spojka

Řešení problémů převodovky, spojky, řazení
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ivojah »

Porucha spojky přišla jako blesk z nebe bez jakéhokoliv varování třeba že by spojka špatně táhla apod.. Vyjel jsem z domu a na první křižovatce při stání na červenou jsem slyšel zvuk jakoby „vyglajdaného“ naftového motoru nějakého náklaďáku nebo uvolněného výfuku, ale nic než osobní auta kolem nestála tak jsem si uvědomil, že se to týká mého auta. Křižovatku jsem projel a zajel do nejbližší možnosti stání, že se „podívám“! Nu a již jsem se nerozjel, nešlo zařadit a čárky na display. V Brně neznám nikoho, kdo by uměl Smarty opravit do „Ostravy –Carda“ daleko a tak nebylo o čem přemýšlet pojišovnu – odtah a rovnou do Mercedes Benz Hošek motor. Byl pátek 30. ledna hnusné sychravé počasí a já měl radost, že není sobota či neděle, nejsem mimo Brno a v servisu mají otevřeno. Provedli výměnu spojky a všeho co se spojkou souvisí včetně diagnostiky a 5. února – čtvrtek dopoledne jsem si auto vyzvedl. Zaplatil jsem necelých 17 000Kč. S opravou jsem spokojen! :D

Spojka dostává zabrat hlavně při couvání v zajíždění do garáže cca 20 m to „stojím“ na spojce a děje se tak často a též auto již má 13. let. Přikládám foto –„kdo neviděl suchou spojku Smarta z blízka“ já tedy ještě ne. :!: :?:

ObrázekObrázekObrázek
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

No jo , co s tou spojkou tedy bylo, doufám , že ukazuješ tu blbou, vymontovanou, já na ni nic nevidím ??? *VV*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ivojah »

Abych řekl pravdu ani já na ni nic nevidím, vypadá vzhledově dobře jakoby funkční ale jak to poznat? Co je uvnitř to nedovedu posoudit je to kompakt, ale jinak bych si pomoci stejně nedokázal. Když auto nejede ani se nehne pouze čárky na display. Nejsem v tomto ohledu ani náhodou automechanik -kutil tak musím věřit renomovanému servisu, že jinak to nešlo! A to i kdyby to uměl opravit někdo jiný. Ale já takového automechanika neznám kam bych auto „přistavil“. Kdyby před poruchou spojka vykazovala nějaké znatelné selhávání třeba v záběru a přesto by auto jelo tak bych se pokusil domluvit s cardou nebo s gregem v Ostravě zajel bych tam! Ale někdy jak budu mít náladu tak ji "násilné rozkuchám" a podívám se jak to uvnitř vypadá. O--O 8)
Naposledy upravil(a) Ivojah dne pon 09 úno 2015, 10:03, celkem upraveno 1 x.
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

Ivo, zkus tu spojku rozebrat a udělej fotky, nebo si ji alespoň prohllídni, tu lamelu uvnitř musíš vidět, něco poškozenýho tam musí přeci být, za ty prachy, co jsi zaplatil , to jsi platil asi věčeři automechanika i těch co kolem očumovali??? *posádka*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

spojka

Příspěvek od Ivojah »

Pánové, neumím posoudit cenu, za kterou by si jiný servis výměnu nebo opravu spojky účtoval. Uvnitř kotouče spojky se nedá opravit nic a doufám, že servis Mercedesu posoudil závadu správně. Šlo mi o to jezdit „ihned“ a servis Mercedes Benz byla moje volba to jsem si "spočítal" v celku bleskurychle v dešti, větru, a chladu na té silnici kde mi to „kleklo“! Jak jsem si projížděl dnes internetové obchody tak třeba „mjoauto“ spojka LLK za 7500Kč, SACHS 5210Kč, VALEO 7360Kč jiný obcod „autokseft“ spojka předmontovaná 11.659Kč. Ložisko spojky cca 500-600Kč. To ovšem jsou komponenty, ke kterým je zřejmě nutné něco přidat + demontáž, montáž. Nebude asi pochyb, že když jsem dal opravit spojku do Mercedesu, tak jsem věděl, že se jedná o značkový servis, ačkoliv hodina práce za 490Kč? K úkonu – rozebrat a vyfotit mě vyzval i Lukáš. Tak někdy později při teplejším počasí, (garáž nemám vytápěnou) a příznivé náladě to provedu a fotky zde umístím. Jinak jsem s prací i za ty peníze spokojen jezdím! Někdy je lépe samozřejmě ne vždy peníze až tak nepočítat to podle situace– a u auta člověk nikdy neví ?!:D
Faktura:

