Zahřívání motoru

Řešení problémů s motorem
Garrulus

Zahřívání motoru

Příspěvek od Garrulus »

Ahojky, m?l bych tu n?co, co nev?m, jestli je zcela dob?e vy?e?en?. Automat na Roadsteru pracuje tak, jak m?, jedin?, pokud je motor zah??t? na 75 stup?? a v?c. Ale t?to teploty nabyde zhruba po 8 minut?ch volnob?hu, nebo 4 minut?ch intenzivn?j??ho t?rov?n?. To se mi zd? docela dost... Jde mi o to, co by se stalo, kdybych (alespo? ??ste?n?) uzav?el nas?vac? otvory vzduchu. Jestli by se motor po nej?k?ch x minut?ch nemohl p?eh??t.?. :roll: :D
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

to ?e auto nech?v?? zah??vat volnob?hem nebo ?e ho dokonce turuje? d?l?? stra?nou blbost :? ...idealn? je nastartovat motor, ro?nout sv?tla, p?iv?zat se a hned vyjet at se co nejd??v zah?eje(bacha taky nato ?e v zim? hned nastav?? topen? na max at top??...stejn? topit nebude? a jen oddaluje? proh??t? motoru)....jedin? co je pot?eba dodr?ovat je neto?it motor do vysok?ch ot??ek a ned?vat plnej kotel, aby se neplnilo turbo do maxim?ln?ch tlak?...jak se motor tro?ku proh?eje(d??v voda ne? olej, nato taky bacha) mu?e? zapnout topen?, proto?e a? ted ti kone?n? za?ne foukat teplej vzduch oh??tej od motoru a pomalu za??t ?lapat na plyn a za??t vyt??et...tohle plat? u motoru s turbem, s atmosferou se jezd? zase jinak, ale zaklad je stejnej :wink:
Uživatelský avatar
Olii05
Smart ACE
Příspěvky: 931
Registrován: sob 26 srp 2006, 23:52
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Olii05 »

Dobr? tip ale p???t? se registruj at nejsi anonymn? :lol:
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Re: Zah??v?n? motoru

Příspěvek od DYK77 »

Garrulus píše:Ahojky, m?l bych tu n?co, co nev?m, jestli je zcela dob?e vy?e?en?. Automat na Roadsteru pracuje tak, jak m?, jedin?, pokud je motor zah??t? na 75 stup?? a v?c. Ale t?to teploty nabyde zhruba po 8 minut?ch volnob?hu, nebo 4 minut?ch intenzivn?j??ho t?rov?n?. To se mi zd? docela dost... Jde mi o to, co by se stalo, kdybych (alespo? ??ste?n?) uzav?el nas?vac? otvory vzduchu. Jestli by se motor po nej?k?ch x minut?ch nemohl p?eh??t.?. :roll: :D
Ahoj, co mysl?? t?m, ?e "automat pracuje tak jak m?, a? kdy? je motor zah??t? na 75?C"? m?? n?jak? probl?my za studena?
Jinak u? se tu ?e?ilo n?co podobn?ho v p??sp?vku TOPEN?_PRO_FORTWO . Smart se zah??v? velmi pomalu, tak?e 8 min. na volnob?h je zcela norm?ln?. Jinak souhlas?m s n?zorem Anonyma, t?rov?n? za studena je h??ch. Proh??vej pozvolnou j?zdou tak aby Ti barometr ne?el do kladn?ch hodnot a uje? t?eba 10Km ne? se motor hezky proh?eje a pak vyra?. I s tak m?lo p?idan?m plynem se d? jet v pohod? 90Km/h.
V l?t? se mi provozn? teplota po zah??t? b?hem j?zdy ust?l? na 89?C, ale v zim? se dostanu s b?dou asi tak na 85?C a p?i j?zd? z kopce to spadne je?t? n??. Kdy? uzav?e? s?n?, tak tomu moc stejn? nepom??e?. Zp?sob?? t?m akor?t velkou bohatost z?paln? sm?si a zv???? spot?ebu. ??d?c? jednotka nejsp?? pom?r vzduchu a benz?nu uprav?, tak aby se motor neuchlast?val, ale rapidn? s t?m sn???? v?kon, tak?e bych ?ekl, ?e oh?ev motoru je?t? v?ce prodlou???. Ka?d? modern? motor m? dnes v s?n? ?adu r?zn?ch bypas? a klapek k tomu, aby se oh??t? urychlilo co nejv?ce. Auto m??e b?t vybaveno i oh??va?em paliva.
Zd? se, ?e na tv?m Roadsteru ??dn? probl?m nen? a v?bec bych s t?m tedy nelaboroval, ne? ud?l?? v?ce ?kody jak u?itku. :wink:
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Garrulus

