Chladicí soustava 2 ( jaká chladicí kapalina ? )

Řešení problémů s motorem
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Chladicí soustava 2 ( jaká chladicí kapalina ? )

Příspěvek od DYK77 »

Ještě otázečka. Ta chladící kapalina byla jaká? Dal jsi tam něco podle dokumentace, nebo klasickou kapalinu na hliníkový motory třeba od Velvanyv poměru 1:1.

Díky za rady, tohle byla u mě dosud u Smarta velká neznámá
Naposledy upravil(a) DYK77 dne ned 01 čer 2008, 18:17, celkem upraveno 1 x.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
STAS1
Smart ACE
Příspěvky: 707
Registrován: stř 25 črc 2007, 12:20
Bydliště: Kyjov, Jižní Morava

Příspěvek od STAS1 »

Klasika do hliníkových motorů 8)
Smart For Two 0,6 benzin r.v.2000 - bohužel po smrti :?
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

STAS1 píše:Klasika do hliníkových motorů 8)
Ty jsi tam nalil konkrétně co :?:
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Druzeta »

Já jsem tam dal G12 co se leje do novejch škodovek,2litry a zbytek jsem dolil destilkou.
Uživatelský avatar
STAS1
Smart ACE
Příspěvky: 707
Registrován: stř 25 črc 2007, 12:20
Bydliště: Kyjov, Jižní Morava

Příspěvek od STAS1 »

DYK77 píše:
STAS1 píše:Klasika do hliníkových motorů 8)
Ty jsi tam nalil konkrétně co :?:
Taky G12 :wink:
Smart For Two 0,6 benzin r.v.2000 - bohužel po smrti :?
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Kua vy jste konkrétní, kdybych nevěděl, že jde o Velvanu, tak vím zase houby :P

Takže jste tam nalili tohle co ? Řekl bych, že přímo G12++
http://www.velvana.cz/index.asp?page=60 ... ogItem=106

Už jsem na to koukal dávno a z těch chladících kapalin na trhu se mi to zdá jako nejlepší možnost.

Četl jsem jednou nezávislý test chladicích kapalin a Velvana z toho vyšla nejlépe, takže co je české, nemusí být špatné. Samozřejmě, že se Velvana svým výsledkem chlubí, takže si na svých stránkách vyvěsila vyhodnocení testu, který je zde
http://www.velvana.cz/_download/TZ%20te ... 202006.pdf

Já tam mám pořád ještě tu původní kapalinu, tak se to chystám už rok vyměnit, ale ještě jsem se stále rozhodoval co to bude, tak už je to jasný.
Konec konců ta původní kapalina je taková růžová, což by mohlo s tím G12 také souhlasit, když píšou, že je fialový. Růžová - fialová, někdy se to špatně určuje, jakou barvu má podle vás G12?
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Druzeta »

G12 má takovou růžovou barvu,ale mě se nepodařilo tu starou dostat uplně ven a to jsem to vyplachoval hadicí s vodou,s nastartovaným motorem a stejně tam něco zůstalo,asi jak byla ta voda z hadice studená tak se neotevřel termostat a nemělo to celý okruh,takže tam teď mám takovou hnědou G12.Jinak G12 je myslím chladící kapalina koncernu VW,já ji chodím kupovat do škodovky a myslím že za tím G12 nějaký plus je.
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Tak růžová říkáš, hm zajímavá shoda.
Dám to tam a po prdeli. Když to nevyteče celé, tak neva, budu to měnit jednou za 3 roky na místo 5 let dle životnosti kapaliny a ono se to podá.

Ohřívat motor a nechávat to vytéct s otevřeným termostatem, nebude asi to nej, protože by mohla rychle stoupnout teplota motoru a kdo ví co by odešlo, možná by rupnul blok. Ne to dělat nebudu

Když jsi to měnil, měl jsi otevřené topení? Jestli Ti nezůstal bordel právě tam.

Ještě mě napadlo, že by mohla být při vypouštění zvednuta záď vozu, aby vyteklo co nejvíce kapaliny ( pokud budu vypouštět kapalinu vpředu u chladiče ) a na druhou stranu, při plnění by byla zase nádobka na nejvyšším místě a vzduchová bublina by nezůstala někde v okruhu ( nádobku mám vzadu u motoru, máš to stejně ne? )
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Druzeta píše:...G12 je myslím chladící kapalina koncernu VW,já ji chodím kupovat do škodovky a myslím že za tím G12 nějaký plus je.
JJ to je pravda. Odpovídá to normám pro VW TL 774 D/F a taky MAN 324 SNF, BS 6580:1992, ASTM D 3306

Ty plusy + nebo ++ znamenají určitě odolnost vůči mrazu. Jsou totiž dva druhy, a to do - 20°C a -40°C
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Druzeta »

Co znamenají ty plusy nevím ale vyšší mrazuvzdornost to nebude.Ta se stejně dělá tím jak se to naředí s destilkou,spíš to bude znamenat nějaký novější provedení,protože ty bez těch plusů už nemají.Jestli jsem měl otevřený topení to teď už nevím,měl jsem zadek hodně zvednutej,a ve předu jsem sundal hadici dole na chladiči.Jinak nádobku na dolejvání mám vepředu.Nalej tam co půjde,nech to ohřát a vystydnout hladina klesne a pak to zase dolej,žádný odvzdušnování není potřeba.Jinak tam dej 2litry ty G12 a zbytek destilku.
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

JJ paráda.