Obrázek
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

3300 práce. Já bych to za méně taky nedělal :lol:
No a jestli spojka stojí 7.500,- + diagnostika + nějaký spotřební materiál , tak těch 10 tis. taky není na MB tak hrozný.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

převodovka

Příspěvek od Ivojah »

Neřešil jsem „převodovku“ z pozice“ co to bude stát Kč, ale přitlačila mě nutnost jednat rychle poté, co auto bez varování vypovědělo službu –„kleklo na silnici“ a to se může stát každému řidiči. Pak nemáte mnoho na výběr. Peníze též nerad marnotratně utrácím, ale někdy není zbytí. Tak můj příspěvek byl spíše k zamyšlení, co by ten, který řidič zde v klubu udělal, pro poučení druhých, být na mém místě. A třeba i bez komentářů jenom tak pro sebe. Jak jsem napsal já neumím a „domácího“ automechanika nemám. Je něco jiného vědět o technické závadě a přitom být stále „pojízdný“ to značí disponovat důležitou věcí - získání času na přemýšlení co s tím i kam a komu nasměrovat auto k opravě! Přesně to vystihl a napsal Lukáš v příspěvku přede mnou! Prakticky řekl všechno další komentáře již nejsou nutné.
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

"mrška" spojka

Příspěvek od Ivojah »

Tak jsem se do „rozkuchání“ spojkového tělesa pustil. V garáži nemrzlo tak nebyla taková zima, která by mě od práce odrazovala.
1) – jemným poukáváním 1kg kladivem a tupým majzlíkem aby neřezal do otvorů obroučky směrem od zubatého kola viz fotografi z mého prvotního vstupu do tématu spojka, tato šla v celku lehce vysunout – žádné násilí. A přitom pouze tato obroučka držela dvě poloviny spojkového kompletu.
2) – ozubené kolo šlo též poklepem po obvodu bez potíží sundat, ale mohlo tam vlastně i zůstat. Jedna polovina pláště byla prázdná ale těžká a mezi nimi se nacházela spojková lamela ve druhé bylo uloženo spojkové soustrojí. Na nic v dalším postupu práce jsem kromě sejmutí kovové obroučky a ozubeného kola v počátku práce nemusel použít kladivo a ani žádný jiný nástroj s fleškou jsem jenom „brnknul“.
3) – sejmul jsem spojkovou lamelu a vyfotil obě její strany i vertikálně. Lamela nevykazovala žádné poškození a mohla ještě km a km dobře plnit svou úlohu jak je vidět na fotografiích. Kdyby spojka pouze „netáhla“ - prokluzovala tak tuto lamelu by automechanik, či šikovný kutil lehce vyměnil a těleso spojky smontoval do původního stavu.
4) – následně jsem bez použití síly vyjmul „masivní“ spojkové soustrojí –(těžší železný kruh).Slovo „masivní“ ještě několikrát použiji pro toto soustrojí. Drželo pouze na jedné straně – nevím jak bych to nazval, bylo napevno uchyceným vně pláště vyčnívajícím „čudlíkem“. S „masivním“ kroužkem šlo z protější strany kruhu lehce pohybovat nahoru a dolů jak demonstruje fotografie s vloženým majzlíkem a tak jsem vyčuhující „čudlík“ odřízl xleškou a poté šel „masivní“ kroužek se spojkovým soustrojím lehce vyjmout. Po vytažení a pohledu na jeho spodní stranu jsem zjistil, že z venku vyčuhující „čudlík“ vně pláště, zřejmě řídil pružinový komplet, který přidržoval a snad přepínal dva po obvodech tvarované posuvné kroužky spojky a vypadly tři pružiny jejich místo přesného upnutí jsem ale nezjistil.
Když jsem to vše rozmontované viděl a zjistil, že není nic ve spojce zlomeného tak jsem si říkal - hm no sakra to zřejmě stačilo fakt vyměnit ložisko spojky, nebo něco uvolněného utáhnou či vyčistit a bylo to že?