Příspěvek od Garrulus »

D?ky za odpov?di, kdy? je t?ch 8 minut v po??dku, nech?m to tak :wink:
Jinak v n?zk?ch teplot?ch motoru mi automat neza?ad? dvojku zhruba pod 3500 ot??ek a ob?as mi moc rychle pou?t? spojku...

A je?t? bych m?l jednu ot?ze?ku...p?i rozjezdech u studen?ho motoru auto ob?as za?kube. Teprve kdy? za?ad?m dvojku, trojku,... a celkov? se dostanu do vy???ch rychlost?, je v?e v po??dku. U zah??t?ho motoru se mi to nikdy nestalo. P?ijde mi to jako kdyby tam chv?li ne?lo palivo, proto?e to jsou takov? r?zy. Poprv? se mi to stalo u kruh??e, kdy jsem se z klidu rozj??d?l. P?idal jsem plyn a auto sebou asi 3 kr?t ?kublo a pak jelo norm?ln?. No nev?m ?im to je :evil:
Uživatelský avatar
Jirka P
Smart ACE
Příspěvky: 2579
Registrován: pát 10 bře 2006, 07:03
Bydliště: Praha, vedle Gibona a Barči

Příspěvek od Jirka P »

A nejl?pe motor zah?eje? pomalou j?zdou. To t?rov?n? je fakt blbost.
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Garrulus píše:D?ky za odpov?di, kdy? je t?ch 8 minut v po??dku, nech?m to tak :wink:
Jinak v n?zk?ch teplot?ch motoru mi automat neza?ad? dvojku zhruba pod 3500 ot??ek a ob?as mi moc rychle pou?t? spojku...

A je?t? bych m?l jednu ot?ze?ku...p?i rozjezdech u studen?ho motoru auto ob?as za?kube. Teprve kdy? za?ad?m dvojku, trojku,... a celkov? se dostanu do vy???ch rychlost?, je v?e v po??dku. U zah??t?ho motoru se mi to nikdy nestalo. P?ijde mi to jako kdyby tam chv?li ne?lo palivo, proto?e to jsou takov? r?zy. Poprv? se mi to stalo u kruh??e, kdy jsem se z klidu rozj??d?l. P?idal jsem plyn a auto sebou asi 3 kr?t ?kublo a pak jelo norm?ln?. No nev?m ?im to je :evil:
Tak p?i rozjezdech probl?m za studena nem?m. Pravda, ?e kdy? se ?pln? nezastav?m a kola se je?t? pomalu ot??? a v tom prudce p?id?m, tak auto za?kube a pak vyst?el? dop?edu, ale pokud nachvili?ku p?id?m trochu plyn tak, aby se chytla spojka a pak jdu na plnej, tak je to v pohod?.
Kdy? motor del?? dobu stoj? a nastartuju ho, tak na prvn? p?id?n? plynu akor?t tro?ku s ot??kama zavr?vor? jinak na jedni?ku popoj??d?m plynule, ale vyt???m j? jen asi do 2000rpm a jdu na plyn jen velmi z lehka, tak nev?m jestli by to cukalo kdybych dal v?ce plynu.
Napad? m? kolik m?? najeto, jestli nen? jen ?patn? odtrh na sv??k?ch a nebo jestli u? to sv??ky celkov? nemaj za sebou.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
ales
Příspěvky: 24
Registrován: pon 14 srp 2006, 13:44
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od ales »

