Výměna brzdových hadic

Brzdy, ložiska, zavěšení kol, odpružení, ...
Odpovědět
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Petrulin1 »

Potřebuji vyměnit brzdové hadice na Roadsteru.O samotnou výměnu víceméně nemám strach,tam by žádné úskalí nastat nemělo.Mě jen zajímá: Když odšroubuji hadici,kolik mi vyteče z trubky brzdové kapaliny? Četl jsem,že je dobré se vyvarovat zavzdušnění ABS,že je s tím pak problém.Co jsem viděl videa,tak tam vyjelo spíše jen pár kapek z trubky.Je to tak? Uvažuji tak,že dokud nepovolím víčko nádržky brzdové kapaliny,tak podtlak by neměl dovolit nijak velký únik z rozpojené trubky.Je to tak? Nějaké tipy,které bych měl použít?
Po výměně hadic musí samozřejmě následovat odvzdušnění,což jsem našel hezký návod pro úplné blbce,takže to bych snad měl s dopomocí někoho zvládnout také.Zároveň i vyměním brzdovou kapalinu.Odsaju z nádržky,doplním novou,odvzdušňuji.A tak postupně u všech kol.Je tak?Před odvzdušněním bych měl odpojit baterku-kvůli ABS.Nevím sice proč,ale má se to udělat.
Tak kluci,co jsem napsal špatně? Díky za rady.O výměně hadic jsem tady na foru asi nic nenašel.Pokud se mýlím,omlouvám se za založení vlákna.
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Winterwolf »

Pokud nemáš chybu v potrubí tak jak píšeš nemělo by ti vytéct moc. Odsávat nemusíš jelikož ti ta stará kapalina nateče do nových hadic :wink:

Ohledně ovzdušnění tak tam by neměl být problém, měnil jsem kapalinu loni a nebyl problém.
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Petrulin1 »

Fajn,díky moc.Litr kapaliny DOT4 by měl stačit na výměnu? Nebo koupit radši litr a půl?
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Winterwolf »

Bude stačit
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od JBC »

Proč by pouštěl starou kapalinu do nových hadic? Potom toho nechá málo "odtéct" a tak stará kapalina mu zůstane právě tam, kde na kvalitě záleží nejvíc - v pracovních válcích. Napsal to správně - odsát.
Podtlak v zásobní nádržce fungovat bude, ale musej se pro něj vytvořit podmínky. Když tam je víčko normálně, tak v něm musí být dírka pro přístup vzduchu nad kapalinu, i když jenom děsně malinkatá. Aby ta dirka dočasně zmizela, je potřeba pod víčko utáhnout něco bez dírky, třeba potravinovou folii apod. Když se tam nic nedá, kapalina po rozpojení vyteče všechna až na úroveň bodu rozpojení. Ale teče dost pomalu, takže když jde výměna rychle, může se to nechat téct a vyměňovat "pod proudem".
Každopádně, po jakémkoliv potřísnění spodku kapalinou je potřeba to důkladně hadicí opláchnout.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Petrulin1 »

Aha, fajn, dobrej tip. Díky :D
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Winterwolf »

S tou dírkou ve víčku jsi si jistý :?: Nechápu k čemu by tam byla jedině tak k znehodnocení kapaliny jako takové jelikož je hygroskopická tak váže vodu ze vzduchu.

Do těch hadiček poteče to co je v trubičkách a ne to co je v nádržce takže je úplně jedno jestli odsaje nebo ne...

Jakmile budeš měnit tu brzdovku tak si dej na ovzdušňovák hadičku a tu ponoř do skleničky se starou kapalinou. Jakmile dostaneš do potrubí novou tak ti začne vytékat čistá a budeš vědět kdy je konec.
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od JBC »

Když se sjíždí brzdové obložení, hladina kapaliny v nádržce se snižuje. Kdybys tam nepustil vzduch, podtlak by nemusel pustit kapalinu k brzdovému válci.