Tak jsem se ještě jednou podrobně podíval na demontované díly!
A zjistil jsem, že zřejmě ten hlavní kroužek, který označuji jako „masivní“ který v sobě zahrnoval komponenty dvou vodících kroužků a pružinky, měl být uchycen k venkovnímu plášti ještě třemi pružinovými obdélníkovými plechy, ale všechny tři byly ulámány, a jak jsem si prohlížel lomy plechů lupou tak jsem viděl, že jenom jeden vykazoval „čerstvost“ lomu ostatní dva byly zavadlé, zašlé „nesvítily“ jak to bývá po čerstvém ulomení či uřezání něčeho kovového. Je to ten na fotografii levém kroužku spojkového tělesa a čerstvost lomu vykazuje i jeho protistrana.

Takže kdyby plechové pružiny držely ( za pružiny jsem je označil, protože při zkoušce nešel plech kleštěmi ohnout) včetně napevno držícího „čudlíku“, který jsem odřízl tak bych asi „masivní“ aktivní spojkový kroužek jenom tak nevytáhl a nevložil bych tam majzlík. Tvořil by pevný komplet, který bych musel násilně otevřít kdybych chtěl vidět co tam je. Při sepnutí obou komponentů, které demonstruji na fotografii k sobě lomy plechů přesně zapadají.
A to je s rozebíráním převodovky celé – nemusí to být ta hlavní závada „ty plechy“, netrvám na tom, ale že přídržné plechy měly plnit svou úlohu a neplnily je zřejmé.
Není asi zvykem si odnášet ze servisu použité díly, ale já jsem si řekl, že to rozdělám a na klubové stránky vložím, když již jsem byl nucen spojku nechat vyměnit – jenom tak pro zrakový vjem jak to uvnitř suché spojky Smarta Fortwo 599cm³ vypadá. Nu od odborných názvů součástek jsem daleko tak mi strojaři promiňte. :( :lol:
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
Obrázek
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Jindřich
Smart ACE
Příspěvky: 1115
Registrován: pát 23 srp 2013, 11:51
Bydliště: Provodín 41

Příspěvek od Jindřich »

No krásně jsi to rozebral a popsal , díky, každá taková zkušenost má neocenitelnou hodnotu, škoda jen, že ty tři blbý, ulomený pacičky tě stály 17 000,- Kč, lacinější by bylo, kdo to umí rozebrat, vyměnit jen patřičný díl, nebo lamelu, pokud se ovšem sežene. *pivo*
SMART CITY-Coupe,1999/06/40 kW,žlutý drak *trsám*
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

ivo, diky za rozebrani spojky. ale ... kde jsou fotky pred rozebranim???

podstatne je, jak k sobe byly pred rozebranim posunute tyto naklonene roviny, ktere jsou videt jenom castecne

Obrázek


dalsi otazka je ta, jak vypadala spojka z vrchni casti. v jakem uhlu byly ty narezane prsty, ktere jsou videt na teto fotce. byly zvedle ven, byly v rovine nebo byly propadle dovnitrku?