Anonymous píše:to ?e auto nech?v?? zah??vat volnob?hem nebo ?e ho dokonce turuje? d?l?? stra?nou blbost :? ...idealn? je nastartovat motor, ro?nout sv?tla, p?iv?zat se a hned vyjet at se co nejd??v zah?eje(bacha taky nato ?e v zim? hned nastav?? topen? na max at top??...stejn? topit nebude? a jen oddaluje? proh??t? motoru)....jedin? co je pot?eba dodr?ovat je neto?it motor do vysok?ch ot??ek a ned?vat plnej kotel, aby se neplnilo turbo do maxim?ln?ch tlak?...jak se motor tro?ku proh?eje(d??v voda ne? olej, nato taky bacha) mu?e? zapnout topen?, proto?e a? ted ti kone?n? za?ne foukat teplej vzduch oh??tej od motoru a pomalu za??t ?lapat na plyn a za??t vyt??et...tohle plat? u motoru s turbem, s atmosferou se jezd? zase jinak, ale zaklad je stejnej :wink:
hmm vid?m ?e muj problem s p?ihla?ov?n?m stale p?etrv?v? :D sem psal j?...
a to cuk?n? jak ??kal dyk bude s nejv?t?? pravd?podobnosti sv??kama(okam?it? vym?na, kor ted p?ed zimou...) a je?t? bych kouknul na vzduch??, mo?n? u? ho m?? zanesenej a tro?ku se ti to dus?...a na teplej vzduch do s?n? taky zapomen :wink:
PS: je?t? bych podotkl, ?e tohle nen? nazor muj, ale odborn?ku a j? ho p?evzal studiem...u?it se u?it se u?it se :twisted:
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

ales píše:hmm vid?m ?e muj problem s p?ihla?ov?n?m stale p?etrv?v? :D sem psal j?...
a to cuk?n? jak ??kal dyk bude s nejv?t?? pravd?podobnosti sv??kama(okam?it? vym?na, kor ted p?ed zimou...) a je?t? bych kouknul na vzduch??, mo?n? u? ho m?? zanesenej a tro?ku se ti to dus?...a na teplej vzduch do s?n? taky zapomen :wink:
PS: je?t? bych podotkl, ?e tohle nen? nazor muj, ale odborn?ku a j? ho p?evzal studiem...u?it se u?it se u?it se :twisted:
Teplej vzduch do s?n? samoz?ejm? nepat??, kv?li tomu tam je intercoler, aby byl vzduch sp??e studen?j?? a motor m?l v?t?? v?kon. Ov?em za studena b?v? ?asto praktikov?no, ?e je do motoru n?s?v?n teplej?? vzduch jinou cestou. B?v? to ?asto jednodu?e ?e?en? tak, ?e sac? potrub? m? bimetalovou klapku, kter? pokud je motr studen?, uzav?e s?n? studen?ho vzduchu a odbo?kou p?is?v? teplej?? vzduch nap?. z prostoru v?fukov?ch svod?. T?m se doc?l? rychlej??ho oh??t? motoru a po oh??t? se klapka op?t nastav? do polohy s?n? studen?ho vzduchu. Jestli je to tak ?e?en? i u Smartu nev?m, prase aby se v tom chumlu ha?i?ek na tak mal?m prostoru vyznalo.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

vzhledem k tomu, ze sem mel posledni mesic problemy s teplotou chladici kapaliny (moc studena) a i po delsi dobe kdyz sem dojizdel volnejs, tak teplota klesla na 2 carky. spotreba za to obdobi postupne vzrostla o cely litr! takze sem to vyresil (aspon zatim a castecne) tak jak sem byl zvykly u predchoziho auta. chladic sem ze 3/4 zakryl papirem. vysledek se dostavil. motor se zatim podle ukazatele neprehriva a na dalnici bylo krasne teploucko i pri nastaveni pulky topeni. vypada to, ze je to tak nejak optimalni. holt auta jsou delane primarne na to, aby dobre chladily hlavne v horkach.

