Elektrický příhřev CDI

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
Odpovědět
HybsMirda
Příspěvky: 4
Registrován: pon 13 lis 2023, 16:20

Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od HybsMirda »

Zdravím, koupil jsem si Smartíka a bylo mi řečeno, že má elektrický příhřev v chladiči. Neporadíte mi někdo, kde mám hledat chybu, když tento příhřev nefunguje? Pojistky jsou OK. Děkuji
Uživatelský avatar
Winterwolf
Site Admin
Příspěvky: 2184
Registrován: sob 05 kvě 2012, 22:07
Bydliště: Praha

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od Winterwolf »

Nemá to příhřev vody, ale vzduchu.

Když dáš teplotu úplně na max tak by se mělo spustit.
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od JBC »

Jak píše Lukáš, přihřívá to vzduch v topení, nikoliv vodu. Asi proto se to jmenuje přihřívač ...

Něco o ovládání topení si můžeš přečíst v NÁVODU na auto, strana 76 až asi 78.

Spuštění elektrického příhřevu na CDI má několik podmínek.
1) Páčku zima/teplo musíš dát úplně na doraz do prava na teplo, i poslední 1 mm - u páčky právě na tom konci dráhy je mikrospínač se zdvihem asi 1 mm.
2) U některých aut musíš mít rychlost ventilátoru nastavenou na nejvyšší stupeň - maximální fuk.
3) Myslím, že musí být ukončené žhavení motoru.

Když to splníš, měla by se Ti na přístrojovce rozsvítit kontrolka příhřevu.
Topné těleso je uloženo v kabině v tělese topení, proudí skrz něj vzduch. Je to poměrně husté, proto je dobré mít v pořádku kabinový filtr, aby se ten přihřívač náhodou neucpával.

TADY se můžeš podívat, jak to vypadá, když jsem to dodělával do benzína. Uvidíš třeba fotku toho přihřívače, kde je umístěn ...
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
HybsMirda
Příspěvky: 4
Registrován: pon 13 lis 2023, 16:20

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od HybsMirda »

Děkuji za odpověď. Toto s větrákem naplno a teplotním posuvem jsem věděl. Rozsvítí se kontrolka, ale vůbec nepohasnou ostatní elektrické kontrolky. Při odběru takového výkonu jsem myslel, že by mělo lehonce něco probliknout. Proto myslím, že mi nefunguje. Pokusím se ho najít a proměřím, zda k němu jde napětí. Ještě jednou děkuji a zdravím. Čus Mirda
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od JBC »

Tak jsem špatně pochopil návod k smartu, lidi mi píšou, že příhřev se dá zapnout i při menším fuku ventilátoru, prý i na ten nejslabší fuk.
Ale bacha, píšou, že to zapíná až při 1.500 otáčkách motoru, až když altík jede na plný pecky!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
HybsMirda
Příspěvky: 4
Registrován: pon 13 lis 2023, 16:20

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od HybsMirda »

Áha, já to zkoušel na volnoběh. Možná ty otáčky pomohou. Uvidíme. Díkes !
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od JBC »

topné těleso je na boku skříně topení vpravo u baterky - když odhrneš koberec a vyndáš polysťák, uvidíš to tam - nalevo od baterky.
Když to budeš chtít měřit, je tam celkem šest pinů (fastonů) - mělo by to být v pořadí + - + + - +, takže je to stejné zleva i zprava. Pro informaci jestli tam jde proud stačí mezi každé + proti - zapojit jakoukoliv slabou 12 V žárovičku - když tam "ŘJ" pustí proud, musí se žárovička rozsvítit.
Zapínaj se ty bloky nějak cikcak, takže je lepší kvůli výzkumu tam rovnou nacpat 4 žárovičky.
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
T505
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 21 led 2021, 22:27
Bydliště: Brno

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od T505 »

Mě to nefungovalo protože nějakej dobrák předemnou ustřihl dráty od čidla teploměru, a proto nefungovala v létě ani klima. Za mě optimální otáčky 2000 funguje to i na první polohu nejmenší fuk. Je to dobrý ale i tak to používám jen málo protože mě to doslova žere klíňák je potřeba častěji napínat, dobrá vychytávka je pouštět příhřev jen z kopce neleze to potom tolik do spotřeby, jestli funguje poznám vždy s prvním zapmutím napodzim je citit jak se pálí prach.
motokára 0,8CDI TURBO
Uživatelský avatar
JBC
Site Admin
Příspěvky: 3713
Registrován: čtv 07 bře 2013, 22:29
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od JBC »

To máš špatný kabinový filtr? Na to těleso by se přece prach neměl dostat!
450 City Coupé MC01
450 ForTwo Coupé FL
452 Roadster
454 ForFour Brabus
52A Crossblade
Michalak C7
T505
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 21 led 2021, 22:27
Bydliště: Brno

Re: Elektrický příhřev CDI

Příspěvek od T505 »

No neměl by se prach dostat, ale záleží na kvalitě filtru a výrobce , a i tak to by musel být opravdu jemnej filtr jak do sání, další věc nepřepínat na vnitřní oběh.
motokára 0,8CDI TURBO
Odpovědět