Obrázek

v soukrome zprave sem te prosil to to, abys spojku jeste pred rozdelavanim nafotil skrz diry po boku a tu venkovni cast. jak vidim, tak jsi moje prosby a doporuceni ignoroval :-(
jak vypada rozdelana spojka je pekne, ale to nic nerekne o tom, jak ma spojka vypadat pokud je funkcni a jak vypada opotrebovana nefunkcni spojka slozena. rozdelana je uz +- na nic. ty naklonene roviny pritlaci to tvoje masivni zelezo k lamele a tim padem spojku spinaji.

je samozrejme a spravne, ze sis vymenene dily vzal.

na pritlacnem lozisku nic spatneho neni. lozisko se meni pouze preventivne, to se nekazi. jasne jsou vyjimky, ale obecne byva v poradku.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ivojah
Příspěvky: 307
Registrován: čtv 14 led 2010, 10:05
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ivojah »

Lukáši, to se omlouvám, nějak špatně jsem si vyhodnotil, co chceš vyfotit. Ty díry mi přepadaly, že tam není mnoho co vidět. Ale to jsem mohl nechat na Tobě že? Tyto fotografie nejsou originál před „montáží“, ale položil jsem těleso přesně tak jak jsem ho vyjmul nevím, jestli by byly vidět ty pružinky co vypadly. Ale uznávám, že jsem to "z mrvil"
ObrázekObrázek
Smart40kW MCO1, je to atypické, pohledné a sympatické auto včetně jeho výkonu.
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

ono ted uz slozene je to k nicemu.
vis, pres ty diry jsou videt ty naklonene roviny, jak se po sobe posouvaji a me zajimalo, jak moc jsou od sebe rozjete. tim, jak jsi to rozdelal, tak ty pruzinky se stahly a cele se to poposunovalo, jak se tomu chtelo.

ja sem spojku rozdelaval i skladal, tak vim, ze sem ty naklonene roviny pri skladani sroubovakem natahoval tak, aby byly co nejvic u sebe = abych slisoval spojku dolu a tocila se vevnitrku lista s oblozenim. a tim jak se oblozeni opotrebovava - zuzuje, tak ty naklonene roviny ty pruzinky posouvaji proti sobe a tim se rozsiruje prostor ve spojce a stlacuje lamela.

jenomze sme neprisli na to, jak to funguje a jak vypada spojka spatna a jak dobra resp. i spatna spojka vypadala jako dobra, akorat se urcite v necem musela lisit no a analyzou vice kusu se snazim prijit na to, v sem ten rozdil je. proto sem ti psal, rozebrat ano, ale az po detailnim nafoceni spojky, ktera se vytahla z auta.

on greg, carda, duri ani zadny jiny mechanik to delat nebude a nebude se s nama delit o postrehy. bohuzel si na to musime prijit sami my co ten dil mame v ruce. zatim jsme prisli na to, ze spojku zrepasovat neumime. vime, kolik ma nova lamela. u nas se tak tenke oblozeni neprodava, ale i kdyz ho sesoustruzime na odpovidajici siri, tak ta spojka proste nefunguje jak ma. resp. funguje kratkodobe. ja sam sem ji menil dvakrat a potreti uz sem to dal cardovi.

ivo, chapes tedka?
chybama se ucime.
priste uz to udelas spravne ;-)
i tak diky za analyzu, jsu rad, ze ses do toho pustil.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Markéta
Smart ACE
Příspěvky: 2680
Registrován: čtv 23 dub 2009, 21:53
Bydliště: Kroměříž

Re: spojka

Příspěvek od Markéta »

Řeším problém. Prokluzuje mi spojka jako blázen ( mám ji 2 roky, najeto cca 30 000 km). Ale pozor - problém se objevuje pouze za deště, stačí do něj vjet a začne to blaznit. Stačí, aby přestalo pršet a vše v pohodě. Teď jsme dostavili auto, dali cigaro a auto jelo v pohodě dal. Mokro pod kobercem nemám. Minule se mi po nastartování objevila kontrolka baterka, chvilku svítila, pak zhasla. Nevím, jestli to spolu souvisí.
7. 8. 2009 Smart Fortwo 0,8 30 kw cdi 2000 Jednohubka
23. 12. 2015 Smart Forfour 1,3 2004 Gumídek

Jsou chvíle, kdy ti vůbec nepomůže, že umíš napsat slovo MYSLIVEC.
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Re: spojka

Příspěvek od xlukas.cz »

Jak se ti to prokluzovani projevuje?

Odesláno z mého GT-N7000 pomocí Tapatalk
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět