej k pístům , tak to řeší takhle- holt Mercedes ( nebo je to motor z dílny Mitsubishi??). Proč jsi byl vlastně u Cardy, myslel jsem, že jedeš rovnou na generálku, takovejch km, kolik ti to vlastně žere toho oleje, jak vypadaly tvoje svíčky u Cardy, musel je vyndat, když měřil tlaky. Kolik teď budeš dolejvat po takové divoké jízdě ???? :)
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
Pazour60
Příspěvky: 99
Registrován: pát 27 zář 2013, 13:20
Bydliště: Blansko

Příspěvek od Pazour60 »

Svicky O.K., na olej jsem se zatim nedival, Carda naznal, ze pokud me nevadi dolejvani oleje, tak muzu jezdit. Po tom vyplachu se museli uvolnit krouzky, ze se to tak zvedlo, merak byl snad dobrej. Jeste doufam, ze muzou byt vadny jen gufera na ventilech a ne sisaty valce :cry: .
Jeste k tem trubickam, ja myslim, ze to nestrika do pistu nebo na valec, ale tim tlakem tam vsude jde olejova mlha :?: .
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

jak velky tlak dava olejove cerpadlo?
podle mojich zkusenosti pri vymene oleje to neni nijak velky tlak. nedokazu ho zmerit. jenom si myslim, ze by to neudelalo mlhu a podle sily hadicky k turbu, ktera je snad stejne siroka jako jina to na rozprasovani nebude. nebo jsi to myslel jinak?
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Pazour60
Příspěvky: 99
Registrován: pát 27 zář 2013, 13:20
Bydliště: Blansko

Příspěvek od Pazour60 »

Dirku bych tipoval max. 2mm, mlhu to mozna nedela(tlak nevim, neni to tech 12 atm, jak pisou?), mozna strika do kuzelu, aby se pokryl cely valec. To jsou jen moje domenky.
Oprasil jsem vedomosti z autoskoly(skoro 45 let) a ujasnil funkci motoru. Pist jde dolu, otevre se saci ventil, od dolni uvrate to pist natlakuje, zazeh, expanze, pist jde dolu, bouchne dalsi valec, otevre se vyfukovy ventil a spaliny jdou pryc a porad dokola. Nasata smes jeste vyplachne valec a pokud je tam vic oleje, z duvodu ovality nebo zapeceni krouzku tak se spali-kour a karbon-velka spotreba oleje, maly tlak.
Ale co se deje, kdyz to netesni kolem driku ventilu, jde olej do valce, kdyz je v nem vetsi tlak? Kdyz jsou podpaleny, tak to je jasny, ztrata vykonu, samozapaly. :?:
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3719
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Domnívám se, že nějaká olejová mlha je v celý klikový skříni, takže minimálně v dolní části válce se to maže tou mlhou. Ta zřejmě nestihne namazat válec, když je píst nahoře. Proto to stříká buď kamkoliv na horní konec válce a po obvodu se to rozetře těmi kroužky, nebo to stříká na dno pístu, aby se dobře namazal pístní čep.
Stírací kroužek (kroužky, protože to jsou dva břity) stírá jednak pod sebe a druhak do sebe (mezi břity) a dírkama v pístu to protéká zpátky pod píst do klikové skříně.
Když jsou vadné simeringy na ventilech, tak při sání to kolem dříku přisává olej do válce, protože sací ventil je otevřený a podtlak, který je v sání, působí také kolem dříku ventilu. Při kompresi a expanzi to nedělá nic, protože oba ventily jsou zavřené a tlak válce je oddělený od sacího nebo výfukového potrubí, leda by olej samospádem vzlínal dolů k miskám ventilů. Něco to začne dělat až při výfuku, kdy to může kolem dříku výfukového ventilu tlačit spaliny do hlavy, potažmo klikové skříně. Zřejmě proto je potom olej takový černý, zakarbonovaný. Následně, když je pořádně zasajrajtovaný, tak ucpe ty dírky v pístu, kterými olej odtéká od stíracího kroužku, takže to začne hůř stírat.
Ty tlaky jsou uvažovány při jednoválcovém motoru, při více válcích se tlakové poměry v hlavě a klikové skříni ovlivňují ostatními písty. U řadového čtyřválce je to jednoduché, protože jak jdou dva písty dolů, tak stejně jdou dva písty nahoru a vzduch se rovnoměrně přesouvá po klikové skříni, ale jak to vychází při třech válcích, vůbec netuším. Bych si musel namalovat nějaký diagram podle toho, jak je zalomená kliková hřídel.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Uživatelský avatar
Pazour60
Příspěvky: 99
Registrován: pát 27 zář 2013, 13:20
Bydliště: Blansko

Příspěvek od Pazour60 »

Tak nějak jsem si myslel, že to funguje, kdyby byly netěsný na výfukových ventilech, to by se mohlo kouřit, když se vydělá zátka na nalévání oleje. Dík za popis funkce :wink: .
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Ta trubička podle mne stříká někam dovnitř pístu, patrně někam, kde maže pístní čep, nebo u tohoto motoru je píst nasazen na ojnici tak, že je pístní čep nalisován v oku ojnice a kluzně je v obou stranách pístu a tam se musí nějak dostat olej.U jiných motoru je to obráceně, píst je pevně v pístu zajištěn dvěma ségrovkama a kluzně je v oku ojnice ( je tam bronzové poudro s drážkami a mazání je zajistěno vrtanou ojnicí , kudy jde olej do toho bronzového pouzdra.
Proto je to u SMARTího motoru takhle, u některých jiných motorů to může být stejné. To je můj technický závěr k těm trubičkám.Mám ten motor rozdělaný, dávám ho dohromady, mám udělanej výbrus, nové písty , šály a některé další díly a protože jsem celý život technik, strojař, tak to jen tak nedávám slepě zpátky, ale přemýšlím, proč to či ono tam je a jak to funguje,proto se občas na něco ptám, abych neobjevoval něco, co už někdo ví. Myslím, že je dobře, když tady vedeme nějaké odborné pindy, bude se nám líp jezdit. :D :D :D
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Ještě jednu moudrost k těm trubičkám, co jsem na internetu objevil-ty trubičky stříkají v podstatě na dno pístu a krom mazání mají za úkol chladit píst-holt Mercedes.
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3719
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od JBC »

Nad tím chlazením pístu jsem také uvažoval, ale pak jsem to zavrhl jako blbost, protože to neuchladí prakticky nic.
A co se týče chlazení - kdyby se tak dala sehnat hliníková žebrovaná vana, to by byla paráda. Se vsadím, že by olej měl o hodně lepší mazací schopnosti a přitom by se nemusel použít chladič oleje. Bohužel, neznám nikoho, kdo by jen tak pro zábavu odléval hliník.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Druzeta »

Hliník není problém odlejt, ale problém je že je potřeba nějaká forma, podle původní vany to nejde odlejt, protože jak to chladne tak se to zmenší o 10%.
Takhle mi to vysvětloval člověk který se tím zabejvá.
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

a to by vadilo? holt by se nechal delsi lem na prisroubovani anebo .... by se original vana rozrezala na 1/4 a navarily ty 10% pasky. to by neslo :?:
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Druzeta »

Nevím jak se dělá ta forma, ale vysvětlil mi že se to do něčeho obtiskne a pak se to odleje, pokud se to srazí o 10% tak dosedací plochy budou jinde a celkově to bude menší, navařit by se to muselo ve všech směrech.
Další věc je že ten odlitek nebude pohledově nic moc, budou v něm pory, vzduchové bubliny.Ty pěkné odlitky budou asi lité nějak tlakově.
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Jo to máš pravdu, hliník je potřeba odlívat tlakově kvůli bublinám a pórům,odlít hliník jen tak volně, ne že by to nešlo, ale výsledek by byl hrozný.
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
Pazour60
Příspěvky: 99
Registrován: pát 27 zář 2013, 13:20
Bydliště: Blansko

Příspěvek od Pazour60 »

A bouchne ti do vany šutr a máš po ptákách *zoufalec*.
Ale odbočím ke smartí nemoci. Určitě jste četli, jak se po výplachu zvedly tlaky, tak jsem ho pro velký úspěch zopakoval :D , myslím, že motor bude čistější zevnitř, jak zvenku :D. Teď si pohlídám olej a uvidíme. Problémy s ranním startem zmizely, kopnu do vrtule a jedu *fornik*.
Odpovědět