Do těch hadiček poteče co je v trubičkách a v průběhu odvzdušňování ta kapalina původně z trubiček proteklá novýma hadičkama nateče do válečků a tam zůstane - pokud jen odvzdušním. Z tohoto důvodu je potřeba tak dlouho "odvzdušňovat", až ta kapalina co byla v trubičkách vyteče nejen z trubiček, ale i hadiček, jakož i z válečků a všude bude nalezlá kapalina čerstvá. Bohužel, někdy se pohledem nedá poznat rozdíl mezi kapalinou starou a novou. V takovém případě jediná spolehlivá metoda je přes odvzdušňováky vysát všechnu kapalinu ze systému a pak ho celý znovu zalít -> při odvzdušnění se určitě vyženou i poslední zbytky té staré.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Winterwolf »

Hádat se nebudu, ale myslím si že nemáš pravdu :mrgreen:

A k tomu odsátí : Já to pochopil tak, že bude odsávat starou kapalinu shora z nádobky, proto jsem psal že je to zbytečné. Pokud máš odsávačku přes ovzdušňováky tak samozřejmě ano hurá do toho *1*
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od JBC »

Pochopil jsi to správně. A on to správně napsal. K absorpci vzdušné vlhkosti do kapaliny dochází právě v nádržce (protože je tam ta dirka), takže tam je kapalina nejhorší. Z nádržky se ta absorbovaná voda postupně rozlézá dál do systému. Když tu v nádržce dáš novou, zbavíš se té nejhorší části a ještě při odvzdušňování pošleš do trubiček alespoň část kapaliny čerstvou. A protože ta v nádržce je nová, bez vody, mělo by dojít k "vycucnutí" části vody z trubiček zpátky do nádržky.

Na odsátí brzdové kapaliny použiješ tu samou odsávačku, kterou taháš olej z motoru. Jak z nádržky, tak skrz odvzdušňováky.

Taky když máš nádržku snadno přístupnou, že na ni na STK snadno koukne (standardně všechna auta s motorem vpředu), tak před STK je dobré nádržku odsát, pokud jde vyndat sítko tak vyndat sítko a hadříkem očistit vnitřek nádobky, vrátit sítko a nalít čerstvou kapalinu - hned si technik bude myslet, jak krásně se o ty brzdy staráš. A nenapíše Ti závadu.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2174
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Winterwolf »

Jak jsem psal hádat se nechci protože si nejsem 100% jistý jak je to u Smarta,ale vycházím z brzdy na motorce kde mám 2pístkový brzdič a víčko nádobky je dost uděsněno, že se tam rozhodně žádný vzduch dostat nemůže.
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Petrulin1 »

Zvazim jeste kompletni výměnu. Měřil jsem tu kapalinu merakem na brzdovou kapalinu a vyšla úplně OK, možná byla nedávno měněná, nevím. Auto mám 14 dní, servisní historii nemá. Takže to beru z gruntu. A těch pár korun už mě nezabije, brzdy odvzdusnit stejně budu muset.
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3701
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od JBC »

Winterwolf píše: pát 12 říj 2018, 09:15 ... a víčko nádobky je dost uděsněno, že se tam rozhodně žádný vzduch dostat nemůže.
Tak tam můžeš mít gumovou harmoniku, že když ubude kapalina, tak se harmonika natáhne směrem do nádržky. Ale na motorce obložení moc neubejvá, ne?
Petrulin1 píše: pát 12 říj 2018, 10:39 ... možná byla nedávno měněná, nevím.
Co když byla měněná jen v nádržce?
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Petrulin1 »

Máš pravdu, předsedo.
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Petrulin1
Příspěvky: 173
Registrován: pát 01 čer 2018, 21:29
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Výměna brzdových hadic

Příspěvek od Petrulin1 »

Hlásím, hadice vyměněny, byla to brnkacka. Systém odvzdusnen, včetně kompletní výměny kapaliny. Vyměnil jsem celkem cca půl litru, vždy se mi zdálo na všech kolech podle barvy, že už teče nová. Je někde k dohledání, kolik přesně systém kapaliny obsahuje? Roadster a i ForTwo. Konec hlášení v českém jazyce.
ForTwo 451 mhd 45 kW, 2010, bílo/černý.
Roadster Cabrio, 45 kW, Turbo, 2003,černý.
Odpovědět