Samozřejmě, že si můžeš destilkou namíchat jinou mrazuvzdornost, ale nejnižší podíl destilky je 1:1 , takže si myslím, že se vychází asi z tohoto maxima, kdy ta G12+ je při poměru 1:1 do -20°c a G12++ 1:1 do -40°C , ale ještě na to juknu jestli o tom někde něco blíže nepíšou, protože ani technický list to nika extra nevysvětluje. Mohla by to totiž také být životnost kapaliny 3 nebo 5 let, protože 5 let je na kapalinu opravdu hodně, nebo všude možně jinde se uvádí u jiných značek životnost tak 2 až 3 roky.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Druzeta píše:...žádný odvzdušnování není potřeba.Jinak tam dej 2litry ty G12 a zbytek destilku.
Odvzdušňování je tam asi tabu, protože nádobka je dost vysoko, což je paráda a odvzdušňováky žádný, snad akorát na chladiči je jeden.
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Druzeta
Site Admin
Příspěvky: 3939
Registrován: úte 11 pro 2007, 14:12
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od Druzeta »

S tou životností to nebude tak horký,myslím že chladící kapalinu,mění málokdo.Po čase se akorát trochu sníží bod varu.
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Bod varu nevím, to platí hlavně u brzdovky, ale u chladíc kapaliny jde spíše o antikorozní ochranu. Časem se tam zvyšuje kyselost a sežere to motor zevnitř :evil:
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Našel jsem ještě tohle

Jen málo tuzemských značek non-food výrobků se může prokázat na našem trhu takovou známostí mezi cílovou skupinou zákazníků, jako originální chladící kapaliny FRIDEX ® mezi motoristy. podle průzkumu realizovaného začátkem roku 2004 společností Gfk Praha se spontánní znalost značky FRIDEX ® pohybovala na úrovni 64%. Technologická špička s vlastním vývojem a certifikovanou kvalitou. Společnost Velvana jako největší výrobce autochemie a autokosmetiky u nás má oproti všem svým tuzemským konkurentům velkou výhodu vlastního technologického vývoje a laboratoří, která kromě vývojových úkolů zabezepečuje i kontinuální kontrolu kvality výroby. Díky certifikaci celého výrobního i obchodního procesu podle normy ISO 9001:2000 pak může výrobce garantovat všem spotřebitelům stálou kvalitu konečného produktu. Kvalita je u originálních chladících kapalin FRIDEX ® stále důležitějším charakteristickým znakem, nebo s postupující modernizací motorů a vozů jsou natrh uváděny postupně také nové druhy kapalin FRIDEX ®, odpovídající náročným požadavkům výrobců automobilů a motorů. I zde má Velvana značný náskok před konkurencía chladící kapaliny z její produkce jsou schváleny nebo vyhovují podmínkám provozu ve více nž 40 značkách vozů, například Audi, BMW, Daimler Chrysler, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Mazda, Mercedes Benz, Mitsubishi, Opel, Porsche, Renault, Saab, Seat, Škoda, Toyota, Volvo a VW. Velvana je také dlouholetým výrobcem a dodavatelem originálních chladících kapalin Škoda pro stejnomennou automobilku, které nyní nesou označení G11 a G12+. Obsah výrobků je pak shodný s originálními chladícími kapalinami Fridex ® G48 a Fridex ® G Plus. Poslední novinky a nový design. V roce 2002 uvedla společnost Velvana na trh jako první v Evropě v malospotřebitelském balení moderní chladící kapalinu Fridex ® G Plus, náplň shodnou s originální náplní celého koncernu VW, tedy včetně vozů Škoda Fabia, Octavia a Superb. pro letošní sezónu je pak připravena na trh novinka Fridex ® Eko Extra - nejedovatá kapalina shodná s kapalinou pro první plnění značek vozů koncernu VW. V rámcipromoční akce pak zákazníci dostanou v ceně většího balení této novinky také přípravek Blue Coral pro dokonalý výplach chladícího systému před kompletní výměnou chladící náplně. V letošním roce dostaly kapaliny Fridex ® také nový kabát - obal a design etiket. Vlastní chráněný tvar obalu moderních tvarů a modře metalické barvy zdobí transparentní plastová etiketa. Celá řada tak působí v místě prodeje velmi kompaktně a atraktivně. Ojedinělá mezi podobnými produkty je také zadní několikajazyčná etiketa, která umožňuje exportovat výrobek nejen do většiny okolních států, ale například i do Ruska. Chaldící kapaliny Fridex ® by se tak měly stát díky tomu i přístupnější i při prodeji v příhraničních oblastech České a Slovenské republiky. PR Velvana
Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Odpovědět