na srazu, mne nekdo tvrdil, ze ma smart nejaky chladic i u motoru, je to pravda?
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
STAS1
Smart ACE
Příspěvky: 707
Registrován: stř 25 črc 2007, 12:20
Bydliště: Kyjov, Jižní Morava

Příspěvek od STAS1 »

S t?m zakr?v?n?m chladi?e vp?edu doporu?uju velmi opatrn?. :!: Samoz?ejm? to p?i st?l?ch zimn?ch teplot?ch m??e fungovat, ale pokud by se n?hle oteplilo, m??e se st?t, ?e ne? si v?imne? zv??en? teploty motoru, tak u? bude pozd? - m??e? si vyrobit dost fat?ln? ?kody na motoru (p?eh??t? - prakl? t?sn?n? pod hlavou - p??p. praskl? hlava motoru - nebo a? zad?en? motoru). :!: :!: :!:

V motorov?m prostoru je samoz?ejm? je?t? jeden chladi? (intercooler) - je to chladi? stla?en?ho vzduchu od turba do s?n? motoru.
Smart For Two 0,6 benzin r.v.2000 - bohužel po smrti :?
Uživatelský avatar
Jirka
Příspěvky: 81
Registrován: stř 23 srp 2006, 23:13
Bydliště: Hostomice okr.Teplice

Příspěvek od Jirka »

Probl?my s teplotou chladici kapaliny jsem m?l tak? a vy?e?ila to v?m?na termostatu,z?st?val lehce pootev?en?.P?i del?? cest? a v l?t? v?e OK,ale jak nastaly ran? chladna byl probl?m.Zakr?vat cladi? se mi nezd? jako nejlep?? ?e?en? p?i cen?ch ND by byla oprava motoru p?i p?eh??t? dosti n?kladn
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

U? se o tom debatovalo i zde http://smart.wz.cz/viewtopic.php?t=340

Ka?dop?dn? nebral bych na lehkou v?hu to co ??k? STAS1. Ty t?m kartonem zakr?v?? "JEN" chladi? co? by na oh??t? motoru nem?lo m?t vliv, pokud termostat funguje spr?vn?, proto?e ten nevpust? do motoru studenou vodu z chladi?e dokud se motor neoh?eje.
V?trn? clona ( pap?r nebo de?ka ) u auta, kter? m? motor i chladi? v p?edu pln? hlavn? tu funkci, ?e chr?n? motor p?ed n?porem v?tru a ten se t?m p?dem rychleji oh?eje.
De?ka p?ed chladi?em v p?edu, ale s motorem vzadu je sv?m zp?sobem zbyte?nost, pokud termostat pracuje tak jak m?.


Jen dod?m, ?e Intercooler nem? s vodn?m chladic?m okruhem nic spole?n?ho. Jak napsal STAS1 chlad? to stla?en? vzduch z turba. Je to proto, ?e stla?en?m se vzduch zah??v?, co? m? negativn? vliv na v?kon motoru. Proto vzduch chlad?me, aby n?m to l?pe jelo.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
houzar
Smart ACE
Příspěvky: 6950
Registrován: ned 26 lis 2006, 10:18
Bydliště: Nerudova 22;TŘĚŠŤ 58901

Příspěvek od houzar »

Nejhor?? re?im motoru je p?i volnob?hu ,pom?r vzduchu a paliva je men??? jak 1 neum?m napsat?eck? lambda/ to nem? nic spole?n?ho s lambda sondou na v?fuku.
Formule H vysočina

mobil: 724055339
MCC 01 PURE 0,7 benzin
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Myslel jste 1λ

Znak najdete pod START - Programy - P??slu?enstv? - Syst?mov? n?stroje - Mapa znak?
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Odpovědět